William Kidd

Vikipedi, özgür ansiklopedi
William Kidd
Doğum22 Ocak 1645
Dundee, İskoçya
Ölüm23 Mayıs 1701
Wapping, İngiltere
Milliyetİskoç
MeslekDenizci

William “Captain” Kidd (d. 22 Ocak 1645 – ö. 23 Mayıs 1701), İskoç denizci.

Hint Okyanusuna yaptığı bir deniz seferinin ardından korsanlık suçlamasıyla yargılanmış ve idam edilmiştir. Bazı modern tarihçiler Kidd’in yalnızca Hükûmet adına çalışan bir korsan olmasını sebep göstererek korsanlıkta sahip olduğu ününün haksız olduğunu düşünmektedirler. Kidd’in asıl ünü İngiliz Parlamentosu’nun kendisini sorgulamasından ve sonrasında çıkarıldığı duruşmadan önce meydana gelen sansasyonel olayların ardından yayılmıştır. Kidd’in engin denizlerdeki yağmaları korsanlık adına olsun ya da olmasın kendi zamanındaki Hükûmet adına çalışan veya diğer korsanlara nazaran hem daha az zararlı hem de daha az yararlı olmuştur.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Farklı kaynaklarda Kidd’in Greenock doğumlu olduğu iddia edilse de yapılan şecere araştırmalarında Kidd’in Dundee doğumlu olduğu saptandı.Bazı rivayetlere ve hikâyelere göre Kidd’in babasının bir İskoç Kilisesi papazı olduğu düşünülmektedir. Babasının ölümünün ardından Kidd 5 yaşında iken New York kolonisine götürüldü.Burada kendisine içerisinde üç tane yöneticinin de bulunduğu koloni vatandaşları arasından bazı önemli şahsiyetler yardımda bulundu.

Dokuz Yıl Savaşı sırasında New York illerinden Massachusetts’den Kidd’e verilen New England kıyı şeridinin güvenliği görevi esnasında Kidd bir düşman korsanını zaptetmeyi başardı.Bu olaydan hemen sonra Karayipler’deki başarılı çalışmalarından dolayı Kidd’e 150£ ödül verildi.1 yıl sonra Kidd’in gemisi Karayipler’de Antigua sahilinden kendisi karada olduğu bir esnada kötülüğüyle ün salmış korsan "Captain" Culliford tarafından çalındı.1695 yılında İngiltere Kralı III. William yüz dolar rüşvet karşılığında korsanların yağma mallarının ticaretine izin verdiği ortaya çıkan vali Benjamin Fletcher’ın yerine Kont Bellomont Richard Coote’u getirdi.Kidd’in New York’ta Trinity Kilisesi’nin yapımında aktif olarak görev aldığı da bilinir.

Yolculuğa Hazırlık[değiştir | kaynağı değiştir]

11 Aralık 1695’te New York, Massachusetts ve New Hampshire valisi Bellomont "sevilen ve güvenilir Kaptan Kidd" den Thomas Tew, John Ireland, Thomas Wake, William Maze ve korsanlarla ve bunun yanında düşman Fransız gemileri ile ilişkileri olduğu belirlenen kişilere saldırmasını istedi.Hazırlandığı uzun yolculuktan daha önce yapmak zorunda olduğu valinin bu isteği sonradan Kidd’e ‘korsan’ sıfatının vurulacağı, tarihteki ve folklordaki imajının zedelenmesine sebep olacak olayların da başlangıcını oluşturdu.

Kraliyet adına bu gibi tehlikeli görevlere çıkan kaptanlara verilen paranın beşte dördünü İngiltere’nin en güçlü kişileri arasından Orford Kontu, Romney Baronu, Shrewsbury Dükü ve Sir John Somers gibi zengin asilzadeler verirdi.Kidd’e yapacağı görevinin yazılı olduğu ve İngiltere kralı III. William’ın imzaladığı kraliyet izin mektubu verildi.Bu mektuba göre Kidd elde edeceği ganimetin %10’unu Kral için ayıracaktı, nitekim Henry Gilbert’in The Book of Pirates (Korsanların Kitabı) ‘ına göre de Kral bu gibi bir görevin ardından elde edilecek ganimet üzerinde bir miktar hak iddia edebilirdi.Kidd ve bir tanıdığı albay Robert Livingston görevin planını yaptılar ve ihtiyaç olan paranın da geri kalan kısmını ödediler. Kidd para miktarını arttırmak için gemisi Antigua’yı satmak zorunda kaldı.

