İçeriğe atla

Matematik mühendisliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Araç rotalama problemi’ne yönelik etkili çözümler, birleşik optimizasyon ve tam sayı programlama araçlarını gerektirir.

Matematik mühendisliği, iyi derecede matematik bilgisine sahip, mühendislik eğitimi almış, endüstriyel problemleri modelleyerek çözebilen mühendisler yetiştirmeyi amaçlayan mühendislik dalı. Matematik mühendisleri mühendislik, ekonomi ve hizmet sektöründe ortaya çıkan problemlerin çözümünde önemli rol oynar. Günümüz koşullarında bu mühendislik dalından mezun olan mühendisler genellikle yazılım sektöründe çalışmaktadır.

Sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak bir pompa gövdesi modelinde ısı denklemi'nin sayısal çözümü.

Tarihsel olarak, uygulamalı matematik esasen uygulamalı analiz, özellikle de diferansiyel denklemler; yaklaşım teorisi (matematik temsiller, asimptotik yöntemler, değişim yöntemleri ve sayısal analiz); ve olasılığa uygulandı. Matematiğin bu konuları doğrudan Newton fiziği'nin gelişimiyle ilgiliydi. Aslında matematikçiler ile fizikçiler arasındaki ayrım 19. yüzyılın ortalarından önce keskin şekilde yoktu. 20. yüzyılın başlarına kadar klasik mekanik gibi konular genellikle fizik bölümlerinden ziyade Amerikan üniversitelerinin uygulamalı matematik bölümlerinde öğretildi. Akışkanlar mekaniği hala uygulamalı matematik bölümlerinde öğretilir.[1] Mühendislik ve bilgisayar bilimi bölümleri geleneksel olarak uygulamalı matematiği kullanır.


  1. ^ Stolz, M. (2002), "The History Of Applied Mathematics And The History Of Society", Synthese, 133 (1), ss. 43-57, doi:10.1023/A:1020823608217 [ölü/kırık bağlantı]