Deadpool

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Deadpool
Yayım bilgileri
Yayımcı Marvel Comics
İlk görünüm New Mutants#98 (Şubat 1991)
Yaratan Fabian Nicieza, Rob Liefeld
Hikâyedeki bilgileri
Tam adı Wade Winston Wilson
Türü İnsan(Sonradan Mutant olma)
Uyruğu Kanada
Takım üyelikleri Deadpool Corps,X-Force,Thunderbolts,Weapon X,Heroes for Hire,X-Men,Six Pack
Partnerleri Kingpin,Taskmaster,Agent X,Copycat,Wolverine,Cable,Domino,Death
Önemli takma adları Merc With a Mouth,Jack,Wade T. Wilson,Hulkpool,Tom Cruz,Ninja Spider-Man
Güçleri İyileşme özelliği
 • Süper insan kuvveti,çevikliği
 • Işınlanabilme
 • Nişancılık
 • Askeri Eğitim

Deadpool Fabian Nicieza ve Rob Liefeld tarafından ilk olarak New Mutants'ın 98. sayısında kötü karakter olarak çıkmıştır.Sonra Wolverine'nin kurduğu X-Force'a katılıp iyilerin safına geçmiştir ama tam olarak iyi bir karakter değil Anti-Kahramandır.Yaratıcılarından Rob Liefeld bir Teen Titans hayranıdır oradaki Deathstroke'un parodisi olarak Deadpool ortaya çıkmıştır.Deathstroke'un gerçek adı Slade Wilson'dır Deadpool'un ise Wade Wilson'dır.

Merc With a Mouth olarak tanınır çünkü çok konuşkandır.Domino onun konuşarak bir adamı intihar bile ettirebileceğini söyler.Deadpool'u diğer karakterlerden ayıran özellikse onun 4. duvarı kırabilmesi yani kendinin bir çizgiroman(oyun,çizgifilm vs.)karakteri olduğunu bilmesidir.Okuyucu ile iletişime geçebilir,gerçek dünyayla alakadar konuşabilir bu çoğunlukla okuyucuyu güldürür.Deadpool Taco ve Chimchanga'ya bayılır.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Wade Wilson eskiden Kanada için çalışan bir askerdi.Fakat sonra kanser olduğunu öğrendi ve bu kanserin kurtuluşu olmayan kanser olduğunu anladı.En sonunda öleceği için çare olarak Wolverine'nin genleri kullanılarak yapılan Weapon X deneyine gönüllü oldu.Bu deney Kaptan Amerika'nın üzerinde yapılan süper asker projesinin Wolverine'nin genleri yapılarak denenmesiydi.Deney işe yaramıştı.Wade Wolverine'nin iyileşme özelliğini almıştı fakat sandıklarından fazla dozda olduğu için bu onu çok farklı etkilemişti.Vücudundaki Kanser hücreleri kendini her zaman yenileyip tedavi ettiği için derisi tamamen tanınmaz hale gelmişti.Aynı zamanda Beyin hücreleri her seferinde kendini öldürüp yeniden doğduğu için şizofren olmuştu ve artık beyninde iki kişiliği daha vardı.Bu olanlar Weapon X projesinin Wolverine'nin hafızasını silmesiyle benzer bir tepkiydi.Olanlardan sonra Deadpool Kanada'yı terk etti ve paralı asker olarak çalışmaya başladı.

Yetenekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Deadpool bir katildir.Sınırları vardır,kadın ve çocuk öldürmez.Düşmanlarını öldürmek onun için bir sanat gibidir.Her öldürüşüne özen gösterir.Ninja eğitimi vardır ayrıca çok da iyi nişancıdır her silahı kullanabilir ve bunu ister.Kendini ışınlamak için yanında ışınlanma aleti taşır.İyileşme yeteneği çok güçlüdür.İyileşme yetenği Hulk'ın onu parçalamasına bile dayanabilir.Kafasının ya da vücudunun herhangi bir parçasının kopmasına alışıktır.Deadpool'un iyileşme yetenği Wolverine göre daha iyidir ve ona süper insan kuvveti de verir.Zehir ve alkol benzeri şeylere dayanıklıdır asla sarhoş olmaz.İyileşme yeteneği onun beyin hücrelerini öldürüp canlandırdığından delidir ve şizofrendir.Kafasında onu yansıtan 2 kişiliği daha vardır.Çizgi romanlarda onun düşünce kutuları bu yüzden 2 türdedir.Derisi kanser hücrelerini yeniler ve öldürür bu yüzden derisi çok çirkindir bu nedenle asla kostümünü ve maskesini çıkarmaz.Görsel hafızası çok iyidir kolayca unutmaz.Deli olmasının yanında çok iyi plan yapar.Planları herkese çok saçma gözükür ama en sonunda bütün planları tutar.Ayrıca Deadpool ölümsüzdür fakat ölümsüz olmasının nedeni iyileşme yeteneği değildir. Ölümsüz olmasının nedeni Thanos' un onu lanetlemiş olmasıdır.Yeni X-force 800 yıl sonraki gelecekte hala onun yaşadığını görür.Ayrıca Deadpool İngilizce'nin dışında Almanca,İspanyolca ve Japonca da konuşabilir.

