Star Trek: Picard

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Star Trek: Picard
Star Trek Picard logo.svg
Tür
Uyarlama Star Trek: The Next Generation
Gene Roddenberry
Geliştiren
Başrol
Besteci Jeff Russo
Ülke ABD
Dili İngilizce
Sezon sayısı 1
Bölüm sayısı 10
Yapım
Yönetici yapımcı
Mekân Santa Clarita, Kaliforniya
Gösterim süresi 45–60 dakika
Yapım şirketi
Dağıtımcı firma CBS Television Distribution
Yayın bilgileri
Kanal CBS All Access
Resim formatı HDTV 1080p (2.39:1)
Dolby Vision
Ses formatı Dolby Digital 5.1
Yayın tarihi 23 Ocak 2020 (2020-01-23) - Devam ediyor (Devam ediyor)
Kronoloji
Önce gelen Star Trek: Discovery
İlişkili programlar

Star Trek: Picard, Kirsten Beyer, Akiva Goldsman, Michael Chabon ve Alex Kurtzman tarafından CBS All Access için yaratılan ABD internet dizisi. Uzay Yolu evreni içerisinde yayınlanan sekizinci dizi olmakla beraber Jean-Luc Picard adlı karakteri merkeze almaktadır. Program 24. yüzyıl sonlarını konu almakla beraber, 2002'de yayınlanan Star Trek: Nemesis filminden 20 yıl sonra gerçekleşen konuları ele almaktadır. 2002'deki filmde android bir karakter olan Komutan Data'nın tahribatı sonrasında etkilerini hikâye merkezine almakta ve 2009'da yayınlanan ve alternatif evren çizgisini konu alsa da Star Trek filminden de ana hikâye evrenindeki Romulus gezegeninin yıkımı olayını hikâye örgüsüne dahil etmektedir.

Star Trek: The Next Generation ve diğer Uzay Yolu evrenindeki görsel şovlarda Picard karakterini canlandıran Patrick Stewart hem dizinin sorumlu yapımcısı hem de başrolüdür. Aynı zamanda Santiago Cabrera, Michelle Hurd, Evan Evagora, Alison Pill, Harry Treadaway ve Isa Briones dizinin ana karakterlerini canlandırmaktadır. Brent Spiner, Jeri Ryan, Marina Sirtis ve Jonathan Frakes gibi bir önceki Uzay Yolu dizilerinde başrol oynayan birkaç oyuncu da sezon içerisinde rol almaktadır.[1] Kurtzman'ın Uzay Yolu evreninde geçen dizi sayılarının artması söylemi sonrasında Haziran 2018'de böyle bir projenin olduğuna dair söylentiler dolaşmaya başladı. Ağustos ayı içerisinde resmî onay açıklaması gelerek Stewart ile pazarlıkların başlandığı söylendi. Steward, Nemesis filmi sonrasında ilk başta kendisi seriye geri dönüş yapmayacağını söylüyordu. Nisan 2019'da Kaliforniya'da dizinin çekimleri başladı ve bir sonraki ay ise dizinin resmî adı açıklandı.

Star Trek: Picard, ilk sezonu on bölüm olarak düşünüldü ve 23 Ocak 2020 tarihinde yayınlanmaya başladı. Dizi olumlu yorumlar aldı. Senaryosu, yönetimi, görsel efektleri ve özellikle Stewart, Cabrera ve Hurd olmak üzere oyuncu performansları için övgülerde bulunuldu. İlerleme hızı ve karamsar atmosferi nedeniyle ise eleştirildi. CBS All Access tarafından yayınlanmadan önce Star Trek: Picard dizisinin ikinci sezonu on bölüm olarak sipariş edildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Otterson, Joe (20 Temmuz 2019). "'Star Trek: Picard' to Feature Jonathan Frakes, Marina Sirtis, Brent Spiner, Jeri Ryan". Variety. 20 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]