Vikipedi:Vikibahar 2018

Vikipedi, özgür ansiklopedi
CEE Spring Logo vertical-t.svg
VikiBahar 2018
(Wikimedia Orta ve Doğu Avrupa Bahar Projesi 2018)

21 Mart - 31 Mayıs 2018

Uluslararası Ana Proje sayfasına ulaşmak için tıklayınız

Vikibahar 2018, 21 Mart-31 Mayıs 2018 tarihleri arasında düzenlenecek olan uluslararası bir içerik geliştirme projesidir. Amaç, Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri hakkında maddelerin oluşturulması ve bu ülkelerin Vikipedistleri arasındaki ilişkileri güçlendirmektir.

Projenin fikri Aralık 2014'te Kiev'de gerçekleştirilen Orta ve Doğu Avrupa Vikipedileri konferansına dayanır: bu konferansta vikipedistler, bölgede çatışma ve kavgaların başlangıcı olmuş baharlara inat, her sene baharda diğer Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri ve kültürleri hakkında kendi dillerinde maddeler oluşturmaya karar verdiler. Her dil sürümüne bu projede en çok katkı sağlayan vikipedistler ödüllendirilmektedir.

Bu proje kapsamında Türkçe Vikipedi'ye katıkıda bulunmak isteyen herkes, aşağıdaki katılımcı listesin adını ekleyebilir. Kolay gelsin!

Duyurular
 • Listedeki bütün ülkeler hakkında en az bir madde oluşturan kahramanların adı, yarışmanın "Ünlüler Geçidi"nde yer alacaktır.
 • Bu sene, bölge dışındaki katılımcılar da kendi yerel dil sürümlerindeki Orta ve Doğu Avrupa kadınları hakkında madde oluşturmaya davet edildiler. Çağrıya yanıt verenlere ödül olarak "ödül komitesi" posta kartı gönderecek. Siz de ödül komitesine katılmak isterseniz, adınızı şuraya eklemeniz ve yarışmanın sonunda bir katılımcıya posta kartı göndermeniz yeterli. Gönüllü olacaklara şimdiden teşekkürler.
Başkurt Kullanıcı Grubu'ndan Duyuru

Flag of Bashkortostan.svgBaşkurtça madde önerileri listesinde Başkurt Devlet Üniversitesi başlığı altında önerilen bir madde oluşturan herkese Başkurt Devlet Üniversitesi bir posta kartı gönderecek. İlk maddeden sonra eğer listedeki maddeleri oluşturmaya devam ederseniz her beş madde için bir posta kartı daha alacaksınız :) Ödülünüzü almak için posta adresinizi ve oluşturduğunuz maddeleri linkleri ile birlikte şu adrese gönderiniz bash.wiki2017@yandex.ru

Yarışmaya nasıl katılabilirsiniz?[kaynağı değiştir]

 1. Sayfanın altındaki katılımcılar tablosuna adınızı ekleyiniz.
 2. Aşağıdaki bayraklarını gördüğünüz ülkeler ve o ülkelerin kültürleri hakkında Türkçe Vikipedi maddeleri oluşturunuz.
 3. Bayraklara tıklayarak oluşturulması istenen maddelerin listesine ulaşabilirsiniz.
 4. Listelerdeki maddeler birer öneridir; listelerde yer almayan yarışma konusuna uygun başka maddeler de oluşturabilirsiniz. Lütfen maddelerin kayda değerlik kriterlerini karşılamasına dikkat ediniz.
 5. Yeni madde oluşturmak yerine mevcut maddeleri bilgi ve kaynak ekleyip geliştirerek de yarışmaya katılabilirsiniz; ancak sadece yazım hatası, biçem düzenleme, kategori ve şablon ekleme şeklinde katkılar yarışma kapsamında değerlendirilmeyecektir.

Kurallar[kaynağı değiştir]

 1. Yarışma kapsamında şurada listelenen Türkiye haricindeki Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri hakkında bir konuda madde oluşturulmalıdır: Liste.
 2. 21 Mart 2018 0:00 CET ve 31 Mayıs 2018 23:59 CET arasında oluşturulan maddeler yarışmaya dahildir.
 3. Organizatörler ve jüri haricinde her kullanıcı yarışmaya katılabilir.
 4. Tüm yarışma boyunca katılım mümkündür.
 5. Maddeler doğrulanabilir bilgi içermeli ve Vikipedi Biçem el kitabına uygun olmalıdır.
 6. En az 200 kelime içeren yeni maddeler ve en az 200 kelime genişletilmiş mevcut maddeler kabul edilir.
 7. En yüksek puan alan 5 katılımcıya ödül verilecektir.
Aşağıdaki bayrakların üstüne tıkladığınızda o ülkedeki vikipedistlerin kendi ülkeleri/kültürleri hakkında oluşturulmasını veya geliştirilmesini önerdiği maddelerin listelerine ulaşabilirsiniz.


Puanlama
Oluşturulan/geliştirilen her madde: 30 puan
3.000 bayt'tan sonra ilave her 3.000 baytlık ekleme: 10 puan
Uygun bilgi kutusu ekleme: 2 puan
3. kaynaktan sonra her ilave kaynak: 1 puan
Eklenen her kategori: 1 puan

Katılımcılar[kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]