Define Adası

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Define Adası, İskoç yazar Robert Louis Stevenson'un bir macera romanıdır.

Tüm romanların belki de en çok işlenenidir. Tropikal adalar, x işaretli hazine haritaları ile tek gözü kör ve bantlı, bir eli kancalı, omuzunda papağanı ile belleğimizde canlandırdığımız korsan kavramları üzerinde Define Adası'nın büyük etkisi olmuştur.

Kitapta, İngiltere'de bir hancının oğlu olan Jim Hawkins'in eline geçen bir define haritası üzerine çıktığı define avı konu edinilir.

Yazar, eseri 30 yaşında iken yazmaya başlamış ve romancı olarak ilk başarısını bu kitapla elde etmiştir. İlk on beş bölüm 1881'de, yazarın eşi ve üvey oğlu ile birlikte yaşadığı İskoçya yaylalarında bulunan Braemar'da yazıldı. Kitabı yazara üvey oğlu sipariş etmişti.

Ayrı bir kitap olarak 1883 senesinde çıkan bu yapıt, daha önce 1881-1882 yıllarında bir çocuk dergisinde diziler halinde yayınlanmıştır.

Jim Hawkins fıçının içinde gizlenmiş olarak Silver ve korsanları dinlemektedir.
Jim Hawkins Ben Gunn ile karşılaşmaktadır.
Jim Hawkins Hazine Adası'nda

Uyarlamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Eser birçok kez sinemaya aktarılmıştır. Ayrıca Define Adasına Dönüş adındaki İngiliz televizyon dizisine esin kaynağı olmuştur. 1950 yılında Disney romanın ilk renkli uyarlamasını çekmiş, Boby Driscoll Jim Hawkins rolünü, Robert Newton ise Long (Uzun) John Silver rolünü üstlenmiştir. Define Adası (film, 1950). 1971 yılında anime ustası Hayao Miyazaki, romanın Dobutsu Takarajima (Hayvanlı Define Adası) isimli anime uyarlamasını çekmiştir. Hikayeye bu filmde yeni bir karakter, Kaptan Flint'in torunu Kathy Flint eklenmiştir Miyazaki, yalnızca ana iki karakteri (Jim ve Kathy) insan olarak gösterip geri kalanlarını konuşan hayvanlar olarak sunmuştur. Yedi yıl sonra bir başka Japon animeci Osamu Dezaki yönetmenliğinde romanın Takarajima isimli 26 bölümlük anime Tv dizisi uyarlaması yapıldı.(1996 yılında dizi Türkiye'de Show Tv'de yayınlandı) Aslına en sadık uyarlaması 1989 yılında yapılan televizyon filmi olan uyarlamasıdır. Bu meşhur filmde Jim Hawkins rolünü Christian Bale, Long John Silver rolünü Charlton Heston üstlenmiştir. Define Adası (film 1990). Disney 2002'de çektiği Define Gezegeni animasyonuyla hikâyeyi uzaya taşımıştır. 2014 yılında romanın öncülü niteliğinde, romandan 20 yıl öncesini Kaptan Flint ve Long John Silver'ın maceralarını anlatan Black Sails adlı yeni bir dizi çekilmeye başlanmıştır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]