Fatma Seher Erden

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Fatma Seher Erden
Kara Fatma.jpg
Fatma Seher Erden
Takma adı Kara Fatma
Doğum 1888
Erzurum
Ölüm 2 Temmuz 1955 (67 yaşında)
İstanbul
Bağlılığı Türkiye Cumhuriyeti
Hizmet yılları 1919-1922
Rütbesi Üsteğmen
Savaşları/Çatışmaları Kurtuluş Savaşı
Madalyaları İstiklal Madalyası
Sonraki işi Emekli

Kara Fatma (Fatma Seher Erden), (1888, Erzurum- 2 Temmuz 1955, İstanbul), Kurtuluş Savaşı kahramanı kadın asker. İstiklal Madalyası sahibidir.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1888’de Erzurum’da doğdu. Subay Dervişlerden Ahmet Bey ile evlendiğinde Balkan Savaşı’na katıldı, askerlik hayatını eşi ile birlikte paylaştı. I. Dünya Savaşı’nda Kafkas Cephesi'nde kendi ailesinden dokuz-on kadınla birlikte savaştı. Eşi Binbaşı Ahmet Bey'in Sarıkamış'ta şehit olduğu haberini aldıktan sonra memleketi Erzurum'a döndü.

1919'daki kongre günlerinde, Mustafa Kemal'le bizzat görüşebilmek için Sivas'a gitti. Milis Müfreze Komutanı olarak batı cephesinde görevlendirildi. Aldığı talimatla İstanbul'a gitti, silah ve adam kaçırma faaliyetlerinde bulundu. İzmir'in Yunan işgaline uğraması üzerine İzmir'e geçerek kurtuluşu için savaştı.

300 kişiyi aşkın birliği ile I., II. İnönü Muharebesi, Sakarya Meydan Muharebesi ile Dumlupınar Meydan Muharebesi’nde çarpıştı. Büyük Taarruz’un ilk günlerinde General Trikopis‘in birliğine esir düşmüşse de, kaçarak yeniden müfrezesinin başına geçti; Bursa'nın Yunan işgalinden kurtuluşunda rol oynadı. Bir keresinde, onbaşı olduğunda neredeyse sadece kadınlardan oluşan birliği ile düşmanın cephe gerisine bir saldırı düzenledi ve aralarında bir Yunan subayı toplam 25 esir askerle geri döndü.[1]

Savaştan sonra[değiştir | kaynağı değiştir]

Fatma Seher Hanım, çavuşluk rütbesiyle başladığı askerlikten üsteğmen rütbesi ile emekli oldu. Emekli maaşını Kızılay’a bağışladı.

iki oğlu ve Eşini savaşta şehit vermiştir. Savaştan sonra, kendisi ile birlikte savaşa katılan ve bir çatışmada elini ve akli dengesi bozulan yeğeni küçük Fatma'yı ve çocuklarını sahiplendi. İstanbul'da bir Rus manastırında yaşamakta iken tanınmış gazeteci Mekki Sait Esen kendisini buldu. Sait Esen'in kendisiyle yaptığı röportaj 1933 yılında Yedigün Dergisi'nde yayımlandı.

Bu haberin yurtta geniş yankı uyandırması ile zamanın Belediye Başkanı Lütfi Kırdar ona Kasımpaşa da bir vakıf evi tahsis ettirir. Bu evde ölünceye dek yaşar.

kendisi ile karşılaşan ve fakru zarureti gözler önünde olan Kara Fatma için Kars mebusu Tezer Taşkıran ve Rize mebusu Yusuf İzzet Akçal tarafından 1954 yılında verdikleri önerge ile TBMM kendisine yeni aylık tahsil etti. Fatma Seher Hanım, 2 Temmuz 1955 günü İstanbul'da hayatını kaybetti, Kasımpaşa'daki Kulaksız mezarlığına defnedildi.[2],

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Fighting Turkish woman made lieutenant in army, New York Times, 23 Nisan 1922. (İngilizce)
  2. ^ Dul Bir Kadın Seslenişi:Nam-ı Diğer Kara Fatma (erişim:29 Mart 2010)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

"Milli Mücadelede Bir Kadın Üsteğmen Kara Fatma" Araştırmacı Yazar İlknur Bektaş / Timaş Yayınevi

http://www.timas.com.tr/kitaplar/tarih/inceleme-arastirma/kara-fatma.aspx

http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=667496

http://www.youtube.com/watch?v=Vr0ED3zhkfQ kitabın videosu

http://www.youtube.com/watch?v=pfmkuNeOEHQ belgesel fragmanı

http://www.youtube.com/watch?v=H5zApfcdjs8 habertürk tv. de kitap ve Kara Fatma Anlatılıyor

http://sanat.bugun.com.tr/imkansizliga-kafa-tutan-bir-kadin-haberi/797153 Gazete haberleri

http://haber.stargazete.com/pazar/yesil-gozlu-kizil-sacli-bu-kadini-herkes-erkek-olarak-tanimis/haber-791343 Gazete Haberleri

http://www.samanyoluhaber.com/medya/Milli-Mucadele-kahramaninin-yurek-burkan-hikayesi/1032262/ TV. Haberi