Vikipedi:Eğitim Programı

Vikipedi, özgür ansiklopedi


Türkiye

Vikipedi Eğitim Programı'nın ana fikri basittir: dünya genelindeki eğitmenler ve öğrenciler, belli bir akademik kurgu çerçevesinde Vikipedi ve diğer Vikimedya projelerine katkıda bulunur.

Vikipedi dünyanın dört bir tarafında bir eğitim aracı olarak kullanılmaktadır. Dünyanın kimi bölgelerinde, akademik kurgu geleneksel sınıf düzenidir ve madde düzenlemesi bir ders ödevidir. Kimi bölgelerde ise, öğrenciler Vikipedi projelerine kamu hizmeti çerçevesinde; kulüp/kamp gibi organizasyonların bir parçası olarak ya da kampüslerde düzenlenen "edit-a-ton" (değişiklik maratonu), "hack-a-ton" (yazılım maratonu) gibi etkinliklerde ve çalıştaylarda katkıda bulunur. Kimi yerlerde, öğretmenler Vikipedi düzenlemesini eğitimlerinin bir parçası olarak öğrenirler. Vikimedya grupları ve akademik ajanslar arasında devlet ortaklığı örneklerine de rastlanabilir.

Programlar Vikimedya bölümleri ve dünyanın dört bir yanındaki gönüllüler tarafından yürütülür. Gönüllü ve eğitmenlerin programı başlatabilmelerine ve sürdürülebilir bir şekilde geliştirmelerine yardımcı olmak için Vikimedya Vakfı'ndaki eğitim birimi çeşitli araç (Eğitim Programı Uzantıları gibi) ve gereçlerle (Eğitim araç takımı gibi) destekte bulunur. Gönüllüler topluluğumuz sayesinde bu araç ve gereçler pek çok dilde mevcuttur.
Eğitmenlere ulaşmak için
Etkinliklere ulaşmak için

Hoş geldiniz!