Korsanları avlamak için verilen yeni gemi Adventure Galley 284 tondan fazla ağırlığı, sahip olduğu kürekleri, 34 topu ve 150 kişilik mürettebatı ile tam bu işin adamıydı.Savaş sırasında rüzgârın kesilip gemilerin hareket kabiliyetlerinin azaldığı esnada manevra yapmayı sağlayacak olan kürekler, avantaj sağlamak için anahtar bir konumdaydılar. Kidd yanına alacağı mürettebatı gerçekten sadık olacaklarına ve işini en iyi şekilde yapıp kendilerinden gurur duyacağına inandığı kişiler arasından seçti.

Adventure Galley Thames’e doğru gittiği sırada Kidd her nedense denizcilik geleneklerinden biri olarak Greenwich’teki askeri bir yatı selamlamadı.Askeri yattan daha sonra kendisine saygı göstergesi olarak bir selamlama atışı yapıldı fakat Kidd’in mürettebatı bunu cevaplamak yerine şoke eden bir küstahlık yaparak geminin kıçını yata doğru çevirip uzaklaştılar.

Kidd’in selamlamayı reddetmesinin ardından askeri yat kaptanı Kidd’e misilleme olarak mürettebatından bazı adamları baskıyla donanma servisine aldı.Bu şekilde eksik bir mürettebat ile Kidd New York'a gitti ve burada bir Fransız teknesini ele geçirdi(yaptığı kendisine verilen görev neticesinde yasal bir hareketti).Daha sonra New York City’den eksik olan mürettebatını tamamlamak için hemen hepsi ağır suçlar işlemiş ve şüphesiz birer korsan olan denizciler alarak gemiye takviye yaptı.

Kidd’in mürettebatı arasında bir de Hendrick van der Heul isminde bir levazım subayı vardı.Levazım subayı o zamanlardaki korsan kültürüne göre kaptandan sonraki ikinci amir olarak derecelendirilirdi.Bu konuda bir kesinlik olmamasına karşın Kidd’in ismen bir hükûmet korsanı olmasından dolayı Van der Heul’un sorumluluk derecesi de o seviyede olabilirdi. Van der Heul aynı zamanda çok dikkat çeken birisiydi çünkü soyu Afrikalı veya Afrikalı-Amerikalı idi.Çağdaş bir kaynakta kendisi “küçük siyah adam” olarak tanımlanmıştır. Bununla birlikte bu terim 17. yüzyıldaki kullanılış şekline göre siyah derili ya da siyah saçlı anlamına da gelebileceği için Van der Heul’un siyah derili olduğu kesin sayılamaz.Eğer Van der Heul gerçekten Afrika kökenli ise bu gerçek onu en yüksek rütbeli siyah korsan yapar. Van der Heul sonradan bir ticaret gemisinin ikinci kaptanı oldu ve hiçbir zaman korsanlıkla suçlanmadı.

Korsan Avı[değiştir | kaynağı değiştir]

1696 Eylül’ünde Kidd demir aldı ve Ümit Burnu’na doğru yola koyuldu.Fakat kötü şans Kidd’in yakasını bırakmadı ve Komorlar’da kolera salgını yüzünden mürettebatından 3 kişi yaşamını yitirdi.Kader bununla da yetinmedi ve Kidd’in yepyeni gemisi bir süre sonra su sızdırmaya başladı ve Kidd Madagaskar açıklarında karşılaşmayı umduğu korsanların hiçbirisiyle denk gelmeyi başaramadı.Kidd daha sonra Kızıl Deniz’in güney girişindeki 17. yüzyıl korsanlarının sıkça uğradığı Bab-el-Mandeb Boğazı’na doğru yoluna devam etti.Fakat burada da herhangi bir korsan bulmayı başaramadı. British East India Company isimli şirket adına çalışan kaptan Edward Barlow’a göre Kidd burada Barlow’un korumalığını yaptığı Babür İmparatorluğu'na ait bir konvoya saldırdı ve geri püskürtüldü.Eğer ki bu rapor doğru ise bu olay Kidd’in korsanlık olarak nitelendirilebilecek ilk yağma girişimi sayılabilir.

