11. Akademi Ödülleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
11. Akademi Ödülleri
Yer Biltmore Hotel
Tarih 23 Şubat 1939
Akılda Kalanlar
En İyi Film You Can't Take It with You
En Fazla Dalda
Ödül Alan
Vatan Kurtaran Aslan (3)
En Fazla Dalda
Aday Olan
You Can't Take it with You (7)
 < 10. Akademi Ödülleri 12. > 

11. Akademi Ödülleri, 23 Şubat 1939'da Los Angeles, California'daki Biltmore Otel'de yapıldı.[1] Herhangi bir resmi ev sahibi olmadan yapılan ilk Akademi Ödülleri töreniydi. Bu aynı zamanda yabancı dilde bir filmin (Jean Renoir’ın Grand Illusion filmi) En İyi Film dalında aday gösterildiği ilk törendi.

Frank Capra, bu törende kazandığı ödülle üç En İyi Yönetmen Oscar’ı kazanan ilk kişi oldu. Onu John Ford (dördünü kazanan) ve William Wyler izleyecekti.

Bu yıl Oscar tarihinde dört oyunculuk ödülünden üçünün daha önce kazanan oyuncular tarafından kazanıldığı tarihte yalnızca iki kez olan bir durumun ilkiydi; oyunculuk kategorisinde sadece Fay Bainter ilk kez ödül kazandı. Bunun olduğu diğer zaman, 1994'teki 67. Akademi Ödülleri'ndeydi. Fay Bainter ayrıca Oscar tarihinde aynı yıl iki oyunculuk adaylığı alan ilk aktris oldu. Ayrıca, Spencer Tracy iki yıl üst üste kazanan iki başrol oyuncusundan ilki oldu; diğeri, Tom Hanks idi ve 1994'te de bunu yaptı. George Bernard Shaw'ın senaryo ödülü onu hem Nobel hem Oscar alan tek kişi yapmıştı ki bu durum 2001’de Bob Dylan En İyi Orijinal Şarkı Akademi Ödülü'nü ve 2016'da Nobel Edebiyat Ödülü'nü alana kadar sürdü.

Kazananlar ve adaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kazananlar ilk olarak listelenir ve kalın harflerle vurgulanır. boldface.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The 11th Academy Awards (1939) Nominees and Winners". Oscars.org (Academy of Motion Picture Arts and Sciences). 6 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ağustos 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]