Wiki Anıtları Seviyor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Wiki Anıtları Seviyor
Wiki Anıtları Seviyor logosu
Wiki Anıtları Seviyor 2016'ya katılan ülkeler
Proje genel sayfası: Wiki Anıtları Seviyor
Yarışma türü: Fotoğraf yarışması
Açılış: 2010
En son: 2016
Başlama tarihi: 1 Eylül
Bitiş tarihi: 30 Eylül
Katılımcılar: Fotoğraf çekenler
Düzenleyenler: Vikipedi Topluluğu Üyeleri
İnternet sitesi

Wiki Anıtları Seviyor (İngilizce: Wiki Loves Monuments) (WLM) yerel Wikimedia iştirakleri yardımıyla Vikipedi topluluğu üyeleri tarafından düzenlenen bir yarışma. Katılımcılar yerel ve tarihi anıtların ve alanların fotoğrafını çeker ve Wikimedia Commons'a yüklerler. Bu etkinliğin amacı, yerel ve tarihi anıtların fotoğrafının çekilmesini teşvik ederek katılımcı ülkelerdeki mirası vurgulamak ve daha sonra sadece vikipedide değil, herkes tarafından kullanılabilmesi amacıyla yeniden kullanılabilir özgür lisans altında Commons'a yüklemektir.

İlk Wiki Anıtları Seviyor yarışması pilot proje olarak 2010 yılında Hollandada düzenlendi. Sonraki yıl Avrupanın diğer ülkelerine yayıldı ve 2011 yılında Guinness Rekorlar Kitabına göre dünyadaki en büyük fotoğraf yarışması oldu.[1] 2012'de, toplam 35 katılımcı ülke ile Avrupa ötesine uzandı.[2] Wiki Anıtları Seviyor 2012'de, 15,000 katılımcı tarafından 350,000'den fazla tarihi anıt fotoğrafı yüklendi. 2013'te, Antarktikanın da içinde bulunduğu altı kıtada yapılan ve elli ülkenin resmi katılım gösterdiği bir yarışma haline geldi.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Perde arkasında iş akışını gösteren infografik.

WLM, 2009'da Hollanda da düzenlenen Wiki Sanatı Seviyor'un (Wiki Loves Art) varisidir. Orijinal WLM yarışması olan "Rijksmonuments" (Felemenkçe "ulusal anıtlar"), Hollanda millî miras alanlarında çalışmalar yapmaları için fotoğrafçıları cesaretlendirmişti. Rijkmonuments, genel ilgi duyulan nesnelerin güzelliğini, mimarisini, bilimini ve kültürel önemini barındırır. Örneğin ilk etkinlikte Drenthe arkeoloji alanı, Laheydeki Noordeinde Kraliyet Sarayı ve Amsterdam kanalları kenarındaki evler 12,500 fotoğrafta işlendi.[3]

Bu başarı diğer Avrupa ülkelerinin ilgisini çekti, Avrupa Miras Günleri (European Heritage Days) işbirliği ve yerel Wikimedia bölümlerinin yardımıyla 2011 yılında 18 ülke yarışmaya katıldı,[4][5] neticede 170,000 civarı görüntü yüklendi. Guinness Rekorlar Kitabı 2011 yılındaki yarışmayı Wikimedia Commons'a 5,000 katılımcı ve 168,208 katkı ile dünyanın en büyük fotoğraf yarışması olarak tanıdı.[1] Toplamda 18 Avrupa ülkesinden 171,000 fotoğrafçı katkıda bulundu. Almanya, Fransa ve İspanya en yüksek katkı sağlayan ülkeler oldular.

2012'de, yarışmaya otuzdan fazla ülke ve bölge resmi katılım gösterdi: Andorra, Katalonya, Arjantin, Avusturya, Belarus, Belçika, Kanada, Şili, Kolombiya, Çekya, Danimarka, Estonya, Fransa, Almanya, Gana, Hindistan, Israil, İtalya, Kenya, Lüksenburg, Meksika, Hollanda, Norveç, Panama, Filipinler, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovakya, İspanya, Güney Afrika, İsveç, İsviçre, Ukrayna ve Birleşik Devletler. 35 katılımcı ülkeden toplam 363,000 fotoğraf yüklenmiştir. Almanya, İspanya ve Polonya en çokkatkı sağlayan ülkeler olmuştur.[2] Delhideki Safdarjung Mezarlığı fotoğrafı ile Hindistan 350,000 den fazla katkı yapılan yarışmayı kazanmıştır.[6][7] İspanya ikinci, Filipinler üçüncü olmuştur.

