Vikipedi:Eğitim Programı/Eğitmenler

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Vikipedi Eğitim Programı'ndaki eğitmenler, Vikipedi hakkında ve Vikipedi'ye katkıda bulunmakla ilgili konularda öğrencilere eğitim veren kişilerdir. Verilen eğitim sonrasında öğrencilere yardımcı olmak, yapılan katkıları gözlemlemek, gözden geçirmek ve geri dönüşleri değerlendirmek de eğitmenlerin görevlerindendir. Eğitmenler, çevrim içi eğitim verebileceği gibi çeşitli kurumlara giderek öğrenci gruplarına toplu eğitim de verebilmektedir. Eğitmenlerin listesine ulaşmak veya eğitmen olmak isterseniz şu sayfaya uğrayabilirsiniz. Eğitmenler için Oryantasyon eğitimine buradan ulaşabilirsiniz.

Eğitmenler için kılavuz[kaynağı değiştir]

Vikipedi Eğitim Programı'na katılın[kaynağı değiştir]

  1. Vikipedi'yi tanıyın: Öğrencilere, Vikipedi'de değişiklik yapması konusunda eğitim veren eğitmenlerimizin tecrübelerini kullanarak eğitmenler için şöyle bir çevrim içi eğitim programı oluşturduk. Bu eğitim sayesinde Vikipedi'de basit değişiklikler yapmayı, Vikipedi'nin nasıl kullanılacağını öğrenebilir ve benzer konular hakkında eğitim alabilirsiniz.
  2. Kaynaklarınızı değerlendirin: Eğitim sırasında, üst kısımdaki "Kaynaklar" bağlantısını göreceksiniz. Bu sayfada, eğitimler sırasında kullanabileceğiniz çeşitli çevrim içi eğitim rehberleri ile el broşürleri bulabilirsiniz.
  3. Bir etkinlik sayfası oluşturun: Gerçekleştirilen bir eğitim etkinliği sonrasında, "Etkinlikler" alt sayfası altında bir etkinlik sayfası oluşturun. Bu sayede, etkinlikler sırasında yapılanları ve elde edilen sonuçları takip etmek kolaylaşacaktır.
  4. Etkinlik sayfasını öğrencilerle paylaşın: Etkinlik alt sayfası oluşturduktan sonra bu sayfayı, eğitim verdiğiniz öğrencilerle de paylaşın. Bu sayede öğrencilerin yaptığı katkıları takip etmek kolaylaşacaktır.

Yardım alın[kaynağı değiştir]

  • Genel yardım: Herhangi bir konuda yardıma ihtiyaç duyarsınız ya da sormanız gereken bir soru olursa duyuru panosunda yeni bir bölüm oluşturabilirsiniz.
  • SSS: Vikipedi Eğitim Programı ile ilgili sıkça sorulan sorular için SSS sayfasını okuyabilirsiniz.
  • Oryantasyon Eğitimi:Öğrencilerine Vikipedi'de düzenleme ödevi vermek isteyen eğiticiler için hazırlanmış oryantasyon eğitimini, bir-bir buçuk saat içinde tamamlayabilirsiniz.