Vikipedi:Vandalizm amaçlı hesap

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Vandalizm amaçlı hesap, sadece Vikipedi'ye zarar vermek için kullanılan kayıtlı hesaptır.

Vikipedi'de yapılan çoğu vandalizm, anonim kullanıcılar tarafından yapılmaktadır. Bu tür değişiklikler, sayfa geçmişindeki IP adresi ile tanımlanabilir. Israrla yapılan veya tekrarlanan vandalizm, en sonunda engellenmeye yol açabilir.

Kayıtlı bir kullanıcının IP adresi, değişiklik geçmişlerinde görünmediğinden birçok vandal bir hesap oluşturur ve Vikipedi'ye zarar verir. Bu, IP adresi veya aralığı engellenmiş anonim kullanıcılar için değişiklik yapmalarına izin verebilir.

Vandallar ayrıca, korumalı sayfalarda vandalizm veya sayfa taşıma vandalizmi gibi anonim kullanıcılar tarafından yapılamayacak eylemlerle zarar vermek için hesaplar oluşturabilir. Bu, bir hesabın bunları yapabilmesi için otomatik onaylanmış olması gerekmesinin bir nedenidir.

Vandalizm amaçlı hesapları tespit etmek[kaynağı değiştir]

Bir kullanıcının zararlı değişiklikler yaptığını fark ederseniz (özellikle yeni kaydolanların), muhtemelen hesap yalnızca vandalizm için kullanılacaktır. Kullanıcı mesaj sayfaları; oluşturulmamış olabilir, yalnızca uyarı mesajlarından oluşabilir veya vandal tarafından sayfa boşaltılabilir. Vandal hesapların kullanıcı adları da, kullanıcı adı politikasını ihlal etme eğilimindedir.

Kayıtlı kullanıcılardan bu tür bir etkinlik fark ederseniz, henüz geri alınmamışsa değişikliği geri alın ve diğer değişikliklerinin de vandalizm olup olmadığını doğrulamak için kullanıcının katkılarını kontrol edin. Öyleyse, hesap "yalnızca vandalizm amaçlı hesap" olarak kullanıcı engelleme talepleri sayfasına rapor edilebilir.

Vandalizm amaçlı hesaplara işlem yapmak[kaynağı değiştir]

Sadece vandalizm amaçlı hesaplar genellikle süresiz olarak, bazen uyarılmaksızın engellenirler. Ayrıca sıklıkla vandalın kullanıcı adı politikasını ihlal ettiği durumlar da yaşanır.

Bazen, vandalizmin ciddiyetine bağlı olarak uygulanan ilk engel süreli olabilir. Vandalizm, süreli bir engelin süresi dolduktan sonra devam ederse, ikinci engelin de süreli olması son derece nadirdir.

IP adresleri[kaynağı değiştir]

IP adresleri bazen birçok kullanıcı tarafından paylaşıldığı ve birçoğu belirli bir süre sonra başka bir bilgisayara yeniden atandığından, IP adresleri vandalizm amaçlı hesap olarak kabul edilemez. Bununla birlikte bir IP adresi uzun bir süre boyunca, yalnızca veya çoğunlukla vandalizm için kullanılmışsa bir yıla kadar ve bazen daha da uzun süreyle engellenebilirler, ancak IP adresleri neredeyse hiçbir zaman süresiz engellenmezler.

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]