Örümcek Adam

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Örümcek Adam
Spider-Man547.jpg
Örümcek Adam / Amazing Spider-Man
Yayım bilgileri
Yayımcı Marvel Comics
İlk görünüm 15 Ağustos 1962
Yaratan Stan Lee
Steve Ditko
Hikâyedeki bilgileri
Gerçek adı Peter Parker
Uyruğu Manhattan , New York
Takım üyelikleri S.H.İ.E.L.D Avengers
Yardımcıları New Avengers
Fantastik Dörtlü
Secret Avengers
"New Fantastic Four"
Demir Adam
Önemli takma adları Spidey!, Duvar sürüngeni., Ağ Kafa! Böcek
Güçleri Her yüzeye yapışabilme
Örümceğin orantılı güç ve çevikliği
Tehlikeleri önceden haber veren Örümcek Hissi
Ağ fırlatabilme yeteneği
Spiderman.JPG

Örümcek Adam, Marvel Comics tarafından yaratılmış bir çizgi karakterdir. Türkçeye Örümcek Adam olarak çevrilmiştir. Orijinal ismi Spider-Man olan kurgusal kahraman beyaz perdeye uyarlanmış ve oldukça başarılı olmuştur.

Peter Benjamin Parker'ın gizli kimliği olan Örümcek Adam, Marvel Comics'e bağlı Stan Lee ve Steve Ditko tarafından yaratılmış kurgusal bir kahramandır. İlk kez Marvel Comics'in "Amazing Fantasy" isimli çizgi romanının 15. sayısında 1962 yazında ortaya çıkmıştır. O günden bu yana, dünyanın en popüler süper kahramanları arasındadır.

Örümcek Adam, kendi duygusal ve kişisel problemlerini süper güçleriyle çözemeyen, süper güçlerinin çoğu zaman ilişkilerini olumsuz yönde etkilediği bir kahramandır. Kariyerinin ilk yıllarında "Daily Bugle" gazetesine Örümcek Adam fotoğrafları satarak yaşamını sürdürmüş ve adını yaygınlaştırmıştır. Birçok sorunu olmasına karşın, suçla mücadeleye büyük önem atfeder. Örümcek Adam'ın amcası Ben Parker'dan aldığı ilkesi "Büyük güç büyük sorumluluk getirir"dir. Bu ilke, tüm çizgi romanın temel konusunu özetler. Örümcek Adam karakterinin insani boyutları ve yaşadığı iç çatışmalar çizgi romanının popülerliğini artırmıştır.

Örümcek Adam, günümüzde Superman ve Batman (Yarasa adam) ile birlikte en tanınan çizgi kahramanlar arasındadır. Yıllar boyunca, Örümcek Adam karakteri çizgi roman ve dizilerde, çizgi filmlerde ve 70'li yıllarda Tv filmi olarak, son yıllarda ise büyük bütçeli üç başarılı Hollywood filminde kullanılmıştır. TV filmlerinde Örümcek Adam'ı Nicholas Hammond, Hollywood'da ise Tobey Maguire canlandırmıştır. Şu sıralar eski Hollywood serisinden bambaşka bir Örümcek Adam çekilmektedir ve bu yeni seride kahramanımızı Andrew Garfield canlandırmaktadır.

Yaratılışı[değiştir | kaynağı değiştir]

1960'lı yıllarda süper kahraman çizgi romanlarının çok satması nedeniyle yeni bir kahraman yaratmak isteyen Marvel Comics editörü Stan Lee, okuyucuların genelde gençler olmasından da faydalanmak için yaşı küçük bir süper kahraman yaratmak ister. Steve Ditko ve kısmen Jack Kirby'nin de katkılarıyla, eski fakat kullanılmayan karakterlerden esinlenerek Örümcek Adam isminde karar kılarlar. Aslında ilk başlarda Stan Lee Şöyle düşünmektedir "güçlü bir karakterim var (Hulk), güzel bir takımım var (fantastik dörtlü) " ancak artık hepsini birleştirmenin zamanı gelmiştir yani güçlü müthiş reflekslere sahip ve neredeyse uçabilen bir karakter olabilen ÖRÜMCEK ADAM! Bu fikri ilk başta Marvel'ın başkanı beğenmez "İnsanlar örümcekden nefret eder!" diye düşünür. Zaten Daily Bugle daki J.Jonah Jameson karakterinde ondan alıntı yapılmıştır. Örümcek-Adam sıradan bir derginin son sayfalarında çok popüler olur bunun üzerine 2 yıl sonra Marvel Örümcek-Adam'ın patentini satın alır.

Şu anda Marvel'da Örümcek adamın 1000'den fazla çizgiromanı vardır.

