Kayalısu, Şenkaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Kayalısu
—  Köy  —
Erzurum in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Erzurum
İlçe Şenkaya
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 441
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 442
İl plaka kodu 25
Posta kodu 25370
İnternet sitesi: [2]

Kayalısu, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün eski adı Çaksor olarak geçer.

Köyün ulaşımı zor olduğundan eski ismini buradan almıştır. Köyün her üç tarafından su geçmekte ve etrafında kayalıklar olduğundan şu anki ismi olan Kayalısu ismini almıştır. Etrafı ormanlıkla kaplıdır. Köyü güneybatısıda Nişantaşı, batısında Gülveren, kuzeybatısında Dokuzelma, kuzeyinde Atyolu ve kuzeydoğusuda Çamlıalan köyleri bulunmaktadır.

Kayalısu köyünde başta kolluk görevlileri olmak üzere birçok meslek dalında hizmet veren kamu personeli mevcuttur. Bunlardan 3 Astsubay, 5 Uzmançavuş, 2 Polis Memuru ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarda çalışan 15 personel bulunmaktadır.

Kayalısu köyünde asayiş düzgün olmamakta ve köy halkı tafından zaman zaman büyük sülale kavgalar meydana papazlı zilamlı getirmektedirler. Köyün belli başlı müzahir alanları: yaz dönemlerinde kullandıkları Annaah tepesi, Korkut bölgesi ve Armışen deresinde meralar mevcutdur. Köyün yaylası olmadığından yaylacılığa başta Çamlıalan, Atyolu, Gülveren ve Nişantaşı Yaylalarına çıkılırdı, şimdi ise Kürkçü ve Vartanit köylerine gidilmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkmen gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Haziran ile Eylül ayları arasında yaylacılık kültürü hüküm sürmektedir. Bu köyün kendine özgü müziği, ağıtı, halk oyunları vardır. Halk arasında bu oyunlara bar denir. Türk kültürü çağın gereği değişime uğrasa da dışardan gören bu köyün bir Türkmen köyü olduğunu ilk gördüğünde anlayabilmektedir.

Köyün okuryazar oranı yeni yeni gelişerek Türkiye ortalamasının altında değildirdır. Okur yazar durumu 50 yaşın altındaki insanlar yüzde yüz okur yazar durumdadır. Eğitime yeni önem verilmeye başlanıldı. Köyde İlköğretim okulu (ortaöğretim) okulu vardır. Köyde Memurların dıdşında göç olayı olmamıştır. Köyde okuma yazma oranı yüksektir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 151 km, Şenkaya ilçesine 36 km uzaklıktadır. Adındanda anlışılacağı gibi dört tarafı kayalar ve sularla çevrili olduğu için Kayalısu Köyü ismini almıştır. Köyün Doğusunda Çamlıalan, Kuzeyinde Atyolu, Kuzeybatısında Dokuzelma, Batısında Gülveren ve Güneybatısında Nişantaşı Köyleri bulunmaktadır. Köyün arazisi dağlık ve ormanlık olup arazi yok denecek kadar azdır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Türkiye'de karasal İklimi hüküm sürmesine rağmen Doğu karadeniz ikliminin etkiside vardır. Kışın karlı, ilkbahar ve sonbaharda yağışlı ve soğuk olmasına rağmen yaz ayları bazen kurak, bazende yağışlı geçer.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 309
2000 441
1997 390

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık, arıcılık ve ormancılığa dayalıdır. Hayvanlardan herkesin kendi ailesine yetecek kadar kümes, koyun, keçi, manda ve sığır türlerinden hayvan beslenir. Arıcılık yapılır. Yalnız son yıllarda koyun ve keçi çok azalmış, manda ise şu an hiç kalmamıştır. Binek hayvanlarından ise at ön plandadır.

Yabani hayvan çok çeşitlidir. Köyün sakinleri avcılık yapmazlar. Ormanları geniştir. Başta sarıçam ve meşe gelmekle, diğer ağaç çeşitleri zengindir. Yabani meyveleri çoktur ve çok lezzetlidir. Tarımda, arpa, buğday, yulaf, çavdar ve kendilerine yetecek kadar sebze yetiştirirler. Çayırları ön plandadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşım. Akşar Nahiyesinden Göle istikametine giderken 3 ncü km de kilise deresine doğru sola dönüp Nişantaşı köyü - ve Mezrayı geçtikten sonra sağa ayrılan yoldan yaklaşık 2–3 km sonra ulaşılır.İstisnai haller hariç yaz-kış ulaşım mevcuttur.Köy münibüsleri sabah çıkıp Akşar-Şenkaya-Göle-Oltu ilçelerine gider Akşam saatlerinde tekrar köye dönerler. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde Turkcell ve Avea şebekesi ile konuşmak mümkündür.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]