Açık bir şekilde Kidd’in büyük bir hevesle çıktığı fakat saldırı ve yağma girişimlerinin başarısız olması onu göreve çıkmadan önce yaptığı masrafları bile karşılama konusunda ümitsizliğe düşürdü.Daha sonra Kidd bu kez de bir Hollanda ve bir New York hükûmet korsanına saldırma fırsatını ele geçirmesine karşın yine elinden kaçırdı.Adventure Galley’in bir sonraki karaya çıkışında mürettebattan bazıları gemiyi terk etti, kalmayı seçenler ise sürekli açık açık başkaldırı tehditlerinde bulundular.

Howard Pyle'ın, New York Limanı'ndaki Kidd ve gemisi Adventure Galley'i çizdiği hayalî resmi.

30 Ekim 1697’de Kidd adamlarından birisini öldürdü.Kidd’in topçularından birisi olan William Moore güvertede keski bilediği sırada bir Hollanda gemisi görüş alanlarına girdi.Moore ısrarla Kidd’den sonucunda bir korsanlık örneği sergilemelerinin yanında Hollanda doğumlu olan Kral William’ın da keyfini kaçıracak saldırıyı gerçekleştirmesini istedi.Kidd Moore’ye "bitli köpek" diye hitap ederek bu isteğini reddetti.Moore’de sert bir şekilde “Eğer ben bitli bir köpeksem beni bu hale sokan da; bu harabeye getiren ve bunun gibi nicelerine getirecek olan da sensin” diye cevapladı.Bunun üzerine Kidd demirden yapılmış sert bir kovayı alarak Moore’ye doğru fırlattı.Moore kafasına aldığı darbe sonucu yere düştü ve ertesi gün hayatını kaybetti.

17. yüzyılda İngiliz denizcilik yasalarına göre kaptanlar gemide mürettebatlarına karşı yeri geldiğinde zor kullanabilirlerdi ancak öldürmek elbetteki yasaktı.Fakat Kidd’in sonradan cerrahına yaptığı açıklamada “İngiltere’de sağlam dostlarım var, elbette bu işi başarıyla atlatacağım” demesi olayı çok önemsemiyor olduğunu gösterir nitelikteydi.

Korsanlık Suçlaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Kidd’in gemisinden ayrılan bazı firari mahkûmlar gemide kendilerinin kollarından asılıp çıplak bahriye kılıcı ile dövülerek zorbalık yapıldığı yönünde hikâyeler anlatıyorlardı.Gerçekte, bu gibi uygulamaları yapanlar Kidd’in mürettebatı arasındaki itaatsiz ve isyankar olan denizcilerdi. Hatta bir keresinde Mary isimli bir ticaret gemisinin kaptanı ile Kaptan Kidd kamarasında görüşme yaparken bu isyankar denizciler ticaret gemisini kısmen yağmalamış ve geminin mürettebatına işkence etmişlerdi.Neler olup bittiğini öğrenen Kaptan Kidd öfkeden çılgına döndü ve derhal çalınan malların hemen hepsini adamlarına iade ettirdi.

Kidd yolculuğunun henüz başlarında iken kendisine otuz kadar mürettebat sözü verdirten bir Kraliyet Donanması subayı tarafından korsan ilan edildi.Adamlarını yeniden Kraliyet Donanması'na kaptırmak istemeyen Kidd gece yarısı uzaklaşarak gözden kayboldu.

