Memati Baş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Memati Baş (ÖLÜ)
Memati Kurtlar vadisi pusu.jpg
Memati Baş Temsili Fotoğraf
İlk görünüş Kurtlar Vadisi 1. Bölüm
Son görünüş Kurtlar Vadisi Pusu 162. Bölüm
Canlandıran Gürkan Uygun
Bilgi
Takma ad(lar)ı Azrail
Tür İnsan
Cinsiyet Erkek
Meslek Devlet Görevlisi
Unvan Polat Alemdar'ın Sağ Kolu
Evlilik(ler) Selvi Çakır
Önemli ilişkileri Polat Alemdar
Abdülhey Çoban
Güllü Erhan
Kara (karakter)
Cahit Kaya
Çocuklar Ali Memati Baş (ÖLÜ)
Din İslam
Ulus Türk

Memati Baş, Kurtlar Vadisi, Kurtlar Vadisi Terör ve Kurtlar Vadisi Pusu dizilerinin ve Kurtlar Vadisi Irak, Kurtlar Vadisi Filistin filmlerinin karakteridir. Gürkan Uygun tarafından canlandırılır.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Memati Baş, Kurtlar Vadisi dizisinde önceleri Süleyman Çakır'ın sağ kolu sonraları ise Polat Alemdar'ın yanında yer alan dizinin en önemli karakterlerinden birisidir. Memati, çocukken düştüğü hapishanede kendisini öldürmek isteyen kişilerden kurtaran Süleyman Çakır'ın sağ kolu olmuş, ölümüne kadar sadık kalmıştır. Memati, imkansız aşkını "Kazım, bu benim şarkım" dediği Öldüm De Uyandım ile taçlandırmış ve yaralı kalbiyle mantığı arasında derin bir sarsıntı yaşamıştır. Memati, sokaklardan geldiği için fevri ve acımasızdır. Onun için sorun her zaman somut olmalıdır ve çözümler basittir. Olayların perde arkasıyla ilgilenmez. Polat Alemdar, operasyonlarda mematiyi sağ kolu olarak kullanır. Doğrudan sonuca ulaşma yeteneği Memati Başın en önemli özelliğidir. Sevgilisi Gamze, Fuat Tamer Tataroğlu tarafından öldürülmüştür. Oğlu Ali Memati, istihbaratçı Ersoy Ulubey tarafından katledilmiştir.

Kurtlar Vadisi Pusu'nun 9. yılının sezon finalinde azmettiren Yaşar Katırcı olmak üzere örgüt'ün metropol sorumlusu "Cemal" kod adlı ajanın bir adamı İhtiyarlar Heyeti Başkanı Sencer Bey Memati'yi Düğünde Vurarak Öldürtmüştür. Memati'nin ölümünü araştıran Polat Alemdar suikastin arkasında daha karmaşık olaylar olduğunun farkına varır,daha sonra Olayın Arkasında yeni Ihtiyarlar başkanı olan Sencer bey dolaylı olarak Mematı'nin Katili olduğu anlaşılır. Sencer dolaylı yollardan suikasti Erkan Öztürk'e yaptırmıştır. Erkanı kullanmıştır. Erkan kandırıldığının farkına varıp Polat'ın emrine girmiştir. Erkan kendini suçlu hissetttiğinden dolayı Sencer'i hastanede yastıkla boğarak öldürmüştür. Böyle Memati'nin intikamı onu öldüren kişi tarafından alınmıştır.