İçeriğe atla

Kız Kovalamaca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Geleneksel kıyafetleri içinde Kız Kovalamaca oynayan Kazak atlılar.[1] Resimde kadın erkeği kamçılayarak kazanmakta.
Kırgızistan'da Kız Kovalama oyunu. 1991 SSCB pulu, "Halk Tatilleri" serisi.

Kız kovalamaca (Azerice: qız-qov, Kazakça: қыз қуу, telaffuzu: [qəz qʊwəw]), (Kırgızca: кыз куумай [qɯz quːmɑj]), Azeriler, Kazaklar ve Kırgızlar tarafından oynanan geleneksel bir binicilik sporudur. At yarışı unsurları taşımakla beraber, daha çok bir "flörtleşme oyunu" olarak anılır.

Oyun genellikle şöyle devam eder: Genç bir adam at sırtında başlama çizgisinde bekler. Genç bir kadın da, yine at sırtında, adamın belirli bir mesafe arkasından dört nala gitmeye başlar. Kadın adamı geçince, adam da atını sürmeye başlar. Kadın ve erkek bitiş çizgisine kadar yarışırlar. Eğer adam kadını, yarışı bitiremeden yakalayabilirse, kızı öper. Bu da zafer sayılır. Ama eğer adam yakalayamadan kadın bitişe ulaşırsa, kadın geri döner ve adamı başlangıç çizgisine kadar kovalamaya başlar. Adam eğer yakalanırsa, kadın onu döver ve bunun için bir kırbaç kullanır, ki bu da kadın için zafer sayılır.  

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Customs and Traditions of the Kazakh By Betsy Wagenhauser". 23 Aralık 2001 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mart 2016.