30 Ocak 1698’de Kidd bir Fransız bandıralı, kargosunda atlaslar, muslinler, gümüşler, altınlar, envai çeşit Doğu Hindistan malları, paha biçilemez değerde ipeklerin olduğu 400 tonluk bir Ermeni gemisi olan Quedagh Merchant’ı ele geçirdi ve böylece en büyük hediyesine kavuşmuş oldu.Quedagh Merchant’ın kaptanı East India Company isimli şirketten Fransız Hükûmeti korumasında olacağı sözünü almasının ardından aldığı Fransız geçiş izinleri ile yolculuğunu sürdüren Wright isminde bir İngiliz vatandaşı idi.Saldırdıkları geminin kaptanının bir İngiliz olduğunu fark ettikten sonra Kidd mürettebatını bu işten vazgeçirmeye çalıştıysa da onlar Kidd’e verilen yazılı emirde Fransız gemilerine saldırmanın tamamen yasal olduğunu ve bu geminin de Fransız geçiş izinlerine sahip olması sebebiyle bir Fransız gemisi sayılacağını söyleyerek Kidd’e karşı çıktılar.Mürettebatına karşı yaptığı bu nazik teklifin ardından Kidd’de yumuşadı ve hediyesini kabul etti. Haberler İngiltere’ye ulaşır ulaşmaz İngiliz hükûmeti Kidd’i korsan ilan etti ve kendisini ün salmış korsanlar arasında sayarak tüm donanma kumandanlarına onu ve suç ortaklarını yakalama ve tutuklama emri verildi.

Kidd Quedagh Merchant’tan elde ettiği Fransız geçiş izinlerini kendi gemisi için de kullandı.İngiliz denizcilik yasaları ve koramirallik mahkemeleri (özellikle Kuzey Amerika'da) sıklıkla hükûmet korsanlarının yasadışı korsanlık sayılabilecek aşırılıklarına karşı hoş görülü davranırdı ve Kidd’in elindeki geçiz izinleri de sonucunun ne olacağı belli olmayan yağmasının ardından kullanabileceği en iyi savunma aracıydı ve Kidd bu izinler sayesinde yanında götürdüğü Quedagh Merchant gemisi ile kargosundaki malları yasalmış gibi gösterip onları kaybetmemeyi umuyordu.Kidd ele geçirdiği ticaret gemisinin adını Adventure Prize olarak değiştirdi ve Madagaskar’a doğru yoluna devam etti.

1 Nisan 1698’de Kidd Madagaskar’a ulaştı.Burada yolculuğu süresince ilk kez bir korsanla karşılaştı ve adamlarına derhal Robert Culliford’ın (yıllar önce Kidd’in gemisini çalan korsan) gemisi Mocha Frigate’e yanaşmasını emretti.Muhtemelen saldırı emri vermesi durumunda adamlarının Culliford’un güçlü gemisini alt edemeyeceğini anlayan Kidd gemiye yanaşıp demir attı ve korsan dostuna herhangi bir saldırı yapmayacağı sözünü vererek barışçıl önerilerde bulundu.Bunun üzerine Kidd’in mürettebatının çoğu gemiyi terk ederek Culliford’un gemisine geçti.Artık Adventure Galley’de yalnızca 13 kişilik bir mürettebat vardı.

Eve dönüş kararı alan Kidd, iyice kurtlanan ve su sızdıran gemisi Adventure Galley’i yakma emri verip orada bıraktı.Kidd gemiyi yakarak ortaya çıkan menteşeler gibi her metal parçayı kurtarıp aldı.Daha sonra mürettebatından geriye kalan sadık adamları ile birlikte Adventure Prize’a çıkarak eve döndü.

Muhakeme[değiştir | kaynağı değiştir]

New York City’ye dönmeden evvel Kidd korsanlıkla suçlandığını ve birçok silahlı donanma gemisi tarafından arandığını öğrenmişti.Adventure Prize’ın göze çarpacak bir gemi olduğunu düşünen Kidd onu Karayip Denizi’nde bir yere saklayarak yoluna tek yelkenli bir gemi üzerinde devam etti. Hazinesinin bir bölümünü Gardiner's Adası’nda bir yere sakladığını iddia eden Kidd, bu bilgiyi daha sonra bir pazarlık aracı olarak kullanmayı umdu.

