İçeriğe atla

Peter Pan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Peter Pan
YazarJames Matthew Barrie
TürÇocuk kitabı
Yayım2003
YayımcıCan Yayınları
ISBN975-07-0339-1

Peter Pan, İskoç roman ve oyun yazarı J. M. Barrie'nin (1860–1937) yarattığı en ünlü karakter Peter Pan'ın maceralarını konu alan çocuk kitabı.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Peter Pan, büyümeyi reddeden haylaz bir çocuktur. Bitmeyen çocukluğunu, Varolmayan Ülke (Neverland) adındaki küçük adada, Peri arkadaşı Tinker Bell ve Kayıp Çocuklar adlı çocuk çetesiyle, maceradan maceraya atılarak Korsan Kaptan Hook ve mürettebatı'na meydan okuyarak geçirmektedir.Bu maceralarında ona Kızılderili prensesi Kaplan Lily ve Kabilesi de eşlik etmektedir. Barrie, yarattığı kahramana Peter Pan adını, tanıdığı bir çocuktan esinlenerek vermiştir. Wendy ise kendi koyduğu bir isimdir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

James Barrie, “Peter Pan ya da Büyümeyen Çocuk” adı ile 1904’te sahnelenmeye başlayan oyununu 1911 yılında “Peter Pan ve Wendy” adı ile romanlaştırdı. J. M. Barrie, kitabın tüm yayın haklarını 1929 yılında bir çocuk hastanesi olan Great Ormond Street Hospital’a (G.O.S.H.) devretmesiyle çocuklara sadece hayal dünyalarında değil gerçek hayatta da destek olmaya devam etti.

Dünya çocuk edebiyatının en başarılı örneklerinden biri olan "Peter Pan ve Wendy" adlı kitap dünya üzerindeki dillerin hemen hemen tamamına çevrilmiştir. Zamanla sadece "Peter Pan" adı ile yayınlanmaya başlanmıştır.

Irkçılık suçlamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Peter Pan kitabı, Kızılderililerin barbar resmedilişi nedeniyle sık sık ırkçılık suçlamalarıyla karşı karşıya kalmıştır. Ancak bazı araştırmacı ve yazarlar, kitabın yazıldığı dönemin atmosferi içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini savunmuşlardır. Kitabın ve sinema uyarlamalarının güncel versiyonlarında bu soruna pek rastlanılmaz.

Sinemada Peter Pan[değiştir | kaynağı değiştir]

Peter Pan, birçok kez sinemaya uyarlanmıştır.İlk sinema uyarlaması 1929 yılında yapılan romanın en meşhur versiyonu 1953 tarihli, Disney yapımı çizgi uyarlamasıdır. Bunu takiben birçok farklı çizgi uyarlaması yapıldı.Bunların en meşhurlarından biri Fox Kids yapımı 1989 tarihli Peter Pan & the Pirates'dır. 1991 yılında Steven Spielberg orijinal hikâyenin devamı niteliğindeki Kanca filmini çeker.2002 yılında Disney 1953 yapımı filmin devamı niteliğindeki Peter Pan: Varolmayan Ülke'de'yi çeker. 2003'te yönetmen P. J. Hogan romanın yüzüncü yılı için romanın uyarlaması olan Peter Pan'ı çeker.Disney de Peter Pan'a yeniden önem verir ve Tinkerbell'in maceralarını anlatan yeni bir animasyon serisi çeker. 2011'de de Disney Junior kanalı için Jake ve Varolmayan Ülke'nin Korsanları'nı hazırlar. Peter Pan'ın geçmişini anlatan filmler arasında en son çekilenlerden biri 2015 yapımı Pan filmidir.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Peter Pan'ın arkadaşının adı olan Wendy, yazarın ürettiği hayali bir isim olmasına rağmen sonradan çok tutulmuş, birçok kimse bu ismi kız çocuklarına vermiştir.
  • Kaptan Hook (Kanca), Barbekü'nün (Define Adası'nın kahramanı Long John Silver) korktuğu tek kişi olarak anılmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]