Turnalı, Şenkaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Turnalı
—  Köy  —
Erzurum in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Erzurum
İlçe Şenkaya
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 361
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 442
İl plaka kodu 25
Posta kodu 25370
İnternet sitesi: [2]

Turnalı, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir köydür. (Eski isim kotik)

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün camisinin yapı taşlarında 1300 lü yıllara ait olduğunu belirten tarihler yer almaktadır. Selçukluların Erzurumu fethetmelerinden sonra kafkaslar üzerinden gelen kıpçak türkleri tarafından kurulduğu anlatılmaktadır. köy osmanlı döneminde ticaret ve zanaatkarlıkta bölge içerisinde öne çıkmış bölgenin ana ticaret merkezlerinden biri olmuştur. 93 harbi olarakta bilinen Rus işgal sırasında köyde yaşayan insanların birçoğu anadolunun içlerinde yer alan çeşitli illere göçetmişler. Bolşevik ihtilalinden sonra ruslar çekilirken bölgeyi ermenilere bırakmış ermeni taşnaklar ise saldırılar düzenleyerek birçok insanı öldürmüştür. Ermenilerin tehciri ile köy tekrar toparlanmaya başlamış ancak 1 . dünya savaşı ve kurtuluş savaşı nedeniyle köy çok miktarda erkek nufusu kaybetmiş buda savaşlar sonrasında köyün eski zanaatkar nufusunun kaybolmasına neden olmuş ekonomik yaşam tarım ve hayvancılığa kaymıştır. Zamanla köy arazisinin nufusu yetmemesi nedeniyle köyden çeşitli illlere büyük miktarda göç vermiştir. 2009 yılında yaşanan heyelan nedeniyle köyün üzerinde bulunduğu alan afet bölgesi olarak belirlenmiş ve köy üzerindeki yerleşim yasaklanmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 149 km, Şenkaya ilçesine 38 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi; Karasal iklimiin etki alanı içerisindedir. Keban barajı ve bilahere Artvin Barajında su tutulmasından snra ikim tamamen yumuşamış olup kışlar daha ılık ve daha az kar yağışlı geçmektedir. Yazlar nazaran kurak ve sıcak ençok yağmur ilkbaharda yağmaktadır sonbahar ılık ve yağışlı bir iklime sahiptir. 1980 rakımı olup kırdağın kuzeye bakan etellerinde kurulmuş olup kuzeyinde Şenkaya Oltu karayolu, güneyinde Zümrüt köyü doğusunda Teketaş ve batısında bahceli kışla köyleri ile çevrilidir.

Üç tarafı ormanlarla çevrili olan köyün geliri tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Köyün güney tarafı oldukca verimli araziye sahip olup hertürlü meyve ve sebze yetiştirmeye elverişli olup sulu tarım yapılmaktadır. Kuzey taraf ise çoğunlukla çayır ve meralarla kaplıdır. Güneyi, batısı ve doğu tarafları yaklaşık 1 kilometre bazı yerlerde daha yakından çam ormanları başlamış olup eski ismi abuzer olan 3020 metre yükseklikteki (Hayat suyu anlamına gelen) yeni ismi kır dağın 2500 metresine kadar sarı çam ormanları devem eder ormanlarda farklı ağaç türleride bulunmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 361
1997 324

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak kullanımda değildir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Web Sayfası : http://turnalikoyu.tk (iletişim: posta et turnalikoyu.tk)