Peter Pan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Peter Pan
Peter Pan 1915 cover 2.JPG
Yazarı James Matthew Barrie
Dili İngilizce
Türü Çocuk kitabı
Yayınevi Can Yayınları
Anadilinde
basım tarihi
2003
ISBN ISBN 975-07-0339-1

Peter Pan İskoç roman ve oyun yazarı J. M. Barrie'nin (18601937) yarattığı en ünlü karakter Peter Pan'ın maceralarını konu alan çocuk kitabı.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Peter Pan, büyümeyi reddeden haylaz bir çocuktur. Bitmeyen çocukluğunu, Varolmayan Ülke(Neverland) adındaki küçük adada, çocuk çetesiyle, maceradan maceraya atılarak Kaptan Hook'a meydan okuyarak geçirmektedir. Barrie, yarattığı kahramana Peter Pan adını, tanıdığı bir çocuktan esinlenerek vermiştir.Wendy ise kendi koyduğu bir isimdir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

James Barrie, “Peter Pan ya da Büyümeyen Çocuk” adı ile 1904’te sahnelenmeye başlayan oyununu 1911 yılında “Peter Pan ve Wendy” adı ile romanlaştırdı. J. M. Barrie, kitabın tüm yayın haklarını 1929 yılında bir çocuk hastanesi olan Great Ormond Street Hospital’a (G.O.S.H.) devretmesiyle çocuklara sadece hayal dünyalarında değil gerçek hayatta da destek olmaya devam etti.

Dünya çocuk edebiyatının en başarılı örneklerinden biri olan "Peter Pan ve Wendy" adlı kitap dünya üzerindeki dillerin hemen hemen tamamına çevrilmiştir. Zamanla sadece "Peter Pan" adı ile yayınlanmaya başlanmıştır.

Irkçılık suçlamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Peter Pan kitabı, Kızılderililerin barbar resmedilişi nedeniyle sık sık ırkçılık suçlamalarıyla karşı karşıya kalmıştır. Ancak bazı araştırmacı ve yazarlar, kitabın yazıldığı dönemin atmosferi içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini savunmuşlardır. Kitabın ve sinema uyarlamalarının güncel versiyonlarında bu soruna pek rastlanılmaz.

Sinemada Peter Pan[değiştir | kaynağı değiştir]

Peter Pan, birçok kez sinemaya uyarlanmıştır.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Peter Pan'ın arkadaşının adı olan Wendy, yazarın ürettiği hayali bir isim olmasına rağmen sonradan çok tutulmuş, birçok kimse bu ismi kız çocuklarına vermiştir.
  • Kaptan Hook(Kanca), Barbekü'nün (Define Adası'nın kahramanı Long John Silver) korktuğu

tek kişi olarak anılmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]