Monkey D. Luffy

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Monkey D. Luffy Anime ve Manga serisi One Piece'in baş karakteri olan kurgusal bir kahramandır. Devrimci Monkey D. Dragon'un oğlu ve denizcilerin kahramanı Monkey D. Garp'ın torunudur. Garp, Luffy'yi büyütemediği için Dadan adında bir dağ haydutuna vermiştir. Luffy dağ haydutları, Portgas D. Ace ve Sabo ile beraber büyümüştür. Ace ve Sabo ile kan bağı olmamasına rağmen kardeşliklerini ilan etmişlerdir. Hayali, Korsanlar Kralı olmaktır ve bunun için korsan olup denizlere açılmıştır. Korsanlar Kralı olmak için efsanevi korsan Gol D. Roger'ın bıraktığı "One Piece" adında hazineyi arar ve Korsanlar Kralı olmak istemesinin sebebi, Korsanlar Kralı'nın denizlerdeki en özgür insan olduğunu düşünmesidir. Gomu Gomu no mi (lastik lastik meyvesi) yiyerek lastik adam olmuştur. Bu meyveler yiyen kişiye özel güçler vermesine rağmen kullanıcısına asla yüzememe gibi yan etkileri vardır. Bu sebeple genellikle denizle çok haşır neşir oldukları için korsanlar Şeytan Meyvesi yemeyi istemez. Hasır Şapkalı lakabıyla anılır. Kaptanı olduğu korsan tayfasına da Hasır Şapkalı Korsanlar denir. Bu lakabı korsan Kızıl Saç Shanks'dan almıştır ve sürekli giydiği şapka yüzünden bu lakap konulmuştur. Korsan bayraklarında yine hasır şapka giyen bir kurukafa bulunur. Shanks'ı etkilediği için Shanks, şapkasını Luffy'ye vermiş ve "Bizden daha iyi bir korsan olduğunda bu şapkayı bana geri getir." demiştir. Böylece Luffy, bu verdiği söz sebebi ile şapkasına hazine gibi değer verir ve korur. Luffy, ne yaparsa yapsın tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başarmıştır. Önce denizci kaptanı Morgan, sonra da Buggy, Kuro, Don Krieg ve Arlong'u yenmiş ve East Blue'dan ayrılmıştır. Elbette denizciler bunları görmezden gelmeyip Luffy'yi tehdit olarak görmüş, başına 30.000.000 Beli ödül konmuştur. Şu ana kadar 2 tane Shicibukai (savaş lordu) devirmiştir. Ve ödülü 30 milyon, 100 milyon, 300 milyon, 400 milyon, 500 milyon, 1.5 milyar ve son olarak 3 milyar Beli'ye ulaşmıştır. Grand Line'ın ilk yarısını aşan çaylak korsanlardan, ödülü 100 milyon Beli'den yüksek olan 11 Süpernova'dan birisidir. Et yemeye bayılır, kolay kolay doymaz ve saftır. Arkadaşlarına çok değer verir ve onlar için ölümüne dövüşür. Hedefi Korsanlar Kralı olmaktır ve bu yolda ölmeye çoktan hazırdır.

Görünümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Luffy, çocuksu bir görünüme sahiptir. Sol gözünün altında bir dikiş izi vardır. Bu animede çocuklara kötü örnek olmaması için gösterilmemiştir. Mangada ise sen korsan olamazsın diyen Shanks'a kendini kanıtlamak için sol gözünün altını bıçakla kesmiştir. Paça kısmı beyaz tüylü, mavi kot pantolon giymektedir. Ayaklarına sandalet, üstüne ise kırmızı, üzerinde 3 tane sarı düğmesi olan bir gömlek giyer. Saçları siyah ve dalgalıdır. Görünümü ara sıra değişse de benzer tarzda giyinir. Yazar tarafından yüzü maymuna benzetilir ve adındaki "monkey"in anlamı maymundur. Ara sıra şapkasını sırtına alır ve boynuna bağlar. Sabaody takım adalarındayken kuma tarafından tüm tayfanın yolları ayrılmış ve ayrılmadan önce 3 gün içinde buluşacaklarına söz vermişlerdir. Ancak Luffy, kararını değiştirip 2 sene eğitim almak ister. Arkadaşlarına bunu göstermek istediği için Marine Ford'da kameramanların dikkatini çeker. Kolunda "3D2Y" yazan bir dövme görülür. D'nin üzerinde çarpı işareti vardır. Bunun anlamı 3D ( Day ) 2Y ( Year ) yani üç gün içinde değil, 2 yıl sonra buluşacaklarıdır. İki yıl aradan sonra göğsünde Amiral Akainu'dan aldığı yamuk "x" şeklinde bir yara vardır. Gömleği uzun ve püsküllü bir hal almıştır. Bu sefer gömleğini iliklemez. Beline sarı bir kuşak bağlar, pantolonu ve sandaleti ise değişmemiştir. Saçları eskiden dalgalı iken sonradan daha düz bir hâl almıştır.

Yetenek ve Güçleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Luffy, kısa ve cılız olmasına rağmen yumrukları kayaları bile kırabilir. Daha küçük bir çocukken bile kendinden yaşça büyükleri dövmüştür. Fiziksel olarak sıradan insanın çok üstünde olan Luffy, şeytan meyvesinin de gücü ile gücü 4000 douriki olan Lucc'yi yenmiştir. Bu Luffy'nin gücünün 4000 douriki'nin üstünde olduğunu gösterir (sıradan bir denizci askerinin gücü 10 douriki). Yediği şeytan meyvesi ona uzuvlarını istediği gibi uzatabilmesini sağlar. Luffy, şeytan meyvesi yediği için yüzemez ama karşılığında aldığı yetenek ile uzar, şişer, fiziksel darbelerden kolaylıkla etkilenmez. CP9 ajanları ile olan dövüşünde "kazı" adındaki çok hızlı hareket etme tekniğini öğrenmiştir. Ancak hızı yeterli olmadığı için Gear Second adındaki tekniği geliştirir. Bu teknik vücudun direncini, gücünü ve hızını artırır. Luffy, bu sayede soru tekniği kadar hızlı gidebilmektedir. Bu teknik Luffy'nin ömrünü kısaltır. Luffy, bu tekniği kullanırken saldırıların başına "jet" kelimesini ekler. Daha sonra ise Gear Third adındaki teknikle uzuvlarını şişirmeyi öğrenir. Luffy 3 çeşit haki'yi de kullanabilmektedir. Kral haki'yi Marine Ford'da ve Kadınlar Adası'nda kullandığında herkes Luffy'e saygı duymuştur. Mihawk, Luffy'nin okyanuslardaki en tehlikeli güce sahip olduğunu söylemiştir. Bu güç eski düşmanları dâhil herkesi kendi yandaşı yapma gücüdür. 2 yıl arada Rayleigh ile haki eğitimi görmüş ve haki'de ustalaşmıştır. Lastik yalıtkan olduğu için milyonlarca volt elektrikten bile etkilenmemiştir. Ayrıca mermilerden etkilenmez. Saldırılarına koyduğu isimler: Gomu Gomu no Pistol, Gomu Gomu no Bazuka, Gomu Gomu no Stamp gibidir.