SS-Ehrenring

Vikipedi, özgür ansiklopedi
SS üyeliği Kafatası Yüzüğü

SS-Ehrenring ("SS şeref yüzüğü"), Heinrich Himmler'in komutanı oluğu SS'in bir ödülüydü. Resmi bir dekorasyon değildi ama kişisel bir hediye olarak Himmler tarafından verilirdi.

Yüzük ödülü daha sonra 1944'te durduruldu. Himmler, Wewelsburg kalesinin yakınında bir dağın içinde bütün kalan yüzüklerin mühürlenmesini emretti. Yüzüklerin mevcut yeri bilinmemektedir. Bütün yüzükler, taşıyıcının ölümünden sonra veya taşıyıcının SS'i bıraktığı zaman Himmler'e geri dönmüş oluyordu.

Wewelsburg Kalesi ABD Ordusu tarafından ele geçirildiğinde gümüş kutu içinde yaklaşık 200 yüzük bulundu ve Yüzbaşı Black askerler arasında yüzükleri dağıtmıştır. Mevcut piyasa değerlerinde, eksik halkalar 4.500 $ arasında değerinde olacağı belirlenmiştir. Kopya ve sahteleri de yaygındır. Adı "Müller", "Maier" ve "Weber" (çokcüç yaygın Alman soyadı) taşıyan örneklerin orijinalliğini doğrulamanın zorluk olduğu görülmektedir.

Bir yüzük sahibi, muharebede öldürüldüğü zaman SS arkadaşları düşman ellerine düşmesini engellemek ve yüzüğü geri almak için her gayreti yapması gerekirdi. Ocak 1945'a kadar yapılan 14,500 yüzüğün %64'ü Himmler'e dönmüştü. Savaş bittikten sonra birçok yüzük, kendilerine hükmen verilen insanlarla birlikte (Himmler'in talimatları ile) gömüldü.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]