Bellomont (bir yatırımcı) o sırada Boston, Massachusetts’de idi.Kidd’e yapılan suçlamanın farkında olan Bellomont haklı bir şekilde bu korsanlık olayına kendisinin de bulaştırılacağını düşündü ve boynunu kurtarmak için elindeki en iyi şansın Kidd’i zincirleyip İngiltere’ye hediye etmek olduğunu biliyordu.Kidd’e hoşgörü göstererek yalan vaatlerde bulunan Bellomont onu Boston’a çağırdı ve burada 6 Temmuz 1699 tarihinde tutuklattı.Kidd 'Stone Prison' isimli cezaevine gönderildi ve zamanının çoğunu burada özel olarak hazırlanmış ve cezaevi görevlilerinin dahi dışarıyla bağlantısı kesilmiş olan bir bölmede geçirdi.Kidd’in karısı Sarah’da tutuklandı.Kidd’in kaldığı hapishanenin şartları olağanüstü derecede ağırdı ve sonunda Kidd’de geçici olarak delilik belirtileri baş gösterdi.

Sonunda Parlamento tarafından sorgulanması için (bir yıldan fazla bir süre sonra) İngiltere’ye gönderildi.İngiltere’de muhafazakâr parti liberal partinin itibarını zedelemek için Kidd’i bir araç olarak kullanmak ve ona kimlerin arka çıktığını öğrenmek istedi fakat Kidd bir isim vermekten çekindi.Bu safça bir davranış oldu çünkü Kidd’in isim vermesi onun sadakatine ödül olarak kendisine aracılık yapılmasını sağlayabilirdi.Kidd’i politik açıdan yararsız bulan muhafazakâr parti liderleri onu Yüksek Denizcilik Mahkemesi’nin sorgusuna dek işlediği korsanlık suçları ve William Moore’u öldürmesi sebebiyle beklemesi için cezaevine gönderdi.Kidd bekleme sürecinde kötü bir üne sahip Newgate Prison isimli hapishaneye konuldu ve buradan Kral William’a bağışlanmasını istediği birçok mektup yazdı.

Hiçbir şekilde temsil edilmeden mahkemesi görülen Kidd duruşmada cinayetten yargılanacağını öğrenince şok oldu.Sonra hakkındaki suçlamaların tümünden suçlu bulundu (bir cinayet ve beş korsanlık). Kidd 23 Mayıs 1701’de Londra, Wapping, ‘Execution Dock’ta asıldı.Asılması esnasında ilk girişimde darağacının halatı koptu ve Kidd’in infazı ikinci girişimde gerçekleşti. Kidd’in ölü bedeni diğer korsanlara karşı ibret olması için 2 yıl boyunca – Londra Thames Nehri üzerine konuşlanmış bir demir kafes içerisinde - darağacında asılı bırakıldı.

Kidd’in ilişkisi olduğu Richard Barleycorn, Robert Lamley, William Jenkins, Gabriel Loffe, Able Owens ve Hugh Parrot’ta suçlu bulundular fakat Kidd’in asılmasından evvel bağışlandılar.

Kidd’in liberal parti yandaşlarının mahkeme sürecindeki tutumu utanç verici idi.Onun sadakatini ödüllendirmelerinin aksine kendisini savunmasında gerçekten yardımı dokunacak yasal bazı bilgilerden ve paradan yoksun bırakarak cezalandırma sürecinde etkin rol aldılar.Özellikle Kidd’in sahip olduğu iki Fransız geçiş izni yargı sürecinde kayboldu.Bu izinler (ve 1700 tarihli diğerleri) daha sonra 20. yüzyılın başlarında başka bir Londra hükûmet binasında gün yüzüne çıktı ve yanlış dosyalandığı belirlendi.Bu izinler Kidd’e yöneltilen suçlamalar üzerinde bazı soru işaretlerinin oluşmasına sebebiyet verdi.Bu belgelerin yanında gemilerden birçok mal getirilmişti ve bunlar sonradan “korsan yağması” olarak nitelendirilerek müzayede ile satıldı.Bu mallara yargı sürecinde asla değinilmedi.Yine de bunların hiçbirisi Kidd’i Moore’u öldürmek suçundan aklayamazdı.

