Uluköy, Nallıhan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Uluköy
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Nallıhan
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 178
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06920

Uluköy, Ankara ilinin Nallıhan ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluköy Ankara İlinin Nallıhan İlçesine bağlı 80 haneli bir mahalle... mahalleden Aladağ Çayı geçmektedir. Uluderede bir köy iken Uludereden gelen büyük bir bir sel mahallesi ortadan kaldırmış. Köy ikiye ayrılarak bir kısmı şimdiki mahallenin 5 km kuzeydeki Aladağ çayı kenarında Karaköy olarak kurulmuştur.Uludere mahallesindeki diğer bir kısım şimdiki Uluköy'ü kurmuş ve buraya yerleşmiştir. Uluköy İlkokulu:Eski Okul olan İlk Bina 1946 yılında yapılmıştır Uluköy Camii:Taş Bina olarak 1944 yılında yapılmış

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri

Hacet Bayramı(Ulumahallede Yağmur Duası): Her yıl Geleneksel olarak kutlanan Yağmur Duası Allahü tealadan Bereket,rahmet ve bol su, bol ürün için, hayvanlarımıza bol ot olup iyi ürün vermesi için, Her türlü afet ve felaketlerden uzak olmak için , hayırlı ve bereketli bir mahsül vermesi için yapılan yağmur duası bir şölen, bir bayram gibi coşkuyla kutlanmaktadır.

Öğlen namazından sonra 2 rekat yağmur namazı cuma namazı gibi kılınıyor.Namazdan sonra Hoca efendi yağmur hutbesi irat ediyor. Ve ayakta yağmur duası yapılıyor. Hazırlanan yağmur duası yemekleri erkeklere Köy kahvehanesinde ve cami avlusunda, kadınlara da imam lojmanında ikram edilmektedir.

Her haneden az veya çok pirinç,ekmek,et, para yardımlarıyla ortak imece usulüyle yapılan pilavlar,güveçler,ayranlar ve tatlılar köy halkına ve dışarıdan ve yakın köylerden gelen misafirlere ikram edilerek yenilip dualar edilmektedir. 2010 Yılındaki Yağmur duası ikramında Beypazarı'nda yaptırılan Meşhur Beypazarı güveci,ayran ve saray helvası ikram edildi.

Yağmur duası için kırlara ve tarlalara çıkıp yağmur namazı toprak üzerinde kılınır ve yağmur duası kırlarda ve tarlalarda yapılır. Yağmur duasının aslı da böyledir. Bu sene yağmur duasından bir gün önce yağmur yağdığı için yerler ıslak ve çamurlu idi. Bu nedenle kırlara çıkılmayıp cami içinde yağmur namazı kılınıp, yağmur duası cami içinde yapıldı.

Yağmur duası yemekleri eskiden çorba,etli pilav, ayran, nohut, dolma (yaprak sarması), ve baklavadan oluşan çok çeşitli takım yemekleri dediğimiz yemekler ikram edilirdi. Bu takım yemekleri Ramazan ve Kurban Bayramlarında ve düğünlerde de uygulanırdı.

Yavaş yavaş bu adetler unutulmakta ve hazıra kaçılıp pide,ayran veya güveç,ayran ile savuşturulmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara il merkezine 130 km, Nallıhan ilçesine 30 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2010 113
2000 184
1997 175
1990 280
1985 299
1980 328

1980 yılında 328 olan nüfus, 1990 da 280 e, 1997 de 175 e düşmüş son 2000 nüfus sayımında ise nüfusu 184 olarak kayıtlıdır. Mahallenin göç vermesi nedeniyle 80 hanenin yarısına yakını boş durumdadır. Okulların tatil olduğu yaz aylarında mahallenin nüfusu tekrar nüfus sayımında belirtilen sayılara ulaşmaktadır

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. mahalleden Aladağ Çayı geçmektedir. Sulu arazide Çeltik tarımı yapılmaktadır... Kıraç arazide buğday ve arpa ekilmektedir..Ayrıca Sebze olarak Domates, Salatalık, Kavun ve Karpuz da yetiştirilmektedir

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu yoktur. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]