Vikipedi:SSS/Yönetim

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Vikipedi politikaları nasıl oluşturuluyor?[değiştir]

Vikipedi:Politika ve yönergeler Vikipedi kullanıcıları tarafından yazılıyor. Bu kurallar Vikipedi topluluğu tarafından tartışılarak ve uzlaşı olması halinde uygulamaya konuluyor. Bu kurallar dinamik bir yapıya sahiptir. Kategori:Vikipedi teklifleri sayfasında politika ve yönergeler hakkındaki değişiklik önerilerini değerlendirebilirsiniz.

Hizmetlilik nedir? Hizmetlilerin diğer kullanıcılardan farkı nedir?[değiştir]

Hizmetliler, Vikipedi topluluğu tarafından Wiki yazılımının getirdiği 3 ek fonksiyonu kullanması için seçilen kullanıcılardır. Bunlar; sayfa ve dosya silme, kullanıcı ve IP engelleme ve sayfaları korumaya alma. Daha çok bilgi ve güncel hizmetliler listesi için Vikipedi:Hizmetliler sayfasına bakınız.

Hizmetli olmak istiyorum. Ne yapmalıyım?[değiştir]

Öncelikle bir kullanıcı hesabı edinmelisiniz. Daha sonra Vikipedi'de yararlı değişiklikler yapmaya başlayın. Bu şekilde topluluğa burada iyi niyetli olduğunuzu gösterme fırsatı bulabilirsiniz. Eğer burada belirtilen şartları sağladığınızı düşünüyorsanız adaylık başvurunuzu yapabilirsiniz.

Hizmetlilerin izlediği kurallar nelerdir?[değiştir]

Hizmetliler yukarıda adı geçen politika ve yönergeler çerçevesinde değişiklik yaparlar. Yine bu değişiklikler Vikipedi'deki her değişiklik gibi görülebilir: Özel:IPEngelListesi, silme günlüğü ve Koruma politikası.

IP adresi için yapılan engelleme nasıl kaldırılabilir?[değiştir]

IP adresi için yapılan engelleme yine Hizmetliler tarafından kaldırılabilir.Bundan önce Hizmetlinin koyduğu engel sürenin bitmesi lazım.

Bir kullanıcının veya IP adresinin engellenmesini istiyorum. Ne yapmalıyım?[değiştir]

Eğer bir kullanıcının veya IP adresinin Vikipedi'ye zarar verdiğini gördüğünüzde Engelleme politikası çerçevesinde Vikipedi:Vandalizme karşı müdahale sayfasında bu kişinin engellenmesini isteyebilirsiniz.