Mitoloji ve Efsane[değiştir | kaynağı değiştir]

Kidd’in geride gizli bir hazine bıraktığı inancı efsanesinin büyümesine oldukça fazla katkı sağladı.Bu inanç Edgar Allan Poe’nun The Gold-Bug'ı, Washington Irving'in The Devil and Tom Walker’ı, Robert Louis Stevenson’ın Define Adası’ı ve Nelson DeMille'nin Plum Island’ı gibi birçok edebi eserin yazılmasına da katkıda bulundu.Aynı zamanda Nova Scotia’da Oak Adası’nda, Suffolk County’de, Gardiner's Adası’nın yer aldığı New York Long Adası’nda, Milford Charles Adası’nda, Connecticut’da ve Connecticut Thimble Adaları’nda bitmek tükenmek bilmeyen define arayışlarına da güç kazandırdı.

1983’te Amerikalı savaş fotoğrafçısı Cork Graham ve komedi aktörlüğünden define avcılığına dönen Richard Knight, Kaptan Kidd’e ait olduğunu düşündükleri bir defineyi arama bahanesiyle yasal olmayan yollardan Vietnam sularına girdiler. Knight’ın arayışı Rupert Fourneaux’ya ait The Money Pit Mystery’de yer alan bir harita üzerindeki anlaşmazlığın ardından başladı.Harita Kidd’in definesinin bir bölümünün yerini gösterdiğine dair onaylanmış ve üzerinde “China Sea” (Çin Denizi) olarak etiketlenmişti. Fourneaux’un teorisine göre burası Oak Adası idi, her ne kadar harita ile Oak Adası’nın topografyası tamamen farklı olsa da.Graham ve Knight bir yıldan fazla bir süre CIA için ajanlık yaptıkları gerekçesiyle zaptedildiler.

Bir rivayete göre Kaptan Kidd Gardener Adası’nda Cherry Tree Field olarak bilinen yere hazinesinin bir bölümünü sakladı fakat bu, Vali Bellomont tarafından bulunup çıkarıldı ve hakkında delil olarak kullanılmak üzere İngiltere’ye gönderildi.

Kidd aynı zamanda 1699 yılında Block Adası’nı ziyaret etmiş ve burada bahriyeli James Sands’in kızı Bayan Mercy (Sands) Raymond’dan erzak tedarik etmişti. Hikâye o ki Bayan Raymond’ın misafirperverliğine karşılık Kidd önlüğünün ceplerine alabildiğince altın ve mücevher doldurdu.Kocası Joshua Raymond’ın ölümünden sonra Mercy kuzeye New London, Connecticut’a (sonradan Montville) göç etti ve burada epey toprak satın aldı. Raymond ailesinin zenginliğinin bu şekilde bir önlük cebinden geldiği söylenmektedir.

Kidd’in Kagoshima’nın güneyindeki Tokara takımadalarındaki bir Japon adasına saldırdığı söylenir. Burası en güneyde ve Takarajima isminde bir adadır ve adanın ismi “Treasure Island” yani 'Define Adası' anlamına gelmektedir. Efsaneye göre buradan geçen korsanların hemen hepsi adaya uğrayıp yerlilerden yiyecek ve sığır talep ederlermiş. Kidd’de yerlilerden istekte bulunur ve reddedilince mürettebattan 23 kişi adaya çıkarak yerlileri bir mağarada yakar. Sonra Kidd bu adada mağaralardan birine hazinesini saklar ve sonradan asılması sebebiyle bir daha geri gelemez.

Dominik Cumhuriyeti’nin Karayiplerdeki küçük bir adası olan Catalina Adası’nda İtalyan bir turistin kıyıdan yaklaşık 70 feet uzaklıkta ve berrak suyun içinde yaklaşık 10 feet derinlikte bir gemi enkazı kalıntısı gördüğünü söylemesinin ardından Indiana Üniversitesi’nden bir grup sualtı arkeologu 13 Ocak 2007’de araştırmalara başladılar.Quedagh Merchant’ın 17. yüzyılda yakıldığına inanılmasına rağmen o alanda herhangi bir enkaz belirtisi ile karşılaşılmadı.

