Windows Görev Yöneticisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Windows Görev Yöneticisi
Geliştirici(ler)Microsoft
İlk yayınlanma24 Ağustos 1996
Programlama diliC++
İşletim sistemiWindows NT 4.0 ve sonrası
PlatformIA-32, x86-64, ARM ve Itanium
Eskiden: Alfa, MIPS ve PowerPC
TürGörev yöneticisi

Windows Görev Yöneticisi, Microsoft Windows'ta yer alan görev yöneticisi, sistem monitörü ve başlangıç yöneticisidir. Çalışan işlemlerin adı, CPU yükü, işlem yükü, G/Ç ayrıntıları, oturum açmış kullanıcılar ve Windows hizmetleri dahil olmak üzere bilgisayar performansı ve çalışan yazılım hakkında bilgi sağlar. Ayrıca işlem önceliklerini, işlemci benzeşimini, başlatma ve durdurma hizmetlerini ayarlamak ve işlemleri zorla sonlandırmak için de kullanılabilir.

Program, Windows'un son sürümlerinde Windows + R tuşlarına basıp taskmgr.exe yazarak, Ctrl + Alt + Delete tuşlarına basıp Görev Yöneticisini Başlat seçeneğine basarak, Ctrl + ⇧ Shift + Esc tuşlarına basarak veya sağ tıklatarak başlatılabilir.

Görev Yöneticisi, Windows NT 4.0 ile beraber tanıtılmıştır. Önceki sürümler Windows NT ve Windows 3.x, Görev Yöneticisi yerine Görev Listesi uygulamasını içermektedir. Windows 9x'te ise şu anda çalışan programları listeleyen, programları kapatma ve bilgisayarı kapatma seçenekleri sunan Programı Kapat olarak bilinen bir program vardır.[1]

İşlevleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Görev Yöneticisi iki çeşit moda sahiptir. Birincisi yalnızca şu anda çalışan programları gösteren özet bir modu, ikincisi ise bilgisayar hakkında daha detaylı bilgilerin yer aldığı bir moddur.[2]

Özet modu[değiştir | kaynağı değiştir]

Özet modunda, Görev Yöneticisi, çalışmakta olan programların bir listesini gösterir. Listedeki uygulamalardan herhangi birine sağ tıklanması, o uygulamaya geçilmesini veya uygulamanın görevinin sonlandırılmasını sağlar.

İşlemler ve ayrıntılar[değiştir | kaynağı değiştir]

İşlemler sekmesi, sistemde çalışan tüm işlemlerin bir listesini gösterir. Ayrıca bu liste Windows Hizmetlerini ve diğer hesaplardaki işlemleri de içerir. Sil tuşu İşlemler sekmesindeki işlemleri sonlandırmak için de kullanılabilir. Varsayılan olarak işlemler sekmesi, işlemin altında çalıştığı kullanıcı hesabını, CPU miktarını ve işlemin o anda tüketmekte olduğu bellek miktarını gösterir. İşlemler sekmesi üç kategoriye ayrılmaktadır:

  • Uygulamalar: Çalışan programlar
  • Windows işlemleri: Hizmetler dahil olmak üzere Windows'un kendi bileşenleri
  • Arka plan işlemi: Hizmetler dahil olmak üzere Windows'un kendisinin parçası olmayan programlar

Ayrıntılar sekmesi, İşlemler sekmesinin daha temel bir sürümüdür ve Windows 7 ve önceki sürümlerde İşlemler sekmesine benzer şekilde çalışır. Listedeki bir işlemin sağ tıklanması, işlemin önceliğinin değiştirilmesine, işlemci benzeşiminin ayarlanmasına (işlemin hangi CPU (ların) yürütülebileceğinin ayarlanmasına) olanak tanır ve işlemin sona erdirilmesine izin verir.

Performans[değiştir | kaynağı değiştir]

Performans sekmesi, sistemin performansı, özellikle de toplam CPU kullanımı miktarı ve ne kadar bellek kullanıldığına ilişkin genel istatistikleri gösterir. CPU kullanım grafiği, çekirdek modu süresi ve kullanıcı modu süresi olarak ikiye ayrılabilir. Birçok aygıt sürücüsü ve işletim sisteminin çekirdek parçaları çekirdek modunda, kullanıcı uygulamaları ise kullanıcı modunda çalışır. Bu seçenek, Görünüm menüsünden çekirdek sürelerini göster seçeneği seçilerek açılabilir. Bu seçenek açıldığında CPU kullanım grafiği yeşil ve kırmızı bir alan gösterir. Kırmızı alan çekirdek modunda harcanan süreyi, yeşil alan ise kullanıcı modunda harcanan süreyi gösterir.

Performans sekmesi, bilgisayarda bulunan ağ bağdaştırıcılarının her birine ilişkin istatistikleri de gösterir. Varsayılan olarak bağdaştırıcı adı, ağ kullanım yüzdesi, bağlantı hızı ve ağ bağdaştırıcısının durumu, son etkinliklerin bir grafiğiyle birlikte gösterilir.

Uygulama geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Uygulama Geçmişi sekmesi, uygulamalar hakkında kaynak kullanım bilgilerini gösterir.

Başlangıç[değiştir | kaynağı değiştir]

Başlangıç sekmesi, Windows shell ile birlikte başlayan uygulamaları yönetir.

Kullanıcılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanıcılar sekmesi, bilgisayarda oturumu olan tüm kullanıcıları gösterir. Sunucu bilgisayarlarda, Terminal Hizmetleri kullanarak bilgisayara bağlı birkaç kullanıcı olabilir. Windows XP'den itibaren, Hızlı Kullanıcı Değiştirme özelliğini kullanarak bir kerede bilgisayarda birden çok kullanıcı oturum açabilir. Kullanıcıların bağlantısı kesilebilir veya bu sekmeden çıkarılabilir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Görev Yöneticisi aslında Microsoft geliştiricisi David Plummer tarafından evde geliştirilen bir projeydi; Dave Cutler ve çalışma arkadaşları tarafından 1995 yılında Microsoft Windows'un bir parçası olması için proje bağışlandı. Özgün görev yöneticisi tasarımı, bilgileri özel iç işletim sistemi metrikleri yerine genel Kayıt Defteri API'lerindan alınan farklı bir İşlemler sayfası içeriyordu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "How to end task on the items that are running in the background". Nuance. 22 Haziran 2006. 16 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2020. 
  2. ^ "Windows 8 Task Manager In-Depth". Microsoft. 6 Haziran 2013. 8 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2020.