Abdülhey Çoban

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Abdülhey Çoban
Kurtlar Vadisi Pusu Abdülhey.jpg
Program Kurtlar Vadisi
Kurtlar Vadisi Irak
Kurtlar Vadisi Terör
Kurtlar Vadisi Pusu
Kurtlar Vadisi Filistin
İlk görünüm Kurtlar Vadisi 30. Bölüm
Son görünüm Kurtlar Vadisi Pusu:225
Canlandıran Kenan Çoban
Sezon(lar) Kurtlar Vadisi - Kurtlar Vadisi Pusu:2-9
Genel bilgiler
Doğum Zülfü Yüksel
1975
Ölüm 16.01.2014
İstanbul
Suikast
Cinsiyeti Erkek
Mesleği Devlet Görevlisi
Takma adı Abdül
Seslendiren Kadir Çermik

Abdülhey Çoban, gerçek adı Zülfü Yüksel'dir. Kurtlar Vadisi, Kurtlar Vadisi Terör ve Kurtlar Vadisi Pusu dizilerinin karakterlerindendir. Kenan Çoban tarafından canlandırılmaktadır.

KGT adı verilen çok gizli bir istihbarat örgütünün mensubudur. Doğu Eşrefoğlu ve Aslan Akbey tarafından yetiştirilerek göreve getirilmiştir. Adı Arapça olup asıl hali "Abd el-Hayy"dır ve "Diri olanın/Can verenin (el-Hayy) kulu" anlamına gelir.

Bir zaman sonra Polat Alemdar isimli KGT ajanı olup mafya oluşumunun içine sızan bu adamı korumakla yükümlü olduğu son görevi verilmiştir. Görev gereği Polat Alemdar'a çöpçü kılığında karşısına çıkmıştır. Ve bu olaydan sonra Polat Alemdar ve Abdülhey çok iyi iki dost olmuşlar. Bir ara Aron Feller tarafından işkence edilerek hafıza kaybına uğrayıp İskender Büyük'e hizmet etmiştir. Ama sonra Polat Alemdar, hafızasını geri getirtmeyi başarmıştır. Ayrıca Abdülhey (Zülfü Yüksel) ekibin sessiz elemanlarından biridir, operasyonlarda tedbirlidır. Mantık yürüterek hareket eder, duygularını pek belli etmez. Polat Alemdar'ın sırrı bildiği için infaz edilip öldüğünü sanmaktadır ve bu yüzden büyük bir bunalıma girmiştir. Ancak Polat ölmemiştir.

Yeni aksaçlı olan [Polat Alemdar] Abdülhey'i naib olarak görevlendirir ve bir süre sonra Abdülhey'in karşısına çıkar. Abdülhey, yaşadığını saklayan Polat'a kızgındır ve tekliflerini kabul etmez.

Abdülhey, İhtiyarlar ve KGT'deki tüm görevlerini bırakıp kendine yeni bir hayat kurmak istemektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]