Popüler Kültürde Yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Popüler Japon çizgi romanı One Piece’de hikâyenin kahramanı Monkey D. Luffy’nin en önemli düşmanlarından birisi güçlü ve tanınmış korsan Eustass Kidd olarak isimlendirilmiştir.

Chris Archer’ın seri kitaplarından “Pyrates” te dört çocuk Kidd’in hazinesini aramaktadır.

MMORPG tarzı bir oyun olan (senaryosu 1720 yılına ait) Pirates of the Burning Sea’nin hikâyesi Kaptan Kidd’in Wapping’deki idam sehpasından kaçıp (cellata rüşvet verir ve oyuna göre sonradan cellat onu korumak için de çaba sarfeder) Tortuga’ya gitmesi, burada Brethren of the Coast isimli yeni bir oluşum içerisinde oyundaki Spanish Main isimli İspanya’nın Karayipler’deki kıyı şeridinde yer alan topraklarında korsanlığın arkasında bulduğu yeni oluşum içerisinde başlıca görevlilerden birisi olması üzerine kuruludur. Oyunda 19 yıl sonraki zaman canlandırılmaktadır ve Kidd korsanlık rolü ile tamamen kucaklaşmıştır.

Kaptan Kidd’in efsanesi üzerine 1945 yılında Kidd rolünü Charles Laughton’ın oynadığı ve başrollerinde Randolph Scott, Barbara Britton ve John Carradine’in yer aldığı Captain Kidd isimli bir film çekildi.Filmde Kidd son derece kurnaz ve çıkarcı ve filmin sonunda öldürdüğü adamın oğlu tarafından perişan edilen bir şekilde portrelenmiştir. Laughton, Abbott and Costello Meet Captain Kidd isimli komedi oyununda sonradan aynı rolü tekrar oynadı.

Anthony Dexter ve Eva Gabor 1954 filmi Captain Kidd and the Slave Girl’de yer aldılar.

J.M. Barrie’nin eseri Peter Pan’de, Neverland’deki Captain Hook’un korsan gemisinin durduğu özel koy ‘Kidd’s Creek’ olarak adlandırılmıştır.

Kaptan Kidd’in efsanesi geleneksel bir İngiliz şarkısına da konu olmuştur.”Captain Kidd” isimli şarkıda Kidd yaşamında yaptığı yanlışlar ile ele alınarak hatırlatılmaya çalışılmıştır. Bu şarkının kaydına Waterson:Carthy grubunun Fishes and Fine Yellow Sand isimli albümünden ve Great Big Sea grubunun The Hard and the Easy albümünden ulaşılabilir.

Çocuk kitapları yazarı Robert Lawson Captain Kidd's Cat (Little, Brown 1956) isminde Kidd’in kedisi McDermot tarafından Kidd’in bir korsan olmadığı fakat onun kendi kontrolü dışında gelişen bir takım siyasi olaylar neticesinde suçlu duruma düşürüldüğünü savunan ve engin denizlerde geçen maceralarının anlatıldığı bir kitap yazdı.

William Kidd’in macerları baz alınarak yazılmış üç heavy metal şarkısı vardır; bunlardan ikisi Running Wild’in The Rivalry isimli albümünde yer alan "The Ballad of William Kidd" ve "Adventure Galley" isimli parçalar ve diğeri ise Scissorfight’ın Balls Deep albümünde yer alan "The Gibbetted Captain Kidd" isimli parçadır.

Early American Chrononauts isimli zamanda-yolculuk kart oyununda oyuncuların sembolik olarak 1699 yılında alabilecekleri Captain Kidd's Treasure Chest isimli bir kart bulunmaktadır.

İngiliz grup Bucks Fizz’in 1980 yılında kaydettiği ve 1981 yılında listelerde bir numaraya yükselen şarkısı “The Land of Make Believe”’in bir kıtasında "Captain Kidd's on the sand, with treasure close at hand" cümlesi geçmektedir.

"Sid Meier's Pirates!" isimli bilgisayar oyununda Kaptan Kidd, oyuncunun rakibi olan farklı dokuz ün salmış korsandan birisidir.

Kaptan Kidd’e Relient K/Veggie Tales şarkısı "The Pirates Who Don't Do Anything"’de de değinilmiştir.