İlk çıkış tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Amazing Fantasy #15 (ilk görünmesi 1962'de)

Düşmanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Tam liste: Örümcek Adam karakterleri

Peter Parker olmayan en iyi 10 Örümcek Adam[değiştir | kaynağı değiştir]

Örümcek Adam'ın pek çok farklı inkarnasyonu, şekli ve şemali var. Bizce en iyi 10'unu şöyle sıraladık, Peter'ı bu sefer işin içine dahil etmeyelim dedik!

"Spider-karakter" tabiri size garip geldiyse muhtemelen Marvel'ın geçen yaz başlayıp Eylül ayı boyunca süren Spider-Verse event'ini takip etmemişsinizdir. Marvel evreninde bir süredir Spider-karakterlerin ayrı bir yeri var; sadece finanssal ve şöhretsel açıdan değil; mistik açıdan da. Bu karakterler spesifik olarak güçlerini bir "spider-totem" denilen şeyden alıyorlar ve tematik olarak birbirleriyle bağlı durumdalar. Her evrende bir veya birden çok spider-karakter var, ve pek çoğu da çok havalılar.

Biz de fırsat bu fırsat, tüm Spider-karakterleri bir listeleyelim dedik. Ama böyle bir listeye girişirsek, bir numaranın Peter Parker olacağı çok belliydi. O yüzden de onu bir baştan çıkarttık attık. Buyurun, 616'nın Peter Parker'ı dışındaki tüm Spider-karakterler arasındaki en iyileri. Listeye eklemek istediğiniz bir Spider-karakter mi var? Yorumlarda fırlatın! Buyurun efendim!

10. Peter Porker, Spider-Ham

Bu esprinin 2008 tarihli The Simpsons Movie'den peydahlandığını düşünebilirsiniz (Spider-pig, spider-pig!) ama aslında Peter Porker'ın mazisi bundan çok daha geriye dayanır. Tom DeFalco tarafından Marvel Tails isimli tek seferlik bir komedi sayısı için taa 1983'te yaratılır Spider-Ham. Konsept o kadar samimi bir şekilde saçmadır ki kendi serisine kavuşur ve 17 sayı devam eder. Spider-Ham'i buraya alma sebebimiz karakterin su götürmez bir içtenliğe sahip olması. Baya yürüyen bir örümcek domuzun ne kadar saçma olduğunu siz de biliyorsunuz, yazarlar da. Böylece hep beraber gülmek serbest oluyor!

9. Peter Parquagh, Spider-Man 1602

Neil Gaiman'ın Marvel'a kazandırdığı 1602 evreni hakikaten de başka bir kafanın ürünü. Vaktiniz varsa bir yerden edinip okumanızı ciddi anlamda tavsiye ederiz. Bu 1602 evreninde Kont Otto Von Doom, İrlandalı kör ozan Matthew Murdoch, Elizabeth'in casus başı Sir Nicholas Fury gibi karakterler vardı. Bir de elbette Peter Parquagh. Spider-Man 1602. Spider-Verse'in başında şaşaasız bir şekilde kendisine veda ettik, ama olsun, kendisi gönlümüzde hâlâ yaşıyor.

8. Gwen Stacy, Spider-Gwen

Spider-Gwen kendi evreni olan Earth-65'te Spider-Woman olarak biliniyor, Listemizdeki de en yeni karakter aynı zamanda. Kendisi çok alakasız bir şekilde Spider-Verse için özel bir karakter olarak yaratıldı. Bu kadar tutması bekleniyor muydu bilmiyoruz, ama kendi serisine kavuşmasında şüphesiz Peter-616 ile yaşadıkları "ben kendi Gwen'imi kaybettim, ben de kendi Peter'ımı, birbirimize bakalım mı?" diyalogunun yeri büyüktür. İnsanın gözleri doluyordu be!

7. Kaine, Scarlet Spider

Marvel söz konusu Spider-Man olunca klon mevzusuna balıklama dalmaktan kendini alıkoyamıyor. Uzunca bir süre listeye Ben Reilly'yi de almayı düşündük ,fakat o rezil rüsva hikayeden sonra Reilly çok iyi bir intiba olarak kalamamıştı zihnimizde. Biz de onun yerine özünde "Ben'in olmuşu" olan Kaine'i yerleştirelim listeye dedik. Kaine öfkesiyle, siniriyle, kostümüyle ve lokasyonuyla Peter Parker'ın en Peter olmayan klonlarından biriydi. Spider-Verse'de de mühim bir yere konuldu, harika da bir finale sahip oldu...

