Vikipedi:Vandalizm amaçlı hesap

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Sadece vandalizm amaçlı hesap, sadece Vikipedi'ye zarar vermek için kullanılan kayıtlı hesaptır.

Arkaplan[kaynağı değiştir]

Vikipedi'deki çoğu vandalizm, anonim kullanıcılar tarafından yapılmaktadır. Bu tür değişiklikler, sayfa geçmişindeki IP adresi ile tanımlanabilir. Israrla yapılan veya tekrarlanan vandalizm, en sonunda engellenmeye yol açabilir.

Kayıtlı bir kullanıcının IP adresi değişiklik geçmişlerinde görünmediğinden, birçok vandal bir hesap oluşturur ve Vikipedi'ye zarar verir. Bu, IP adresi veya aralığı engellenmiş anonim kullanıcılar için değişiklik yapmalarına izin verebilir.

Vandallar ayrıca, korumalı sayfalarda vandalizm veya sayfa taşıma vandalizmi gibi anonim kullanıcılar tarafından yapılamayacak eylemlerle zarar vermek için hesaplar oluşturabilir. Bu, bir hesabın bu değişiklikleri yapabilmesi için otomatik onaylanmış olmasının gerekmesinin bir bir nedenidir.

Sadece vandalizm amaçlı hesapları tespit etmek[kaynağı değiştir]

Bir kullanıcının zararlı değişiklikler yaptığını fark ederseniz (özellikle yeni kaydolanlar), muhtemelen hesap yalnızca vandalizm için kullanılacaktır. Kullanıcı konuşma sayfaları oluşturulmamış olabilir, yalnızca uyarı mesajlarından oluşabilir veya vandal tarafından sayfa boşaltılabilir. Vandal hesapların kullanıcı adları da,kullanıcı adı politikasını ihlal etme eğilimindedir.

Kayıtlı kullanıcılardan bu tür bir etkinlik fark ederseniz, henüz yapılmamışsa düzenlemeleri geri alın ve diğer değişikliklerinin vandalizm olup olmadığını doğrulamak için kullanıcının katkılarını kontrol edin. Öyleyse, hesap "yalnızca vandalizm amaçlı hesap" olarak kullanıcı engelleme talepleri sayfasına rapor edilebilir.

Sadece vandalizm amaçlı hesaplara işlem yapmak[kaynağı değiştir]

Sadece vandalizm amaçlı hesaplar genellikle süresiz olarak, bazen uyarı yapılmadan engellenir. Ayrıca sıklıkla vandalın kullanıcı adı politikasını ihlal ettiği durumlar da yaşanır.

Bazen, vandalizmin ciddiyetine bağlı olarak uygulanan ilk engel süreli olabilir. Vandalizm, süreli bir engelin süresi dolduktan sonra devam ederse, ikinci engelin süreli olması son derece nadirdir.

IP adresleri[kaynağı değiştir]

IP adresleri bazen birçok kullanıcı tarafından paylaşıldığı ve birçoğu belirli bir süre sonra başka bir bilgisayara yeniden atandığından, IP adresleri yalnızca vandalizm hesapları olarak kabul edilemez. Bununla birlikte, bir IP adresi uzun bir süre boyunca yalnızca veya çoğunlukla vandalizm için kullanılmışsa, bir yıla kadar ve bazen daha da uzun süreyle engellenebilir, ancak IP adresleri neredeyse hiçbir zaman süresiz engellenmezler.

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]