11. Akademi Ödülleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
{{{isim}}}
Tarih {{{tarih}}}

11. Akademi Ödülleri, 23 Şubat 1939'da Los Angeles, California'daki Biltmore Otel'de yapıldı . [1] Herhangi bir resmi ev sahibi olmadan yapılan ilk Akademi Ödülleri töreniydi. Bu aynı zamanda yabancı dilde bir filmin ( Jean Renoir's Grand Illusion ) En İyi Film dalında aday gösterildiği ilk törendi.

Frank Capra, üç En İyi Yönetmen Oscar’ı kazanan ilk kişi oldu ve onu John Ford (dördünü kazanan) ve William Wyler izledi.

Bu, Oscar tarihinde dört oyunculuk ödülünden üçünün daha önce kazananlar tarafından kazanıldığı tarihte yalnızca iki kez olan bir durumun ilkiydi; oyunculuk kategorisinde sadece Fay Bainter ilk kez ödül kazandı. Bunun olduğu diğer zaman, 1994'teki 67. Akademi Ödülleri'ndeydi. Fay Bainter ayrıca Oscar tarihinde aynı yıl iki oyunculuk adaylığı alan ilk aktris oldu. Ayrıca, Spencer Tracy iki yıl üst üste kazanan iki başrol oyuncusundan ilki oldu; diğeri, Tom Hanks, 1994'te de bunu yaptı. George Bernard Shaw'ın senaryo ödülü onu hem Nobel hem Oscar alan tek kişi yapmıştı ki bu durum 2001’de Bob Dylan En İyi Orijinal Şarkı Akademi Ödülü'nü ve 2016'da Nobel Edebiyat Ödülü'nü alana kadar sürdü.

Kazananlar ve adaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kazananlar ilk olarak listelenir ve kalın harflerle vurgulanır. boldface.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The 11th Academy Awards (1939) Nominees and Winners". Oscars.org (Academy of Motion Picture Arts and Sciences). 6 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ağustos 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]