Kum Adam

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kum Adam
Orijinal ismi Sandman
Yayımcı Marvel Comics
İlk çıkış 4 Eylül 1963
Yaratıcı Stan Lee
Steve Ditko
Kişisel bilgiler
Gerçek adı Flint Marko
Takma adları Sandman
Destek Venom
Güçleri Kumları yönetebiliyor. Kum olabiliyor.

Kum Adam, gerçek adı Flint Marko'dur. Kumadam ilk olarak 1963’te, The Amazing Spiderman #4'te çizgi roman meraklılarının karşısına çıkar. Babası ve Annesi Flint daha çok küçükken onu terk etmiştir. Flint'in asıl adı William Baker'dir. Üniversiteye girme şansı varken bunu mahveden Baker bir çeteye katılarak Flint Marko adını aldı.Marko bir gün kendisine göre bir eş bulmuştur ve onunla evlenmiştir. Markonun bir de çocuğu olmuştur. Ancak polisler Markoyu yaptığı hırsızlıklardan ve işlediği suçlar nedeniyle yakalarlar ve hapise atarlar. Marko eşini ve çocuğunu görmek için hapisten kaçar, ama Marko'nun kaçtığı gören polisler onu yakalamak için harekete geçerler. Marko polislerden tam kaçmak üzereyken ayağı takılır ve füzyon deneyi yapılan radyoaktif bir labataruvara düşer. Orada yanlışlıkla kumla füzyon olur ve kum adam olur. Kum Adamın amacı dünyayı ele geçirmek falan değildir. Onun tek amacı kızının hastalığını iyileştirmek için gereken parayı bulmaktır. Eğer Spiderman 3 filmini izlediyseniz Kum Adam paraları çalarken Spiderman gelir. Ancak Kum Adam Spiderman'e şöyle demiştir. (Git burdan seni incitmek istemem) Yani Kum adamın amacı kötülük değildir.Örümcek adam onun yaptıklarını yanlış anlar ve onu her zaman durdurmaya çalışır.Buda Flint'i sinirlendirir.Sonra venom'la birleşerek örümcek adamı öldürmeye çalışır.

Güç ve yetenekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kum Adam kum ile harikalar yaratır. Kum ile yapamayacağı şey yoktur. Kum adam boyunu kum sayesinde istediği kadar uzatabilir. İsterse boyu ve genişliği bütün evreni kapsayabilir. Kum adama kurşun, füze, bazuka, zehirli gazlar, roket vb... hiçbir şey işlemez, Kum adamın içinden geçer, içinden geçtiği için Kum adam zarar vermez. Kum adam ellerini, ayaklarını veya vücüdunun herhangi bir yerini demir gibi sert yapabilir. Genelde ellerini kullanır. Ellerini çekiç, sopa, balyoz vb... gibi şekillere sokarak rakiplerine saldırır. Kum adamın saldırıları çok güçlüdür ve rakipleri için çok tehlikelidir. Ayrıca Kum adam kumdan farklı farklı şekliller yaparak (halka, bıçak, kaya...) rakibine atabilir. Kum adam gizlenme ustasıdır, bulunduğu yerin şeklini alarak adeta görünmez olur. Kum adam saatte en az 1000 km hızla uçabilir, veya kendini o an ki rüzgara bırakarak çok daha hızlı uçabilir. Kum adam alçaktan uçarak önüne çıkan her şeyi patlatabilir veya onlara zarar verebilir. Kum adam süper kahramanların gelmiş geçmiş en tehlikeli düşmanıdır.

Zayıf noktaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kum Adam'ın tek zayıf noktası sudur. Kum Adam üzerine su değdiği zaman kumları balçıklaşmaya başlar ve belli bir şekile geçmekte zorlanır . Ancak bunu avantaj olarak kullanabilir. Su kuma değdiği zaman kum toprak olur ve daha tehlikeli olabilir.Kum adam çizgi romanlarda bu durumlarda düşmanlarına mud ball (çamur-balçık topu) atarak onları etkisiz hale getirir.