Goralı (sandviç)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Goralı Rus salatası, özel bir köfte, turşu, salam veya sosis içeren, İstanbul'un Fındıkzade semtinde icat edilmiş bir sandviçtir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Goralı sandviçi Kosova göçmeni Goralı ailesinin 1961 yılında İstanbul'da kendi soyadlarını vererek açtıkları küçük bir büfede icat edilmiştir. Ailenin soyadı Kosova'nın Gora bölgesinden gelmektedir. Goralı ailesinin üyeleri olan Şehmuz, Kemal, Ertan ve Ercan kardeşlerin işlettiği büfe İstanbul'un Fatih ilçesinde bulunan Fındıkzade semtinde yer almaktadır. Aile 1960'lı yıllarda özel bir köfte, turşu ve Rus salatasını tost ekmeği içine koyup tost makinesinde ısıtarak Goralı sandviçini icat etmiş, zamanla sevilen bu sandviç çeşidi önce İstanbul'un diğer semtlerine sonra da Türkiye'nin diğer illerine yayılmıştır.

Hazırlanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Goralı'nın özel köftesi kıyma, bulgur ve baharat karışımından oluşur. Köfte pişirildikten sonra sandviç ekmeği içine konarak salam, sosis, Rus salatası, turşu,mayonez,hardal eklenerek tost makinesinde ısıtılır ve ikram edilir. Goralı'nın ciğerli, kadınbudu köfteli, sucuklu dahil olmak üzere 10-15 değişik çeşidi bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]