6. Miguel O'Hara, Spider-Man 2099

Miguel O'Hara sadece beyaz olmayan ilk Spider-Man olma ayrıcalığına sahip değil. Aynı zamanda Spider-Man'in belki de en sert inkarnasyonlarından biri olma özelliğini de aşıyor. O'Hara'nın dünyası çok soğuk, çok acımasız. O'Hara da biraz öyle. Kendisinin belki de en sevdiğimiz yanlarından biri içinde bir tutam Tony Stark, bir tutam Reed Richards'ın bulunması, ama hepsinin temelinde bolca da Peter Parker taşıması; bunlara rağmen de çok kendine has bir havaya da sahip olması. Valla helal olsun sana Miguel be...

5. Otto Octavius, Superior Spider-Man

Aslında biraz hile yapıyoruz, zira Otto Octavius hiçbir zaman Otto Octavius olarak Spider-Man olmadı. Sadece onun zihni Peter'ın vücudundaydı. Fakat bu sıradaki hikaye örgüsü o kadar beklentilerimizin aksine iyi gitti, Otto Spider-Man kostümü içerisinde o kadar zıt bir şey hâline geldi ki, bir anda Peter'ın mızmızlanmalarının ne kadar boş olduğunu fark eder şekilde ayrıldık seriden. Otto Parker'ın hayatına sahip olduğu kısa süre içerisinde yıllardır Peter'ı rahatsız eden ne varsa "ne ağlamış be böyle basit bir şey için" dedi, halletti. Bıraktığında Peter'ın kendi şirketi vardı yani, daha ne?

4. Peter Ross, Spider-Boy

Amalgam Universe'i bilir misiniz? Çok kısa bir vakit süren, şimdi olsa interneti gerçekten kırabilecek bir event'ti. Marvel ve DC popüler karakterlerini ikişer ikişer birleştirmiş ve ortak bir evrene fırlatmıştı. Batman ve Wolverine Dark Claw olmuşlar, Superman ve Captain America da Super Soldier olarak birleşmişlerdi. O zaman klon olan Spider-Man'e de Superboy layık görülmüştü ama, aman yarabbi, ne güzel hikayeler çıkmıştı oradan. Keşke hakları birinden birinde sabit kalsaydı da, devamını görseydik yani; o derece iyiydi.

3. Peter Parker, Spider-Man Noir

Spider-Man Noir'a özel bir zaafım var. Hayır, zaten film noir alt janrına çok özel bir zaafım var o ayrı; ama o hava da Spider-Man'e böyle mi güzel yakışır be kardeşim? Hem sen çok güzel bir noir atmosfer vereceksin, hem 1930'lara harika bir yolculuk yapacaksın, hem süper kahraman hikayesi olacaksın, hem de Spider-Man'in tüm karakterlerini döneme şahane uyarlayacaksın! Yeme de yanında yat'tı resmen Spider-Man Noir. Zaten de o yüzden defalarca farklı medyalarda kullanıldı.

2. Jessica Drew, Spider-Woman

Aslında Jessica Drew'un 616 versiyonu o kadar da Spider bir karakter değil; daha doğrusu totem mevzusu bakımından öyle; ama en azından hikayesel olarak değil. Ultimate Jessica Drew baya baya Parker'ın klonu, ve onların Miles ile olan dinamiği de ayrı bir övgü konusu. Ama buraya biz yine de 616 Drew'unu aldık. Spider-Woman'a hayran olmamak nereden baksanız ayıplanmalık bir hareket. Kadın bir kere casus, üstelik inanılmaz zeki, çok güçlü ve çok karizmatik. Her sorunu da çözüyor maşallah, daha ne?

1. Miles Morales, Ultimate Spider-Man

Ama tabii ki Peter Parker'ı listeden çıkarttığınızda bir numarada sadece ve sadece Miles Morales'in olması kabuldür. Başka bir şey olamaz. Miles bu listedeki pek çok karakterden daha genç alsında; hem yayın anlamında, hem de evren içerisinde. Ama ona o kadar güzel bir karakterizasyon yapıldı, kendisi o kadar güzel hikayelerin içerisinde bulundu ki hayran olmamak elde olmadı. Morales bir yandan Spider-Man'e hayran olan hepimizi temsil ediyordu; diğer yandan da gerçekten etrafındaki süper olaylara çok insani tepkiler veren; organik bir sesi. New York'a en ait olan Spider-karakter de belki de oydu, neticede banliyöde değil, New York'un gettolarında büyümüştü. Bütün bunların üstüne bir de Spider-Man'in 616'da çoktan aştığı pek çok şeyi de hatırlattı bize, o lise buhranları, kafa karışıklıkları. Ama bunları Parker kadar da kenar köşeden değil, baya inandırıcı bir merkezden yapıyordu. O yüzden, listemizin bir numarası şüphesiz Miles Morales'in Ultimate Spider-Man'i oldu...