Yıldız Filosu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yıldız Filosu
Ülke Birleşik Gezegenler Federasyonu
KarargâhSan Francisco, Kaliforniya, Birleşik Dünya (2130-2381), Federasyon Merkezi (2382-)
SavaşlarıXindi Çatışması
Dünya-Romulan Savaşı
Klingon-Federasyon Savaşları
Federasyon-Tzenkethi Savaşı
Federasyon-Kardasya Savaşı
Galen sınır çatışması
Dominyon Savaşı
Nişanlar
The flag of Starfleet CommandDosya:Earth Starfleet Command flag.svg

Yıldız Filosu, Star Trek medya serisindeki kurgusal bir organizasyondur. Bu kurgusal evrende Yıldız Filosu, derin uzay araştırmaları, savunması, barışı koruma ve diplomasiyi yürütmenin temel aracı olarak Birleşik Gezegenler Federasyonu ("Federasyon") tarafından muhafaza edilen üniformalı bir uzay kuvvetidir. Star Trek: Enterprise adlı televizyon dizisinde gösterildiği gibi başlangıçta bir Dünya organizasyonuydu Yıldız Filosu üyelerinin çoğu insan olmasına ve genel merkezi Dünya'da olmasına rağmen, yüzlerce başka türü de temsil edilmektedir. Serinin kahramanlarının çoğu Yıldız Filosu'nda görevli subaylardır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Orijinal dizinin ilk bölümlerinin prodüksiyonu sırasında, USS Enterprise'ın işletme yetkisi de dahil olmak üzere Star Trek evreninin yapısına ilişkin birçok ayrıntı henüz çözülmemişti. Yıldız Servisi ("Kralın Vicdanı"), Uzay Filosu Komutanlığı ("Gothos'un Efendisi"), Birleşik Dünya Uzay Araştırma Ajansı (" Charlie X " ve " Yarın Dün ") ve Uzay Merkezi ("Miri") terimleri" Divanı" bölümünden itibaren "Yıldız Filosu " terimi yaygınlaşmadan önce, hepsi Atılgan'ın işletme otoritesine atıfta bulunmak için kullanılıyordu.

Bununla birlikte, Birleşik Dünya Uzay Araştırma Ajansı'na ve onun kısaltması UESPA'ya yapılan atıflar daha sonraki serilerin bölümlerinde bulunacaktır. Star Trek: Enterprise'ın yapımı sırasında, bazı daha büyük Yıldız Filosu amblem tasarımlarında "Birleşik Dünya Uzay Araştırma Ajansı" adı yer alıyordu.

Çoklu Star Trek: Enterprise bölümleri, Yıldız Filosu'nun 2112 ile 2136 yılları arasında, Zefram Cochrane ve Henry Archer tarafından başlatılan ve 2140'larda Warp-3 gemilerinin ilk başarılı uçuşuna yol açan araştırmayı finanse ettiği sırada faaliyete geçmesini ifade ediyor[1] Bu araştırmanın, Yıldız Filosu'nun ilk Warp 5 yetenekli yıldız gemisi Enterprise'ı (NX-01) 2151'de, ardından 2155'te Columbia'yı (NX-02) fırlatmasına yol açan NX Programına dönüştüğü söyleniyor.

Yıldız Filosu, savaş öncesi dünyalara, örneğin iç politikalarına müdahale edilmemesini öngören bir politika olan Ana Direktif uyarınca hareket eder Bunun bir insan yapısı olmadığı söyleniyor, ancak kendileriyle ilk teması kurmanın nedeni olarak uzaylı bir medeniyetin warp hızına ulaşmasını gören Vulkanlar tarafından uygulanan politikalardan kaynaklandığı söyleniyor. Bu, uzay yolculuğu sırasında herhangi bir talihsiz olayın önlenmesinin yanı sıra bir medeniyetin doğal gelişimine müdahale edilmemesi içindi. Ana Direktif ve Yıldız Filosu'nun ilk temas politikaları, her Star Trek serisinin ve Star Trek: İlk Temas filminin çeşitli bölümlerinin merkezinde yer alır.

Yıldız Filosu Karargahının Dünya'da, Golden Gate Köprüsü'nün kuzeydoğusunda, günümüzün Fort Baker bölgesinde yer aldığı gösterilmiştir. Yıldız Filosu Akademisi aynı genel bölgede yer almaktadır[2] Ek olarak, çeşitli bölümler Yıldız Filosunun Federasyon bölgesi boyunca yer tesisleri veya gezegen yörüngesinde veya derin uzayda uzay istasyonları olarak bir dizi yıldız üssünü işlettiğini gösteriyor. Bunun bir örneği, Kardasya İmparatorluğu'ndan transfer edildikten sonra Benjamin Sisko'nun komuta ettiği solucan deliğinin yakınındaki bir istasyon olan Deep Space 9'dur.

Misyon[değiştir | kaynağı değiştir]

USS Atılgan'ın farklı enkarnasyonlarının görev açıklamalarında görüldüğü gibi, birincil görevi bilinçli yaşam arayışında barışçıl keşifler gibi görünse de, Yıldız Filosunun bilimsel, savunma ve diplomatik görevleri yerine getirdiği gösterilmiştir. Yıldız Filosunun amiral gemisi genellikle yıldız gemisi USS Enterprise olarak kabul edilir.

Star Trek Genişletilmiş Evreninde, yeni bir Federasyon üyesi dünya ordusunun tipik olarak ne hale geldiğinin bir örneği, Bajor'un Federasyona girişi üzerine Bajor Milislerinin Yıldız Filosu'na entegre edilmesiyle tasvir ediliyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ According to Twilight, Starfleet was already established when Jonathan Archer was 24 years old (2136). According to Horizon Starfleet was chartered during Jonathan Archers lifetime, after he considered working for the Earth Cargo Service.
  2. ^ Ruditis, Paul (2016). The Star Trek Book: Big Ideas Simply Explained. Penguin. ISBN 9781465459770.