İnanılmaz Örümcek Adam

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
İnanılmaz Örümcek Adam
The Amazing Spider-Man
Yönetmen Marc Webb
Yapımcı Avi Arad
Todd Black
Laura Ziskin
Matt Tolmach
Senarist Çizgi Roman:
Stan Lee
Steve Ditko
Hikaye:
James Vanderbilt
Senaryo:
Alvin Sargent
Steve Kloves
James Vanderbilt
Oyuncular Andrew Garfield
Emma Stone
Sally Field
Martin Sheen
Rhys Ifans
Campbell Scott
Julianne Nicholson
Müzik James Horner
Görüntü yönetmeni John Schwartzman
Kurgu Alan Edward Bell
Pietro Scalia
Dağıtıcı Columbia Pictures
Marvel Entertainment
Laura Ziskin Productions
Cinsi Sinema filmi
Renk Renkli
Yapım yılı 2012
Çıkış tarih(ler)i 3 Temmuz 2012
Süre 136 dk
Ülke ABD
Dil İngilizce
Bütçe 230 milyon $ [1]
Hasılat 752,216,557$[1]
Devam filmi İnanılmaz Örümcek Adam 2
Resmî sitesi

The Amazing Spider-Man, hayalî Marvel Comics karakteri Örümcek Adam çizgi romanlarından uyarlanan, yönetmenliğini Marc Webb'in yaptığı, Andrew Garfield'in Örümcek Adam'ı canlandırdığı, Emma Stone, Sally Field, Martin Sheen, Rhys Ifans, Campbell Scott ve Julianne Nicholson'ın da yan rollerde yer aldığı 2012 tarihli ABD yapımı süper kahraman filmidir. Yeni çekilen serinin ilk filminde, Peter Parker'ın Örümcek Adam'a nasıl dönüştüğü yeni bir bakış açısı ile anlatılır. Filmin hikâyesi oluşturulurken klasik The Amazing Spider-Man çizgi romanlarından esinlenildi. 2001 yılında gösterime giren Örümcek Adam filminden sonra,üç devam filmi çekildi. Sam Raimi filmlerin yapımcılığından ayrıldığını açıkladıktan sonra Tobey Maguire da ayrıldığını açıkladı bunun üzerine Örümcek Adam 4 hikayesi başlamadan bitti. Sony Pictures yaptığı açıklamada Sam Raimi Örümcek Adam serisinin bittiğini yeni çevrim yapacağını açıkladı ve yani Örümcek Adam olarak Andrew Garfield'ı seçiminden hemen sonra filmin çekimleri başladı.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Peter Parker gerçek ailesi tarafından terk edilmiş amcası ve yengesinin büyüttüğü dahası sosyal hayatta zayıf karakterli, lise çağında bir gençtir. Her ergenin yaşadığı "ben kimim?, nereye aitim?" sorunları daha derin sormaktadır. Bir yandan da Gwen Stacy'ye kör kütük aşıktır. Bir gün babasına ait bir çanta bulan Parker, anne ve babasının ortadan kaybolmasının ardındaki sırları çözmeye karar verir. Karşısına Oscorp şirketi ve babasının eski ortağı olan Dr. Curt Connors’la Peter'in babasının yaptıgı çalışma ortaya çıkar ve peter gizlice de olsa Dr. Curt Connors'un laboratuvarı bulur. Artık hiçbir şey Peter Parker için eskisi gibi olmayacaktır... Artık eski filmde gördüğümüz Örümcek adam yerine yeni kostümüyle ve ağ atarlarıyla İnanılmaz Örümcek Adam olarak ortaya çıkar.Artık Örümcek adam özüne dönmüştür ve yeni düşmanı Dr. Curt Connors'un zehirlenerek dönüştüğü Lizard Örümcek adam'a düşman olmuştur. Aşkın (500) Günü filmiyle izlediğimiz Marc Webb'in yönettiği ve önceki Örümcek Adam filmlerinin de senaryo grubunda bulunan Alvin Sargent, Steve Kloves ve James Vanderbilt'in senaryosunu yazdığı filmde Andrew Garfield Peter Parker'ı (Örümcek Adam), Emma Stone Gwen Stacy'i, Rhys Ifans Dr. Connors'ı, Martin Sheen Ben Amca'yı, Sally Field May Hala'yı ve Denis Leary de George Stacy'i canlandırıyor. Bilindik bir hikayeyi, Peter Parker'ın süper-kahraman olma macerasını bu sefer daha kişisel bir perspektiften anlatacak olan yeni Örümcek Adam, Türkiye'de Temmuz başlarında sinemalarda.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncular Karakter Seslendirmen
Andrew Garfield Peter Parker Emrullah Uzun
Emma Stone Gwen Stacy Özge Çatıkkaş
Rhys Ifans Dr. Curt Connors Hakkı Ergök
Sally Field May Parker Ayşe Kurtel
Martin Sheen Ben Parker Levent Dönmez
Denis Leary George Stacy Hakan Vanlı
Annie Parisse Martha Connors Özden Ayyıldız
Campbell Scott Richard Parker Cüneyt Cakova

Düşmanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni Filmde Örümcek Adam'ın İlk Düşmanları 1994 Yapımı Örümcek Adam Dizisinde Olduğu Gibi Lizard olacak.

Prodüksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin çekimleri 2011 yılının başlarında başladı ve basına birçok fotoğraf yayınlandı. İlk Fragman Temmuz 2011'de yayınlandı ve izleyiciler karşısında başarılı oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]