Vikipedi:Emeklilik

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bazen aktif kullanıcılar Vikipedi'den emekli olmaya veya ayrılmaya karar verirler. Kullanıcılar belirli tatsız deneyimlerden sonra veya sadece ilgi kaybı nedeniyle emekli olmayı seçebilirler. Yarı emeklilik, bir kullanıcının etkinlik seviyesinin önemli ölçüde düşmesi, ancak Vikipedi'yi tamamen terk etmemesi anlamına gelir. Emeklilik vikitatil ile karıştırılmamalıdır, ilki genellikle geçici bir aradan ziyade kalıcı bir durumdur. Emekli olan kullanıcılar herhangi bir noktada geri dönebilirler, ancak birden fazla geçici emeklilik gereksiz olay yaratabileceğinden önerilmemektedir.

Emeklilik, bir kullanıcının Vikipedi'den kalıcı olarak ayrıldığını bildirmesinin başka bir yoludur. Kullanıcılar genellikle Vikipedi'ye katkıda bulunmaya olan ilgilerini kaybettiklerinden, kişisel nedenlerden dolayı zorunluluktan ya da bu faktörlerin bir kombinasyonundan dolayı emekli olmayı tercih edebilirler. Emekli olmanın kişisel nedenleri arasında yeni bir işe başlamak, üniversiteye veya yüksekokula gitmek, askerlik görevinde bulunmak veya kişinin öngörülebilir gelecekte katkıda bulunmasına artık izin vermeyecek hayat değiştiren bir olay sayılabilir. Bir kullanıcı kişisel hayatının Vikipedi faaliyetlerini geçici olarak engellemesini bekliyorsa, emeklilik şablonu yerine vikitatil şablonlarından herhangi birini kullanmayı düşünebilir.

Yarı emeklilik[kaynağı değiştir]

Yarı emeklilik, emekliliğe benzer, ancak kullanıcının tamamen etkin olmak yerine daha yarı etkin hale geldiği anlamına gelir. Bunun ne anlama geldiği büyük ölçüde değişebilir; daha önce ayda binlerce değişiklik yapan yarı emekli bir kullanıcı yalnızca birkaç değişiklik yapabilirken, başka bir yarı emekli kullanıcı yalnızca birkaç ayda bir değişiklik yapmak için uğrayabilir. Ne olursa olsun, yarı emekli kullanıcılarla iletişim hala mümkündür, ancak yanıt vermeleri çok uzun zaman alabilir.

Emeklilikte kullanılan araçlar[kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]