İçeriğe atla

Uzay Yolu 7: Yeni Nesil

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Uzay Yolu 7: Yeni Nesil
Star Trek Generations
Two partially-shadowed faces look at the camera. In the center, a sleek spaceship emerges from a lens flare.
Uzay Yolu 7: Yeni Nesil
YönetmenDavid Carson
YapımcıRick Berman
Senarist
Hikâye (eser)
UyarlamaStar Trek
Gene Roddenberry
Oyuncular
MüzikDennis McCarthy
Görüntü yönetmeniJohn A. Alonzo
KurguPeter E. Berger[1]
StüdyoParamount Pictures
DağıtıcıParamount Pictures
Çıkış tarih(ler)i18 Kasım 1994 (1994-11-18)
Süre118 dakika[2]
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
Dilİngilizce
Bütçe$35 milyon[3]
Hasılat$118 milyon[3]

Star Trek Generations, 1994 yapımı bir Amerikan bilim kurgu filmi ve Star Trek film serisinin yedinci filmidir Malcolm McDowell, aralarında William Shatner ve Patrick Stewart'ın da bulunduğu 1960'ların televizyon programı Star Trek ve 1987 yapımı devam dizisi The Next Generation'ın oyuncu kadrosuna katılıyor. Filmde, USS Enterprise-D'den Kaptan Jean-Luc Picard, kötü adam Tolian Soran'ın Nexus olarak bilinen ekstra boyutlu bir dünyaya dönme girişimi sırasında bir gezegen sistemini yok etmesini engellemek için Kaptan James T. Kirk ile güçlerini birleştirir.

Generations, Star Trek filmlerinin orijinal kadrosundan The Next Generation'ın kadrosuna geçiş olarak tasarlandı Yapımcılar aynı anda birden fazla film fikri geliştirdikten sonra Ronald D. Moore ve Brannon Braga tarafından yazılan bir senaryoyu seçtiler Televizyon dizisinin final sezonu yapılırken prodüksiyona başlandı. Yönetmen, daha önce televizyon dizisinin bölümlerini yöneten David Carson'du; fotoğrafçılık seriye yeni katılan John A. Alonzo tarafından yapıldı. Çekimler Paramount Stüdyoları arazisinde ve Nevada'daki Valley of Fire Eyalet Parkı ile Lone Pine, California'daki mekanlarda gerçekleştirildi. Filmin doruk noktası, test izleyicilerinden gelen zayıf tepkilerin ardından revize edildi ve yeniden çekildi. Film , bilgisayarda oluşturulan görüntülerin yanı sıra geleneksel optik efektlerin bir karışımını kullanıyor ve müzikleri düzenli Star Trek bestecisi Dennis McCarthy tarafından yapıldı.

Star Trek Generations, 18 Kasım 1994'te Amerika Birleşik Devletleri'nde gösterime girdi. Paramount, filmi oyuncaklar, kitaplar, oyunlar ve bir web sitesi dahil olmak üzere ticari satış bağlantılarıyla tanıttı; bu, büyük bir sinema filmi için bir ilkti Film, gösterime girdiği ilk hafta Amerika Birleşik Devletleri gişesinde zirveye yükseldi ve dünya çapında toplam 118 milyon $ hasılat elde etti. Eleştirel tepkiler karışıktı; eleştirmenler filmin karakterleri ve sıradan bir izleyici için anlaşılabilirliği konusunda bölünmüştü.

2293 yılında emekli Yıldız Filosu subayları James T. Kirk, Montgomery Scott ve Pavel Chekov, USS Enterprise -B'nin ilk yolculuğuna katılırlar. Sarsıntılı yolculuk sırasında yıldız gemisi, devasa bir enerji şeridi tarafından tuzağa düşürülen iki El-Aurian mülteci gemisini kurtarmak için bir kurtarma görevine zorlanır. Atılgan, gemileri yok edilmeden önce bazı mültecileri kurtarabilmiş, ancak kurdelenin arasında sıkışıp kalmış ve Kirk, geminin kaçmasına yardım etmek için kontrol odasına gitmek zorunda kalmıştır. Atılgan serbest bırakılırken, şeridin arka ucunun geminin gövdesini açmasının ardından Kirk'ün uzayda kaybolduğu ve öldüğü varsayılır.

2371 yılında, USS Enterprise-D mürettebatı bir sanal güverte bilgisayar simülasyonunda, gemi arkadaşı Worf'un teğmen komutanlığa terfisini kutlamaktadır. Kaptan Jean-Luc Picard, erkek kardeşi ve yeğeninin bir yangında öldüğünü öğrenir ve Picard ailesinin soyunun da onunla birlikte sona ereceği için perişan olur. Atılgan, bir yıldız gözlemevinden bir imdat çağrısı alır ve burada El-Aurian Dr. Tolian Soran, yakındaki yıldıza bir sonda fırlatır. Sonda yıldızın patlamasına neden olarak gezegen sistemini yok eden bir şok dalgası yaratır Soran, Atılgan mühendisi Geordi La Forge'u kaçırır ve Duras kardeşlere ait bir Klingon Yırtıcı Kuş tarafından istasyondan uzaklaştırılır.

