Uzay Yolu IX: İsyan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Uzay Yolu IX: İsyan
Uzay Yolu IX: İsyan
Star Trek İsyan film posteri
YönetmenJonathan Frakes
YapımcıRick Berman
SenaristMichael Piller
Hikâye (eser)
  • Rick Berman
  • Michael Piller
UyarlamaStar Trek
Gene Roddenberry
Oyuncular
MüzikJerry Goldsmith
Görüntü yönetmeniMatthew F. Leonetti
KurguPeter E. Berger
DağıtıcıParamount Pictures
Çıkış tarih(ler)i11 Aralık 1998 (1998-12-11)
Süre103 dk[1]
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
Dilİngilizce
Bütçe$70 milyon[2][3]
Hasılat$117.8 milyon
Önceki filmUzay Yolu VIII: İlk Temas
Devam filmiUzay Yolu X: Nemesis

Uzay Yolu IX: İsyan İngilizce:Star Trek: Insurrection Jonathan Frakes'in yönettiği 1998 Amerikan bilimkurgu filmi. Star Trek film serisinin dokuzuncu filmidir. Star Trek: The Next Generation rolünü üçüncü olarak seçti. F. Murray Abraham, Donna Murphy ve Anthony Zerbe baş rollerde yer aldılar. Filmde, USS Enterprise-E'nin mürettebatı, Bahai ırkının gençleştirici özellikleri ve yaşadıkları barışçıl gezegeni ele geçirmek için Son'a olarak bilinen bir ırkın yaptıkları komployu keşfettikten sonra Yıldız Filosu'na karşı isyan ediyor.

Paramount Pictures, Star Trek: First Contact'ın (1996) ardından hızlı bir değişiklik istedi. Yapımcı Rick Berman, Michael Piller'den hikâye fikirlerinden yarattığı bir sonraki bölümün senaryosunu yazması istendi. Hikâyenin ilk taslaklarında Romulanlar vardı ve Son'a ve Ba'ku halkı üçüncü taslakta tanıtıldı. Ira Steven Behr senaryoyu inceledikten sonra, Piller onu revize etti ve Jean-Luc Picard için romantik bir ilgiyi içeren bir alt bölüm ekledi. Filmin sonu, test gösterimlerinin ardından tekrar gözden geçirildi. Uzayı gösteren özel efektler tamamen bir Star Trek filmi için bilgisayar ortamında yeniden oluşturdu. Ba'ku köyü California, Sherwood Gölü'nde tam olarak inşa edildi, ancak hava şartlarından hasar gördü. Star Trek: Voyager ve Star Trek: Deep Space Nine televizyon dizilerinden setler yeniden kullanıldı. Michael Westmore yeni yabancı ırkların makyajını yaptı ve Robert Blackman Yıldız Filosu elbisesi üniforma tasarımlarını revize etti. Sanja Milkovic Hayes, Ba'ku köyü için, birlikte pişirilen ve yapıştırılan selüloz elyaflarından kostümler yarattı.

Uzay Yolu IX: İsyan, açılış hafta sonundaki en yüksek hasılat elde eden film oldu ve ABD ve Kanada’da 22,1 milyon dolara ulaştı. Film ABD ve Kanada'da 70.2 milyon dolar ve dünya genelinde 117.8 milyon dolar, diğer bölgelerde ise 42.4 milyon dolar hasılat elde etti. Filme verilen kritik tepkiler karışıktı; Patrick Stewart'ın performansı ve Jonathan Frakes'in yönlendirilmesi övgü alırken, diğer eleştirmenler bunu televizyon dizisinin genişletilmiş bir bölümü ile karşılaştırdı. Uzay Yolu IX: İsyan, hem Satürn Ödülü hem de Hugo Ödülü'ne aday gösterildi, ancak aldığı tek ödül Michael Welch'e Filmdeki Gençlik Ödülü'nü aldı.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Teğmen Data, Ba'ku ırkını incelemek üzere görevdeyken, birden tuhaf davranışlar sergilemeye başlar ve tüm ekibi açığa çıkarır. Amiral Daugherty, Picard'a, Data'nın durdurulması emrini verir. Picard bunu, Data'ya zarar vermeden başarır. Sorunun ne olduğunu araştırırken, Son'a ırkının, Ba'ku gezegenini ve yaşam formlarını ele geçirmek üzere bir plan tasarladıklarının farkına varır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "STAR TREK - INSURRECTION (PG)". British Board of Film Classification. 9 Aralık 1998. 7 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2013. 
  2. ^ "Star Trek: Insurrection (1998) - Financial Information". The Numbers. 7 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mart 2018. 
  3. ^ "The Trek Film Comparisons". The Captain Kirk Page. 7 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mart 2018. The initial budget for Star Trek: Insurrection was closer to $60 million. But after last-minute reshoots, including a new effects-heavy finale, the final budget was $70 million. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]