Skrull İstilası[değiştir | kaynağı değiştir]

Deadpool Skrull İstilası sırasında Nick Fury'le anlaşır ve Skrull'lara teslim olur.Çoğu süper kahramanınki gibi onunda kopyasını yaparlar.Rejenerasyon özelliği yüzünden onun birden çok kopyasını yaparlar.Deadpool Skrull'lara onları eğitme teklifinde bulunur.Onları Deadpool'dan başkasının eğitemeyeceğine ikna olunca onu ordunun koçu yaparlar.Deadpool ilk başta Skrull Deadpool'lar ile diğer kopya kahramanları karşılaştırır ve Skrull'ların onca yıllık emeği olan bütün klonları öldürtür ya da yaralar.Deadpool'a bir şans daha verirler ve bu sefer kopyalara birbirlerini vurdurtur.Sonra kopyalar kafayı yer ve diğer Skrull'ları öldürmeye başlar.Deadpool bu süre içinde Nick Fury'le konuşur ve Skrull Kraliçe'sini öldürmek için olan bilgiyi almak üzredirler.Fakat o anda Super Skrull Deadpool'un peşine takılır.Super Skrull'ı atlatır ve Skrull bilim adamının yanına gider ve ve onun yanındaki Deadpool ordusunun işe yaramayacağını çünkü Deadpool'un rejenerasyon özelliğinin sadece kanser olanlarda düzgün çalıştığını söyler bu sırada kopya Deadpool'lar patlayarak ölürler.Deadpool Furyle konuşmaya başlar fakat kraliçeyi öldürmek için olan bilgiyi bulamazlar.Bilgi Norman Osborn tarafından çalınmıştır ve Osborn bu sayede kraliçeyi öldürüp kahraman olmuştur.

Öbür Deadpool'lar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Lady Deadpool:Deadpool'un kadın versiyonudur.Neredeyse tek farkı kadın olmasıdır.İsmiyse Wanda Wilson'dır.Deadpool Kills Deadpool'da ölmüştür.
 • Kidpool:Deadpool'un çocuk versiyonudur.Dogpool'u çok sever.Kılıç yerine 2 yeşil Light Saber kullanır.Deadpool Kills Deadpool'da ölmüştür
 • Dogpool:Köpektir ve aynı rejenarsyon özelliğine sahiptir.Katil Deadpool tarafından öldürülmüştür.
 • Headpool:Kafasını kaybeden Zombie Deadpool'dur.Kendisi Merc With a Mouth serisinin önemli karakterlerindendir.Kafası kopuktur ve vücudu yoktur kafasının üstünde bir pervane vardır böyle hareket eder.Deadpool Kills Deadpool'un 1. sayısında katil olan Deadpool tarafından mikrodalga fırına konur ve patlar.
 • Deadpool Pulp:Deadpool'un Noir versiyonudur.Maskesinin altı açıktır.
 • Dreadpool:Sadece kostümü farklıdır.X-Men Deadpool'u tımarhaneye kapatır ve orada Doktor Psiko isminde biri beynindeki diğer 2 kişiliği yok eder ve onu Marvel evrenini öldürmeye zorlar o da yapar.Sonra klasik roman karakterlerini öldürüp bizim evrenimizdeki ve diğer evrenlerdeki Deadpool'lara sataşır.3 tanesini öldürür.Asıl Deadpool onu ikiye ayırır ve diğer parçasını ışınlayıp bir diğerini yok eder.
 • Golden Age Deadpool:Deadpool Kilss Deadpool'un 1. sayısında katil olan Deadpool tarafından öldürülür.Maskesi gaz maskesi gibidir.İsmi Wheezy Wilson'dır
 • Evil Deadpool:Deadpool'un kesilen parçalarının bir araya getirilerek oluşturulmuş klonu'dur.Bir nevi Frankenstein canavarının Deadpool versiyonudur.
 • Pandapool:Deadpool'un panda versiyonudur.Deadpool Kills Deadpool'da çıkmıştır.
 • Wolverinepool:Deadpool'un Wolverne halidir.Onun gibi pençeleri vardır.Dreadpool'un tarafındadır.Deadpool Kills Deadpool'da ölmüştür.

İlişkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sonsuza Dek Dostları[değiştir | kaynağı değiştir]

Deadpool'un kendine en yakın gördükleri:Fantomex,Genesis,Wolverine,Taskmaster,Punisher,Bullseye(Eskiden),Cable,Gambit,Domino,Pcylocke,Demir Adam,Karadul,Kaptan Amerika,Blind Al,Örümcek Adam ve tabi ki HYDRA Ajanı BOB

Düşmanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Deadpool'un düşman ve rakipleri:Bullseye,Wolverine(bazen),Sabretooth,Kingpin,Taskmaster(bazen],Rhino,Punisher(bazen),Thanos,Blind Al,Evil Deadpool,Örümcek Adam(bazen),Hulk,Kırmızı Hulk,Dardevil

Aşkları[değiştir | kaynağı değiştir]

Deadpool'un bu ilişkileri çoğunlukla tanımadıkları,striptizci veya hayat kadını olan kadınlardır:Copycat,eski karısı Gretchen,Death,Lady Deathstrike,2.Karadul,Satanna,Elektra

Deadpool ve Death[değiştir | kaynağı değiştir]

Death ölümün ta kendisidir ve Deadpool'u arzular.Deadpool'da ona karşı boş değildir fakat Deadpool'un iyileşme özelliği onu ölmekten alıkoyar.Deadpool bu yüzden her zaman iyileşme yeteneğinin sınırları fazla zorlar fakat hiçbir şekilde ölmez.Ayrıca Thanos'da Death'e aşıktır fakat Death Deadpool'u sevdiği için aralarında rekabet vardır.

Öbür Medya[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Wolverine ve X-Men yayından kaldırılmadan önce şovda Nolan North tarafından seslendirilmiştir.
 • X-Men Başlangıç: Wolverine filminde Ryan Renolds tarafından oynanmıştır.
 • X_Men Legends 2:Rise of Apocalypse'te boss olarak çıkmıştır.
 • Marvel:Ultimate Alliance'da oynanılabilir karakterdir.John Kassir tarafından seslendirilmiştir.
 • X-Men Origins:Wolverine'nin video oyununda Steven Blum tarafından seslendirilmiştir ve filmin sonundaki transformasyonu oyun sonu boss'udur.
 • Ultimate Deadpool Spider-Man:Shattered Dimensions'ta Nolan North tarafından seslendirilmiştir.Kendi televizyon programını yapmaktadır ve Spider-Man ile boss olarak karşılaşır.
 • Marvel vs. Capcom 3: Fate of Two Worlds oyununda oynanılabilen karakterdir.Street Fighter karakterleri gibi Shoryuken hareketi yapabilir,yine dördüncü duvarı kırar ve özel hareket olarak kendi enerji barını düşmanının kafasına vurur.yine Nolan North tarafından seslendirilmektedir..
 • Marvel Super Hero Squad Online'da oynanılabilir karakterdir.Tom Kenny tarafından seslendirilmektedir
 • Little Big Planet'de kendi kostümü giyilebilirdir.
 • MMORPG oyunu Marvel Heroes'da oynanılabilirdir Nolan North tarafından seslendirilmektedir.
 • 2013 yılında High Moon Studios tarafından sırf kendi için bir oyun yapılmıştır.Oyunda yine 4. duvarı bolca kırar.Oyunda yapımcıları ve kendi seslendirmeni olan Nolan North'u bile telefon ile arar.Oyunun adı tabii ki Deadpool'dur.

Travia[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Taskmaster'a göre Deadpool çoğunlukla saldırılardan sola doğru kaçarmış.
 • 4. duvarı kırabilen birkaç Marvel karakterinden biridir.Deadpool'dan sonra bunu en çok yapan karakter She Hulk'tır
 • Tıraş olmakta berbattır.
 • Deadpool'un yüzü nedeniyle maskesini halka açık yerlerde çıkaramaması ona zor gelmektedir.Onun için girmediği en önemli yerlerden biri Taco Bell isimli restorandır.
 • Deadpool'un konuşma balonları diğer karakterlerden farklı olarak her zaman sarı olarak çıkar.Bunun nedeni karakterini yansıtmasıdır(Kimse onun sesinin neden özel olduğunu bilmez).Blind Al ilk gözüktüğü yıllarda Deadpool'un sesini "benzin ve çakıl taşı" karışımına benzetmiştir.
 • Deadpool bir keresinde Loki tarafından lantlenmiştir.Lanet onun Tom Cruise gibi görünmesine neden olmuştur.
 • Gambit bir keresinde Deadpool ile yaptığı dövüşten sonra onunla karşılaşmanın intiharla aynı şey olduğunu söylemiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]