Atılgan mürettebat üyesi Guinan, Picard'a kendisinin ve Soran'ın 2293'te kurtarılan El-Auryalılar arasında olduğunu söyler. Ana dünyaları yok edilince ailesini kaybeden Soran, normal uzay-zamanın dışında var olan ekstra boyutlu bir dilek gerçekleştirme alanı olan "Nexus"a ulaşmak için enerji şeridine dönme konusunda takıntılıdır. Picard ve Data, bir gemiyi güvenli bir şekilde doğrudan şeride doğru uçuramayan Soran'ın, yakındaki yıldızların çekimsel etkilerini ortadan kaldırarak yolunu değiştirdiğini tespit eder. Soran, kurdeleyi Veridian III gezegenine getirmek için başka bir yıldızı yok etmeyi planlar ve sonuç olarak yakınlardaki bir gezegende yaşamakta olan milyonlarca insanı öldürür.

Veridian sistemine girdikten sonra Picard, La Forge karşılığında kendisini Duras kardeşlere teklif eder, ancak doğrudan Soran'a nakledilmek konusunda ısrar eder La Forge, Atılgan'a geri döner, ancak VISOR cihazına takılı verici aracılığıyla farkında olmadan geminin savunma ayrıntılarını açığa çıkarır Duras kardeşler saldırır ve Atılgan, gizlenme cihazlarını tetikleyerek ve foton torpidolarını ateşleyerek Yırtıcı Kuş'u yok etmeden önce çok büyük hasar alır. La Forge, saldırı sonucunda yıldız gemisinin warp çekirdeğinde bir ihlale uğramak üzere olduğunu bildirince Komutan William Riker, herkesi, ihlal meydana gelmeden hemen önce mühendislik bölümünden ayrılan yıldız gemisinin ön daire bölümüne tahliye eder. Ortaya çıkan şok dalgası, daire bölümünün Veridian III'ün yüzeyine çarpmasını sağlar.

Picard, Soran'ın başka bir sonda fırlatmasını engelleyemez Bunun sonucunda Veridian yıldızının yok olması şeridin gidişatını değiştirir ve şok dalgası Veridian III'ü yok etmeden önce Picard ve Soran Nexus'a girer Picard kendisini idealleştirilmiş bir aileyle çevrelenmiş halde bulur, ancak bunun bir yanılsama olduğunun farkına varır. Nexus'ta geride bırakılan Guinan'ın bir "yankısı" ile karşı karşıya kalır. Guinan onu Nexus'ta güvende olan James T. Kirk'le buluşmaya gönderir. Kirk, başlangıçta Nexus'un geçmişteki pişmanlıklarını telafi etmek için sunduğu fırsattan büyülenmiş olsa da, bunun tehlike ve heyecandan yoksun olduğunu fark eder. Nexus aracılığıyla istedikleri zaman ve istedikleri yere seyahat edebileceklerini öğrenen Picard, Soran'ın sondayı başlatmasından kısa bir süre önce Kirk'ü kendisiyle birlikte Veridian III'e dönmeye ikna eder.

Birlikte çalışan Kirk ve Picard, Picard'ın sondayı yerine kilitlemesine yetecek kadar Soran'ın dikkatini dağıtır; fırlatma rampasında patlar ve Soran'ı öldürür. Kirk bu çaba sırasında ölümcül şekilde yaralanır ve Picard onu bölgeye gömer. Üç Federasyon yıldız gemisi, Atılgan'dan sağ kurtulanları Veridian III'ten almak için gelir Picard, geminin mirası göz önüne alındığında Enterprise -D'nin bu adı taşıyan son gemi olmayacağını düşünür.

Çekimler 28 Mart 1994'te başladı Generations ve The Next Generation, Paramount Stüdyoları'ndaki farklı ses sahnelerinde eş zamanlı olarak çekildi. İlk olarak televizyon dizisinin müdavimlerinin yer almadığı sahneler çekildi,[4] Harriman, Chekov ve Scott'ın Kirk'ün ölümüne tepki gösterdiği sahneler, saptırma odasının hasarı görselleştirecek şekilde uygun şekilde daraltılmasına zaman tanımak için bir hafta sonra çekildi[5]

The Next Generation'ın oyuncu kadrosu, gösteri bittikten dört gün sonra Generations için sahnelerini çekmeye başladı.[6] Dizinin çekimleri tamamlandıktan sonra filmin vizyona girmesine yalnızca altı ay kalmıştı.[4] Enterprise -D çarpışma sahneleri Mayıs 1994 ortasında çekildi ve Star Trek: Voyager'a yer açmak için mevcut Yeni Nesil setler yıkılmadan önce kalan son çekimler arasındaydı. Sonuç olarak ekip, çarpışma hasarı nedeniyle setlere serinin çalışması sırasında normalden daha fazla sıkıntı verdi.[5]

  1. ^ "Editor Peter E. Berger dies". Variety. 17 Ekim 2011. 27 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Aralık 2020. 
  2. ^ "Star Trek Generations (PG)". British Board of Film Classification. 29 Kasım 1994. 8 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2013. 
  3. ^ a b "Star Trek Generations". Box Office Mojo. 26 Mayıs 2007. 11 Mayıs 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mart 2011. 
  4. ^ a b Nemecek, Larry (2003). Star Trek: The Next Generation Companion. 3rd. Pocket Books. ISBN 0743457986.  Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "nemecek-2003" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
  5. ^ a b Okuda, Michael (28 Eylül 2004). Star Trek Generations; Text commentary. Paramount Pictures.  Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "okuda" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
  6. ^ Svetkey, Benjamin (6 Mayıs 1994). "'Generation' Ex". Entertainment Weekly, 221. s. 16.