İçeriğe atla

2. Waffen-SS Panzer Tümeni Das Reich

Vikipedi, özgür ansiklopedi
2. SS Panzer Tümeni "Das Reich"
Etkin10 Ekim 1939 - 9 Mayıs 1945
Ülke Nazi Almanyası
Bağlılık Waffen-SS
TipiPolis
Panzergrenadier
BüyüklükTümen
SavaşlarıII. Dünya Savaşı
Savaş madalyalarıMeşe yapraklı şövalye demir haçı: 15
Şövalye demir haçı: 73
Komutanlar
Ünlü
komutanları
Paul Hausser

2. SS Panzer Tümeni "Das Reich" (2. SS-Panzer-Division "Das Reich"), Waffen-SS'e bağlı 38 tümenden biri. II. Dünya Savaşı'nda Nazi ordusunun en deneyimli[kaynak belirtilmeli] ve zorlu şartlarda eğitilmiş, sert çatışmalara katılmış tümenlerinden biridir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk olarak Polonya'nın işgalinde görev almışlar, Fransa'nın işgaline de katılmışlardır. Savaşın ilerleyen zamanlarında Normandiya savunmasında ve müttefiklerin ağır kayıplar verdiği Bulk savaşında da görev başındaydılar. Ayrıca 1939 ve 1941 yıllarında Alman komutan Paul Hausser komutasında en parlak zaferlerini yaşamış tümendir. Özel yetiştirilmiş Alman askerlerinin oluşturduğu bu tümen II. Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında stratejik önemi büyük ve zorlu görevlerde yer almışlardır. Otto Skorzeny de bu tümende yer almıştır.

2. SS Panzer Tümeni "Das Reich", Afrika Cephesi dışında her yerde çarpışmıştır. Tüm Alman gerilemesinin doruğa çıktığı 1945'te bulundukları müttefik kuşatmasını kırmaları Budapeşte'den Almanya'ya doğru harekete geçmeleri gerçekten ilginçtir. Adolf Hitler intihar ettikten sonra, Almanya'nın savaştan çekilmesi ile Das Reich Tümeni de teslim oldu.

2. SS Panzer Tümeni "Das Reich" askerleri 10 Haziran 1944'te Oradour-sur-Glane kasabasında 642 sivili öldürdü. Katliamdan sonra kasabayı tamamen yaktılar.[1]

Komutanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Görseller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Araplar'ın gözüyle 2 24 Şubat 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Sabah, Erdal Şafak, 31 Aralık 2011