Goralılar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Goralılar
Toplam nüfus
60.000 [kaynak belirtilmeli]
Önemli nüfusa sahip bölgeler
Kosova Kosova 7.000
Sırbistan Sırbistan
Makedonya Cumhuriyeti Makedonya
Arnavutluk Arnavutluk
Diller

Goranca, ayrıca Türkçe, Sırpça, Arnavutça

Din

İslam


Goralılar, Slav (Güney Slavları) halklarındandır.[1] Kosova, Arnavutluk ve Makedonya topraklarının kesiştiği arazideki Gora bölgesinde ağırlıklı olarak yaşayan Müslüman bir halktır. “Goraniler” olarak da bilinirler.

Günümüzde Goralılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Goralılar günümüzde, etnik aidiyetleri kesinleşmemiş oldukları için, birçok devlet ve kültür arasında paylaşılamayan bir halk durumundadırlar. Osmanlı İmparatorluğu devrinde, bölgedeki Müslüman ahali (Türkler, Arnavutlar, Boşnaklar, Pomaklar) ile beraberlik içinde yaşamış ve aidiyetleri sorgulanmamıştır. 20. yüzyılın ilk çeyreğinde artan ayrılıkçı hareketler sonucunda Balkanlar’da Osmanlı egemenliğinin ortadan kalkmasıyla beraber, Slav nüfusunun politik baskınlığı arttıkça, Goralılar da dilsel yakınlıkları sebebiyle Slav fikriyatından etkilenmeye başladılar. Sonrasında, Sırp, Hırvat ve Sloven Krallığı ve Yugoslavya devletlerinin Slav ağırlıklı yapıları sebebiyle, bölgedeki Slavik halklarla yakınlaşmada artışlar oldu.[2]

Bugün, Sırbistan'ın bölgede eski egemen güç olması sebebiyle Goralılar üzerinde, yaşayış, politika bakımlarından etkisi söz konusudur. İş bulma sıkıntısı sebebiyle Goralıların bir kısmı, gençlerin bir kısmı Sırbistan’da çalışarak geçimini sağlamaktadır. Bulgaristan devleti, bölgedeki etkisi arttırmak için bizzat Gora bölgesine Goralılara Bulgaristan pasaportu dağıtmaktadır. Aynı şekilde, Makedonya’nın da pasaport dağıtma yaklaşımı vardır. Bütün bu politik atakların dışında, geçim şartları zorluğu sebebiyle Goralı genç nüfusun az sayılamayacak bir kısmı Avrupa Birliği ülkelerinde geçici veya kalıcı olarak yaşamlarını sürdürmektedir.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Dokle, Nazif. Reçnik Goransko (Nashinski) - Albanski, Sofia 2007, Peçatnica Naukini akademiji "Prof. Marin Drinov", s. 5, 11, 19 (Nazif Dokle. Goranian (Nashinski) - Albanian Dictionary, Sofia 2007, Published by Bulgarian Academy of Sciences, p. 5, 11, 19)
  2. ^ Sacit Kutlu, Milliyetçilik ve Emperyalizm Yüzyılında Balkanlar ve Osmanlı Devleti, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, İstanbul 2007

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]