İçeriğe atla

Havacılık ve uzay mühendisliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Uzay mühendisliği sayfasından yönlendirildi)
Havacılık ve uzay mühendisi
Apollo 13 görevi sırasında burada görev kontrolünde görülen NASA mühendisleri, operasyonun ve uzay aracındaki astronotların güvenliğini sağlamak için çalıştılar
İsimleriHavacılık ve uzay mühendisi
Mühendis
Meslek türüMeslek
Etkin sektörlerHavacılık, astronotik, bilim
YeterliklerTeknik birikim, yönetim becerileri
Gerekli eğitimlerLisans derecesi
Çalışma alanlarıTeknoloji, bilim, uzay araştırmaları, askeriye
Havacılık ve uzay mühendislik ürünleri

Havacılık ve uzay mühendisliği, insanlı ve insansız hava ve uzay araçlarının geliştirilmesiyle ilgili bir mühendislik dalıdır.[1][2] Havacılık mühendisliği ve uzay mühendisliği olarak örtüşen iki dalı bulunur. Aviyonik mühendisliği benzerdir, ancak havacılık mühendisliğinin elektronik sistemleri kısmını kapsar.

"Havacılık mühendisliği", bu alan için önceden kullanılan bir terimdi. Uçuş teknolojileri, uzayda faaliyet gösteren araçları da içerecek şekilde geliştikçe daha geniş olan "havacılık ve uzay mühendisliği" terimi kullanılmaya başlandı.[3]

Uçuş taşıtları, araç bileşenlerine uygulanan yapısal yükler ile atmosfer basıncı ve sıcaklıktaki değişikliklerin neden olduğu zorlu koşullara maruz kalmaktadır. Bundan dolayı hava ve uzay taşıtları; aerodinamik, tahrik, aviyonik, malzeme bilimi, yapı statiği ve imalat gibi çok çeşitli teknolojilerin ve mühendislik alanlarının katkılarıyla üretilebilmektedir. Bu teknolojiler arasındaki etkileşim, havacılık ve uzay mühendisliği olarak bilinir. Havacılık ve uzay mühendisliği, ilgili disiplinlerin karmaşıklığı ve artan sayısı nedeniyle her biri kendi uzmanlık alanına sahip mühendis ekipleri tarafından yürütülür.[4]

Havacılık ve uzay mühendisliği eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Program dersleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu program başta; fizik, kimya, matematik, mühendislik termodinamiği, malzeme bilimi, malzemeler mekaniği, uçuş mekaniği, ısı geçişinin temelleri, elektromanyetiğin ilkeleri, kablosuz haberleşmeye giriş olmak üzere daha birçok dersi kapsar. Bunlara ek olarak mühendis adayları uzmanlaşacakları alanlar doğrultusunda ders seçimleri yaparak eğitimlerini özelleştirebilirler.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Blockley, Richard; Shyy, Wei (Aralık 2010). Encyclopedia of Aerospace Engineering. Wiley & Sons. doi:10.2514/4.754405. ISBN 978-0-470-75440-5. 
  2. ^ "Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü". İzmir Ekonomi Üniversitesi. 18 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2022. 
  3. ^ Stanzione, Kaydon Al (1989). "Engineering". Encyclopædia Britannica. 18 (15 bas.). Chicago. s. 563. 
  4. ^ "Career: Aerospace Engineer". Career Profiles. The Princeton Review. 9 Mayıs 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2006. Due to the complexity of the final product, an intricate and rigid organizational structure for production has to be maintained, severely curtailing any single engineer's ability to understand his role as it relates to the final project.