New Jersey Wildwood’da Mayıs ayının üçüncü haftasonu “Kaptan Kidd Haftası” olarak bilinir. Bu hafta sonu boyunca çocuklar sahile gömülmüş olan içleri şeker dolu plastikten define kasaları çıkarırlar. Bu etkinlikte kaptan Kidd’in isminde bir kelime oyunu yapılarak argoda ‘çocuk’ anlamına gelen ‘Kid’ kelimesi kullanılır.

Kanada, Ontario, Corunna’da Ağustos ayının ilk haftasonu “Kaptan Kidd Günleri” olarak bilinir.

Londra, Wapping bölgesinde Thames nehrinin yanında kaptan Kidd’in asıldığı Execution Dock’a yakın bir mesafede The Captain Kidd isminde bir birahane bulunmaktadır.

Bob Dylan’ın 1965 yılı şarkısı "Bob Dylan's 115th Dream" de Kidd’e değinilmiştir. Bu hikâyesel şarkıda Coast Guard Dylan’a/hikâyeyi anlatana ismini sorar ve bu soruya cevaben Dylan der ki: "And I said, 'Captain Kidd'/They believed me but they wanted to know what exactly that I did/I said for the Pope of Eruke I was employed/They let me go right away/They were very paranoid." (ve dedim ki, ‘Kaptan Kidd’/Bana inandılar fakat tam olarak ne yaptığımı da bilmek istediler/Eruke Papa’sı için dedim ki ben kullanıldım/Çekip gitmeme izin verdiler/Gerçekten paranoyaktılar.)

Alman pop grubu Dschinghis Khan 1982 yılında "Käpt'n Kid (Wir sind Piraten)" isimli bir şarkı yazdı fakat bu şarkı 2004 yılında yayımlanan "Jubilee" albümüne eklendi.

2006 yılında celtic folk rock grubu Tempest, The Double Cross isminde bir albüm yayımladı.Albümün ilk şarkısında Kaptan Kidd’in özellikle İngilizler tarafından nasıl arkadan vurulduğunun üzerinde durularak kendi görüşünden hikâyesi anatılmaktadır.

Edgar Allan Poe'nin kısa hikâyesi “The Gold Bug”’da Kaptan Kidd’in gizlemiş olduğu define gün yüzüne çıkmaktadır.

Massachusetts, Woods Hole’da 100 yıldan fazla bir süredir Captain Kidd Bar adında bir bar bulunmaktadır.

Jon Bon Jovi 1988 yılı albümleri New Jersey’de yer alan "Ride Cowboy Ride" parçasının katkıda bulunanlar kısmında takma isim olarak 'Captain Kidd' adını kullandı.

World Heroes isimli video oyununda Captain Kidd isimli bir karakter bulunmaktadır. Bu karakter gerçekteki kaptan Kidd’den esinlenerek tasarlanmış ve savaşçı bir korsanı temsil etmektedir.

Persona 5 isimli JRYO türünde olan oyunda Ryuji isimli karakterin "persona"sıdır.

Quedagh Merchant Gemisi Bulundu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllarca insanlar ve hazine avcıları Quedagh Merchant gemisini bulmak için çaba sarf ettiler. 13 Aralık 2007’de Dominik Cumhuriyeti’nin sığ sularında dalgıçlar tarafından 17. yüzyılda yaşamış olan Kaptan Kidd’e ait olduğu düşünülen bir korsan gemisinin parçalarının bulunduğu rapor edildi.Enkaza ait parçalar Dominik sahil şeridindeki La Romana’nın hemen güneyinde Catalina Adası’nın 70 feet açığında ve yüzeyden sadece 10 feet derinlikteki su seviyesinde bulundu.Parçaların Quedagh Merchant’ın enkazına ait olduğuna inanıldı.Indiana Üniversitesi su altı takımının önde gelen isimlerinden birisi olan Charles Beeker “geminin bunca yıldır üstelik sürekli define avcıları tarafından aranmasına rağmen kıyıya sadece 70 feet uzaklıkta ve sığ suda bulunması gerçekten çok garip” dedi.