Vikipedi:GLAM/Pera Müzesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Wikimedia CUG Turkey Logo in Turkish.svg

Pera Museum Logo.png

WMTR - Pera Müzesi
GLAM İş Birliği Programı

VikiPeraWMTR-Pera Müzesi GLAM İş Birliği Programı ya da kısaca VikiPera, Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye (WMTR) ile Pera Müzesi arasında, GLAM-WIKI kapsamında yapılan iş birliği anlaşmasıdır.


VikiKarekod: Pera Müzesi[kaynağı değiştir]

VikiKarekod: Pera Müzesi ya da kısaca VKod-Pera, VikiPera programı kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan birçok projeden ilkidir. Bu proje aynı zamanda WMTR'nin ilk GLAM-WIKI ve ilk VikiKarekod projesidir. VKod-Pera projesi iki safhadan oluşmaktadır. Projenin ilk safhası, hazırlık süreci kapsamında gerçekleştirilen VikiPera İBP'dir.

VikiPera İBP (ORK-KD:ERS)[kaynağı değiştir]

VikiPera İBP (ORK-KD:ERS), VKod-Pera projesinin uygulanacağı Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar koleksiyon sergisi ile Osman Hamdi Bey özel sergisinin içerdiği eserlerin ilgili Vikipedi maddelerinin oluşturulmasını ve geliştirilmesini amaçlayan, 1 aylık, ödüllü bir İş Birliği Projesi'dir.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı'nın sahip olduğu, 300'ün üzerinde eserden oluşan Oryantalist Resim Koleksiyonu'ndan seçilen eserler, Pera Müzesi’nin Sevgi ve Erdoğan Gönül Galerisi’nde açılan uzun dönemli tematik sergiler aracılığıyla kamuoyuyla paylaşılmaktadır.[1][2]

Kaynakça[kaynağı değiştir]