2. SS Panzer Tümeni "Das Reich"

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
2. SS Panzer Tümeni "Das Reich"
SS-Panzer-Division symbol.svg
Etkin 10 Ekim 1939 - 9 Mayıs 1945
Ülke Nazi Almanyası Nazi Almanyası
Bağlılık Flag Schutzstaffel.svg Waffen-SS
Tipi Panzer/Panzergrenadier
Büyüklük Tümen
Savaşları 2. dünya savaşı

fransa muharebesi Barbossa harekâtı Typhoon harekâtı Kursk muharebesi Normandiya çıkartması Bulge muharebesi

Savaş madalyaları Meşe yapraklı şövalye demir haçı: 15
Şövalye demir haçı: 73
Komutanları
Ünlü
komutanları
Paul Hausser

2. SS Panzer Tümeni "Das Reich" (2. SS-Panzer-Division „Das Reich“), Waffen-SS'e bağlı 38 tümenden biri. İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi ordusunun en deneyimli[kaynak belirtilmeli] ve zorlu şartlarda eğitilmiş, sert çatışmalara katılmış tümenlerinden biridir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk olarak Polonya'nın işgalinde görev almışlar, Fransa'nın işgalinede katılmışlardır. Savaşın ilerleyen zamanlarında Normandiya savunmasında ve müttefiklerin ağır kayıplar verdiği Bulk savaşında da görev başındaydılar. Ayrıca 1939 ve 1941 yıllarında Alman komutan Paul Hausser komutasında en parlak zaferlerini yaşamış tümendir. Özel yetiştirilmiş Alman askerlerinin oluşturduğu bu tümen İkinci Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında stratejik önemi büyük ve zorlu görevlerde yer almışlardır. Otto Skorzeny de bu tümende yer almıştır.

2. SS Panzer Tümeni "Das Reich", Afrika Cephesi dışında her yerde çarpışmıştır. Tüm Alman gerilemesinin doruğa çıktığı 1945'te bulundukları müttefik kuşatmasını kırmaları Budapeşte'den Almanya'ya doğru harekete geçmeleri gerçekten ilginçtir. Adolf Hitler intihar ettikten sonra, Almanya'nın savaştan çekilmesi ile Das Reich Tümeni'de teslim oldu.

2. SS Panzer Tümeni "Das Reich" askerleri 10 Haziran 1944'te Oradour-sur-Glane kasabasında 642 sivilli öldürdü. Katliamdan sonra kasabayı tamamen yaktılar.[1]

Komutanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Görseller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Araplar'ın gözüyle 2 Sabah, Erdal Şafak, 31 Aralık 2011