Yunanistan'da LGBT hakları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yunanistan LGBT hakları
 Yunanistan'da LGBT hakları konumu (yeşil)
 Yunanistan'da LGBT hakları konumu (yeşil)
Statü 1951'den beri yasal,
rüşt yaşı 2015'te eşitlendi
Cinsiyet ifadesi Kısırlaştırma şartıyla cinsiyet değişimi yasal[1]
Askerlik Eşcinsellik muafiyet nedeni değil
Ayrımcılık karşıtı yasa İş yasasına göre 2005'ten beri cinsel yönelim ayrımcılığı yasak
Birlikteliklerin
tanınması
2015'ten beri sivil birliktelik
Evlat edinme Yok[2]

Yunanistan'da eşcinsellik, Yunanistan sınırları içerisindeki eşcinsel bireylerin yaşam biçimidir.

Askerlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırmızı ile renklendirilmiş ülkeler de eşcinsellere askerlik yasaklanmış, mavi renkli ülkelerde ise herhangi bir yasaklandırma yoktur.

Yunanistan'da yürürlükte olan yasa tıpkı Türkiye'deki gibi LGBT bireylerin askerlik yapmalarını engellemekte askerliğe elverişşsiz olduğu yönünde belirterek çürük raporu vermektedir.

Kamuoyu[değiştir | kaynağı değiştir]

2006 yılının Aralık ayında yayımlanan Eurobarometer anketine göre Yunanların %16'sı eşcinsel evliliği, %11'i ise eşcinsel çiftlerin evlat edinme hakkını savunmaktadır. Bu sonuçlar, aynı anket ortalaması sırası ile %44 ve %33 olan Avrupa Birliği'nde Yunanistan'ı Polonya, Letonya, Litvanya ve Bulgaristan'la beraber son sıralara yerleştirmektedir.[kaynak belirtilmeli].

Ocak 2007 tarihli Avrupa Birliği'nde ayrımcılık temalı Eurobarometer anketi ise Yunanların %77'sinin gay ya da lezbiyen olmanın ülkelerinde bir dezavantaj olabileceğini düşündüklerini göstermektedir. Aynı anketin AB25 (Romanya ve Bulgaristan hariç Avrupa Birliği) ortalaması ise %55'te kalmaktadır.[kaynak belirtilmeli] Ayrıca, Yunanların %68'i cinsel yönelim kökenli ayrımcılığın ülkelerinde yaygın olduğunu düşünmekte (AB25: %50), %37'si ise bu tür ayrımcılığın beş sene öncesine göre arttığını belirtmektedir (AB25: %31). Ek olarak, ankete katılanların %84'ü hiçbir gay ya da lezbiyen arkadaşı veya tanıdığı olmadığını da belirtmiştir (AB25: %65).[kaynak belirtilmeli]

Eşcinsel çiftlerin vergi, miras ve benzeri yasal hakları konusuna dikkati çekmek için Yunan milletvekilleri arasında 2003 yılında yapılan anket, milletvekillerinin %41'inin bu hakların tanınmasına olumlu yaklaştıkları %55'inin ise karşı oldukları ortaya koymuştur. Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) milletvekillerinin %55'i konuya olumlu yaklaşırken, Yeni Demokrasi Partisi (ND) milletvekillerinde bu oran %27'de kalmıştır. Komünist Parti'nin ankete çekimser kalmasına rağmen %67 ile Synaspismos (sol koalisyon) milletvekilleri en yüksek oranda olumlu yanıt veren gruptur. Yaş, cinsiyet ve bölge dağılımı incelendiğinde genç, kadın ve Atinalı milletvekillerinin daha olumlu yaklaştıkları gözlemlenebilir.[kaynak belirtilmeli]

Medya[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 2012'den itibaren, Konstandinos ve Eleni isimli ANT1 komedi dizisinde "gey", "lezbiyen" ve "travesti" terimleri kullanılmaya başlandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]