Ayvacık, Samsun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Koordinatlar: 41°00′13″K 36°37′55″D / 41.00361°K 36.63194°D / 41.00361; 36.63194

Koordinatlar: 41°31′N, 35°35′E

Ayvacık
—  İlçe  —
Koordinatlar: 41°31′K 35°35′D / 41.517°K 35.583°D / 41.517; 35.583
Ülke Türkiye
İl Samsun
Coğrafî bölge Orta Karadeniz Bölgesi
Yönetim
 - Kaymakam Can Kazım Kuruca[1]
 - Belediye başkanı Mustafa Belur[2]
Yüzölçümü
 - Toplam 52,400 km2 km2 (İfade hatası: Tanınmayan "km" kelimesi mi2)
Rakım [3] 50 m (164 ft)
Nüfus (2013)[4]
 - Toplam 22,444
 - Kır -
 - Şehir 22,444
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
Posta kodu 55550
İl alan kodu 362
İl plaka kodu 55
İnternet sitesi: www.ayvacik.gov.tr

www.ayvacik.com.tr

Ayvacık, Samsun ilinin bir ilçesidir. İlçe merkezinde Yeşilırmak üzerine kurulmuş Suat Uğurlu Barajı Gölü ile iki kısma ayrılmıştır. İlçenin güneyinde, Erbaa yolu boyunca Hasan Uğurlu Barajı Gölü yine ilçeyi iki parçaya ayırmaktadır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun'un Çarşamba ilçesinden güneydeki Çarşamba Şeker Fabrikası istikametindeki karayoluyla Samsun'a ve sahile, henüz yapım aşamasında olan güney yoluyla da Tokat'ın Erbaa ilçesine ve iç bölgelere bağlanmıştır.

Samsun'dan Ayvacık'a saat başı ve Çarşamba'dan Ayvacık'a her 15 dk da bir midibüs mevcuttur. Yine çevre köylerle ulaşım minibüs veya motorlu kayık veya feribotla yapılmaktadır. İlçeye yeni yapılan köprü ulaşımda büyük kolaylık sağlamaktadır. ZEVGAR, Eynel, Ortaköy gibi köyleri ilçeye bağlamıştır.

Gelir Kaynakları[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçede esas gelir kaynağı fındık, mısır ve buğday tarımı,az oranda büyük ve küçük baş hayvancılık, balıkçılıktır. Bunun yanı sıra ilçe erkekleri çoğu zaman inşaat işleri için başka şehirlerde çalışmaktadır. Ayvacık'ta bulunan Hasan Uğurlu ve Suat Uğurlu Baraj Gölleri ilçeye harika bir doğal güzellik vermektedir. İlçe dağ sıralarının ortasında Yeşilırmak vadisinde bulunan gölüyle turistik bir cazibeye sahipse de ne yazık ki yatırım eksikliği nedeniyle bu potansiyel yeteri kadar değerlendirilememektedir.

Resmi Daireler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayvacık, Samsun ilinin bir ilçesidir. Kaymakamlık, Belediye, Fen İşleri ve İmar Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Tarım Müdürlüğü , İnsan Hakları Masası, Tüketici Hakları Masası, Sağlık Grup Başkanlığı, Zabıta Amirliği, Diyanet, Malmüdürlüğü, Jandarma ve Polis Karakolu mevcuttur. İlçede Tarım Kredi Kooperatifi, İcra Müdürlüğü ve Noter de bulunmaktadır.lll

Sağlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayvacık'ta Ayvacık Devlet Hastahanesi ve birçok sağlık ocakları bulunmaktadır. İlçe, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastahanesi' ne bir saat, Samsun Devlet Hastahanesi'ne 45 dakika, Çarşamba Devlet Hastahanesi'ne 30 dakikalık mesafededir.

Bankalar[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçede sadece Ziraat Bankası'nın bir şubesi vardır. Ayrıca Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Akbank banka matikleri mevcuttur.

Asayiş[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçenin Adliye'si 2004 yılında tasarruf tedbirleri nedeniye kapatılmıştır. İlçede asayiş Jandarma tarafından Nisan 2007 tarihine kadar sağlanmış, Nisan 2007 tarihinde ise Ayvacık'ta ilk Polis Karakolu açılmıştır. Köylerde asayiş yine jandarma tarafından sağlanmaktadır.

Ayvacık, hint keneviri, odun kaçakçılığı, darp ve nadiren kız kaçırma ve cinayet haricinde herhangi bir soruna sahip değidir. İlçede yankesicilik, hırsızlık, kapkaç, politik amaçlı suç ve aylemler, yasadışı bölücü faaliyet ve gruplar yoktur. Oldukça güvenli bölgeler arasındadır.

İlçede eğitim öğretim hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçede yeterli sayıda ilk oğretim okulumuz mevcuttur. Okul açılamayacak kadar az öğrencimiz olan bölgelerde eğitim taşımalı olarak verilmektedir. İlçe merkezinde bir adet Pansiyonlu İlk Öğretim Okulumuz ve özel bir erkek öğrenci yurdumuz ve kız öğrenci yurdumuz mevcuttur. Ayvacık Çok Proğramlı Lisemiz ve Ayvacık Anadolu Lisemiz öğrencilere lise eğitimi vermektedir.

Spor ve Kültür Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

İçede tüm etkinliklerin yapıldığı Galip Öztürk stadımız bulunmaktadır. Ayrıca Orhan Gazi Mahallemiz ilerisinde 1 adet Halı sahamız mevcut olup. Eyüp Sultan Mahallemizde de bir adet suni çim halı saha Belediyemiz tarafından yapılmaktadır. Belediyemiz veya kaymakamlığımız tarafından düzenlenen festivaller halkı bir araya getirmektedir. Ayvacıkspor ilçenin gururudur.

Gezi ve Konaklama[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayvacık, bakir doğası ve misafirperver halkıyla her turistin seveceği doğal bir turizm alanıdır. Trekking, offroad, bisiklet, yürüyüş, balık tutma gibi aktiviteler için oldukça müsaittir. İlçemiz günübirlik gezilerde baraj gölü çevresindeki balık ve et lokantalarımız tercih edilebilir. Lokantalarımız sıhhi ve emin bir aile ortamı sunar. Konaklama için ise Öğretmen evimiz, EÜAŞ misafirhanemiz mevcuttur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kaymakam
  2. ^ Belediye Başkanı
  3. ^ http://www.yerelnet.org.tr/ilceler/ilce_belediye_koordinat.php?ilceid=198966
  4. ^ "2013 genel nüfus sayımı verileri". Türkiye İstatistik Kurumu. 15 Şubat 2014 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://www.webcitation.org/6NPVFXaoM. Erişim tarihi: 15 Şubat 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]