2013'te, Antarktikanın da içinde bulunduğu altı kıtada yapılan ve elli ülkenin resmi katılım gösterdiği bir yarışma haline geldi. Yeni katılımcı ülkeler arasında Cezayir, Chine, Azerbaycan, Hong Kong, Ürdün, Venezuela, Tayland, Tayvan, Nepal, Tunus, Mısır, Birleşik Krallık, savaş yaşanan Syuriye ve diğer başka ülkeler vardı. 52 katılımcı ülkeden toplam 370,000 katkı sağlandı. Almanya, Ukrayna ve Polonya en çok katkı sağlayan ülkeler oldular. İsviçre ilk uluslarararsı ödülünü kazandı, Tayvan ikinci Macaristan ise üçüncü oldu.

2014'te dünya çapında 41 ülkeden 8,750 yarışmacı olduğu görüldü, yarışmaya 308,000'den fazla fotoğraf gönderildi. Pakistan, Makedonya, İrlanda, Kosova Cumhuriyeti, Arnavutluk, Filistin, Lübnan, ve Irak sahneye çıktı. Pakistan'dan 700 yarışmacı ülke genelinden 12,000'den fazla fotoğraf sundular.[8]

2015'te 33 ülkeden 6,200'den fazla yarışmacı eylül ayı boyunca 220,000'den fazla katkı sağladı.[9]

Türkiyede[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de yarışmaya katılım gösterilmek istenmiştir, Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye, Wiki Anıtları Seviyor 2016 adıyla 2016 yılında yarışmaya Türkiye'nin de katılması için çalışmış ancak anıtlar listesi oluşturulamadığı için katılım 2017 yılına ertelenmiştir. Türkiye'deki yarışmaya katılım çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için proje genel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yarışma kuralları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yarışmanın temel kuralları hem düzenleyen ülkelerin kurulları için hem de fotoğrafçılar için oldukça basittir. Katılımcı ülkelerin kurulları anıtların listesini göndermelilerdir, bu şekilde benzersiz tanımlayıcılar kullanılarak yarışmanın seyri takip edilebilir ve katılımcı fotoğrafçılar benzersiz tanımları ile birlikte fotoğraflarını 1 Eylül ile 30 Eylül arasında yüklemelidirler. Katılımcılar fotoğraflarını doğrudan Wikimedia Commonsa yüklerler, bu anonim gönderiler için hergangi bir ödül kazanılamayacağı ve yarışmaya katılım için bir kullanıcı hesabının gerektiği anlamına gelir. Görüntüler herhangi bir zamanda elde çekilmiş olabilir ancak Commons'a Eylül ayında ve CC-BY-SA 3.0 (ya da CC-by veya CC-0 gibi uyumlu lisanslar) altında özgür lisansı yüklenmelidirler.[10]

Listeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yarışmanın bir parçası olabilmek için, görüntülerin "ansiklopedik" olmasını dikkate almak gerekmektedir, bu nedenle fotoğraflanacak anıt veya alanlar devletin ilgili listesinde olmalıdırlar. Bu ülkelerin sunduğu anıtlar listesi kullanılarak halledilebilir. Fotoğrafçılar fotoğraflarını resmi tanımları ve coğrafik koordinatları ile beraber yüklemelidirler, genellikle Wiki Anıtları Seviyor internet sitesinden ya da taşınabilir cihazlardan yükleme yapılırken bu ayrıntının farkına varılmamaktadır. Devlet listesinde bu bilgiler yer alır ve yıl boyunca anıta ait bilgi değişiklikleri bu listeye işlenir.

Kazananlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Nathalie Martin Fransadaki Wiki Anıtları Seviyor 2015 ödül türeni sırasında.

