Europeana

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Europeana
Europeana "think culture" logo.jpg
Europeana.eu ana sayfası, arayüz ekran görüntüsü (2014)
Sahip Europeana Vakfı[1]
Oluşturan Avrupa Komisyonu
URL europeana.eu
Slogan "think culture"
Site türü Sanal kütüphane
Üye sayısı 2000+ Avrupa enstitüsü[2]
Kullanılabilir dil(ler) 29 Avrupa dili
Başlama tarihi 20 Kasım 2008 (prototip)
Şubat 2009 (resmî versiyon 1.0)
Geçerli durum Aktif

Europeana.eu, Avrupa çapında dijitalleştirilmiş milyonlarca kitap, resim, film, müze objesi ve arşivsel kaydın arayüzü olarak işlev gören bir internet portalidir. Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’sı, Johannes Vermeer’in Meisje met de parel (İnci Küpeli Kız) eseri, Charles Darwin ve Isaac Newton’un çalışmaları ve Wolfgang Amadeus Mozart’ın müziği Europeana’nın erişime sunduğu eserlerin en dikkat çekici örneklerindendir.

Millî Kütüphane’nin de aralarında bulunduğu,[2][3] Avrupa genelinde 2000’den fazla enstitü Europeana’ya katkıda bulunmuştur. Projede yer alan enstitüler arasında, Rijksmuseum Amsterdam, British Library ve Louvre gibi uluslararası, büyük ve öncü kuruluşların yanı sıra Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin tamamının bölgesel arşivleri ve yerel müzeleri ile beraber birliğe üye olmayan, Avrupa Kütüphanesi üyesi birçok ülkenin de arşiv, müze, kütüphane, üniversite vb. kurumları bulunmaktadır.[2][4] Bütün bu kurumların Europeana çatısı altında bir araya getirilen koleksiyonları, kullanıcıların Avrupa’nın kültürel ve bilimsel mirasını tarih öncesinden modern çağa kadar keşfetmesine imkân tanımaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Europeana fikrinin ortaya çıkmasını sağlayan hamle, dönemin Fransa cumhurbaşkanı Jacques Chirac tarafından Almanya, İspanya, İtalya, Polonya ve Macaristan başbakanlarının da katılımı ile birlikte Nisan 2005’te, Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Durão Barroso’ya gönderdiği mektup olmuştur. Mektup, Avrupa’nın kültürel mirasının herkes tarafından erişilebilir olması adına sanal bir Avrupa kütüphanesinin oluşturulmasını önermiştir.[5]

Gönderilen mektup, Avrupa Komisyonu’nun Bilgi Topluluğu ve Medya Direktörlüğü tarafından Kütüphaneler için Telematik (Akıllı Seyir Sistemi) gibi projeler üzerinde 10 yıldan uzun bir süredir yürütülen çalışmalarda ilerleme sağlanmasında önemli bir teşvik unsuru olmasının yanı sıra, 30 Eylül 2005 tarihinde kurum tarafından yayımlanan Direktörlük’ün Stratejisi, i2010: Dijital Kütüphanelerde İletişim çalışmasına da politik açıdan güçlü bir destek arz etmiştir.

İşlev[değiştir | kaynağı değiştir]

Europeana farklı kültürel ve tarihsel miras enstitülerinden farklı türde içeriğe erişim imkânı sağlamaktadır. Europeana'da kullanıcıların erişimine sunulan dijital materyaller merkezî bir bilgisayarda muhafaza edilmemekle beraber, sergilenen materyalin kaynağı olan kültürel enstitünün iletişim ağında barındırılmaktadır. Europeana materyaller hakkında, ilişkin ufak bir fotoğraf ile birlikte, bağlamsal bilgi veya metaveri toplar. Kullanıcılar bu bağlamsal bilgiye Europeana üzerinden ulaştıklarında, eğer içeriğin tamamına erişmek istiyorlarsa, sunulan adres bağlantısı üzerinden içeriği barındıran asıl siteye gidebilirler.[6]

Europeana projeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Europeana'ya teknolojik çözüm ve içerik konusunda katkı sağlayan the Europeana Group çatısı altında toplanmış çok sayıda proje vardır.[7] Bu projeler farklı kültürel miras enstitüleri tarafından yürütülmekte, Avrupa Komisyonu'nun eContentplus programı ve Bilgi ve İletişim Teknolojileri Politikaları Destek Programı (ICT PSP) tarafından kısmen finanse edilmektedirler.

The Europeana Group projeleri:

 • 3d ICONS - Arkeolojik anıtların ve binaların 3D formatında dijitalize edilmesi.[8]
 • APEx – Archives Portal Europe[9]
 • ASSETS Europeana'nın kullanılabilirliğinin arttırılmasını hedefler.
 • ATHENA - Müze içeriği toplar, müze dijitalizasyonu ve metadata konularında standartları düzenler.
 • Avrupa Biyoçeşitlilik Mirası Kütüphanesi
 • CARARE Arkeoloji ve mimarî kalıt içeriği toplar.[10]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Europeana Pro - About Us". Europeana Pro Resmî (İngilizce). Lahey, Netherlands: Europeana Vakfı. 17 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mart 2015. 
 2. ^ a b c "Arşivlenmiş kopya". 1 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mart 2015. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mart 2015. 
 4. ^ Ortaklar ve katılımcılar listesi 23 Nisan 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Europeana.eu. Erişim tarihi: 2 Şubat 2011.
 5. ^ "28 Nisan 2005 Mektubu. Erişim tarihi: 2 Şubat 2011". Ec.europa.eu. 28 Nisan 2005. 14 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2013. 
 6. ^ "Europeana - About - General Information". Europeana.eu Resmî Facebook Sayfası (İngilizce). Lahey, Netherlands: Europeana Vakfı. 20 Kasım 2008. 25 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mart 2015. 
 7. ^ "Europeana Group". 28 Aralık 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2011. 
 8. ^ "3D ICONS project". 3D ICONS project. 1 Şubat 2010. 1 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2013. 
 9. ^ "archivesportaleurope.net". 5 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2014. 
 10. ^ "Connecting ARchaeology and ARchitecture in Europeana project". CARARE project. 1 Şubat 2010. 7 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]