Ermenistan'da LGBT hakları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ermenistan Ermenistan LGBT hakları
 Ermenistan'da LGBT hakları konumu (yeşil)
 Ermenistan'da LGBT hakları konumu (yeşil)
Statü 2003'ten beri yasal[1]
Cinsiyet ifadesi -
Askerlik Yok
Ayrımcılık karşıtı yasa Yok
Birlikteliklerin
tanınması
Tanınma yok
Evlat edinme Yok
Paris'te düzenlenen bir LGBT Onur Yürüyüşü'nde bir bireyin açtığı İngilizce ve Ermenice pankart (2002, Fransa). Fransa Ermenileri ülkenin ceza yasasında LGBT'leri "yasal koruma" sağlayan yasanın çıkartılması için Ermeni hükümetine çağrıda bulunmaktadır.

Ermenistan'da LGBT hakları, 2003 yılından bu yana yasaldır ancak LGBT hakları ülkenin kuruluşundan bu yana değişmiş değildir. Eşcinsellik Ermenistan toplumunun bir kısmında tabu konusu[2] olmaya devam etmekle birlikte LGBT bireyler için ayrımcılık karşıtı yasa yoktur. Erkek ve kadın hemcins cinsel aktivite cinsel rüşt yaşını gözetmek şartıyla yasaldır. Ancak ülkede eşcinsel ilişki ve birlikteliklere yönelik haklar ve anayasada ayrımcılık karşıtı bir yasa mevcut değildir. Yine ülkede eşcinsellik karşıtlığı yaygın olmasına karşın[3] ülke genelinde ihbar olmamasıda dikkat çekmektedir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Ermenistan 1920-1991 yılları arasında SSCB'nin bir parçasıydı ve 2003 yılına kadar Ermenistan'da SSCB kanunları nezdinde toplum üzerine yasal uygulamada kanununda, rıza yaşı (yetişkinler) dışında erkek erkeğe seks ve lezbiyen ilişkiler yasaktı.

Hukuk[değiştir | kaynağı değiştir]

Ermenistan anayasasında eşcinsel bireyler ve cinsel yönelimleri tanınmamakla birlikte, 2003 yılından bu yana "eşcinsellik" yasaldır. Ülkede bugün itibarıyla eşcinsel çiftlerin çocuk evlat edinme ve eşcinsel evlilik hakkı tanınmamakla birlikte ülkede kamu alanında bu tür tartışmalar bulunmamaktadır.

Aktiviteler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülkede LGBT'lerce gerçekleştirilen veya LGBT için yapılan hiçbir etkinlik yoktur.

Tartışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Fransa'da yaşayan eşcinsel Ermenilerin Ermeni Apostolik Kilisesi'nde düğün töreni kutlamaları Ermenistan basını ve siyasetinde infal yaratmıştır.[4]

Özet tablosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Eşcinsellik yasal? Evet (2003'ten beri)
Rüşt herkes için eşit? Evet Evet
Yasal cinsiyeti değiştirme Hayır Yasak
Eşcinsel evlilikler Hayır Yasal değil
Medeni birliktelikler Hayır Yasal değil
Eşcinsellerin evlat edinmesi Hayır Yasal değil
Eşcinsellerin ordu hizmeti Hayır Yasal değil (Eşcinsellik Ermenistan ordusunda "hastalık" olarak kabul edilir)[5]
Ayrımcılık karşıtı yasalar Hayır Yasa yok
MSM'lerce kan bağışı Hayır MSM'lerce kan bağışına izin vermez.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Ermenistan'da LGBT hakları ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "State-sponsored Homophobia A world survey of laws prohibiting same sex activity between consenting adults" (PDF). 27 Haziran 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2016. 
  2. ^ "Ermenistan'da eşcinsellik hep tabu". Agos. 12 Mart 2012. 7 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2014. 
  3. ^ "Eşcinsel hakları AB'ye giriş kriteri". Milliyet. 17 Temmuz 2012. 7 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2014. 
  4. ^ "Ermenistan'da ilk sembolik Eşcinsel düğün". ILGA Avrupa (İngilizce). 12 Temmuz 2006. 7 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2014.  (İngilizce)
  5. ^ Aslı Sözbilir (20 Mayıs 2009). "Kadınların ülkesi Ermenistan'dayız". Hürriyet. Erişim tarihi: 3 Nisan 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]