Aşağıda Wiki Anıtları Seviyor yarışmasının uluslararası ödül kazananları bulunmaktadır:

Fotoğraf Yıl Fotoğraflayan Ülke Açıklama
2010 Rudolphous Netherlands Hollanda Amsterdamda Vijzelstraat 31
2011 Mihai Petre Romania Romanya Chiajna Manastırının kış fotoğrafı. Manastır Bükreş eteklerinde yer almaktadır.
2012 Pranav Singh India Hindistan
Safdarjungun mezarı, Yeni Delhi, Hindistan
2013 David Gubler Switzerland İsviçre
A RhB Ge 4/4 II ile beraber bir itmeli-çekmeli tren Wiesen ile Filisur arasındaki Wiesen Viadüğünden geçiyor, İsviçre.
2014 Konstantin Brizhnichenko Ukraine Ukrayna Holy Mountains Monastery, Sviatohirsk, Ukraine.
2015 Marco Leiter Germany Almanya Westerheversand Lighthouse

Spin-off[değiştir | kaynağı değiştir]

Erfurt'ta Wiki Anıtları Seviyor yarışmasına katılan Vikipedistler.

Yerel ya da uluslararası Wikimedia hareketleri tarafından birkaç spin-off tabanlı Wiki Anıtları Seviyor organizasynu yapılmıştır. Genelde temel WLM kuralları ve çoğunlukla kendi kapsam ve değişikliklerini içeren kuralları vardır .

 • 2013 baharında, Ukrayna'da Wiki Dünyayı Seviyor (Wiki Loves Earth) (Ukraynaca: Вікі любить Землю) adlı bir fotoğraf yarışması düzenlendi. Bu yarışmanın odak noktası Ukrayna'daki miras alanlarını fotoğraflamak ve daha sonra Wikimedia Commons'a yüklemekti.[11]
 • Birkaç ay sonra, Wikimedia İsveç ve Europeana kamu sanatı fotoğraflarının sayısını arttırmayı amaçlayan Wiki Kamu Sanatını Seviyor (Wiki Loves Public Art) adlı bir fotoğraf yarışması düzenlediler.[12] Bu proje beş ülkede düzenlendi ve 9,250'den fazla fotoğraf yüklendi.[13]
 • 2013 sonbaharında, Makedonya'nın organize ettiği Wiki Kültürel Mirası Seviyor (Wiki Loves Cultural Heritage) (Makedonca: Вики го сака културното наследство) adlı fotoğraf yarışması düzenlendi, Bu yarışmada Wiki Anıtları Seviyor yarışmasının kapsamı, anıtlar, miras alanları, yemekler, kıyafet, halılar, el sanatları, dans ve diğer geleneksel unsurlar gibi maddi ve manevi mirasları kapsayacak şekilde genişletilmiştir.[14]

Ayrıca Bakınız.[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Miras alanları

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b Guinness World Records, Largest photography competition 27 Ağustos 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., 2012.
 2. ^ a b Eglash, Ruth (28 August 2012).
 3. ^ (French) Virginie Malbos, Le monumental concours de Wikimédia 4 Ekim 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., dans Libération, 9 Eylül 2011, consulted 22 Ağustos 2012.
 4. ^ (Italian) Bologna su 'Wiki loves monuments' La raccolta delle foto più belle 29 Haziran 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., dans Il Resto del Carlino, 11 août 2012, consulté le 22 août 2012.
 5. ^ Chenu, Isabelle (25 Eylül 2011).
 6. ^ Phadnis, Renuka (7 Aralık 2012).
 7. ^ "Indian photo wins Wiki Loves Monuments online contest" 19 Mart 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
 8. ^ SAQIB, QAYYUM (3 Haziran 2015).
 9. ^ Choudhry, Saqib Qayyum (3 Ekim 2015).
 10. ^ "About the contest" 30 Eylül 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
 11. ^ Нагороджено переможців конкурсу «Вікі любить Землю» 24 Eylül 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Ukrainian Internet Association.
 12. ^ Wiki Loves Public Art, an international photographic contest 9 Ocak 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Creative Heritage, 20 Haziran 2013.
 13. ^ International Winners of Wiki Loves Public Art 2013 20 Ağustos 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Europeana, 31 Temmuz 2013.
 14. ^ Избор на најдобрите фотографии на натпреварот на Викимедија за Македонија 29 Aralık 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Utrinski vesnik, 26 Aralık 2013.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]