Karahisargölcük, Nallıhan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karahisargölcük
—  Mahalle  —
Ankara
Ankara
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Nallıhan
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 77
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06920
İnternet sitesi: [2]

Karahisargölcük, Ankara ilinin Nallıhan ilçesine bağlı bir mahalledir.

Yemekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Her evde tarhana, bulgur pilavı, kaşıdan çıkma, kesme makarna, soğan, hoşaf suyu, bazlama, gözleme ve kadayıf yapılır ve mutlaka biri bir öğünde yenir. Bayramlarda mutlaka 80 katlı cevizli baklava, yaprak sarma ve içi cevizli, soğanlı, peynirli veya içi boş bayram ekmeği yapılır. [kaynak belirtilmeli]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara il merkezine 181 km, Nallıhan ilçesine 20 km uzaklıktadır. Mahalleye bakan karşı dağlar (görünen) Eskişehir'e bağlı Sündiken dağlarıdır. Gökçekaya barajının sularının kuzey uç bölümü mahallenin sınırları içinde kalmaktadır. Köy yüksek dağlar ve sık meşe, ardıç ve çam ağaçları bulunan ormanca çevrili olmasına rağmen kurulduğu yer geniş düzlüklere sahiptir. Mahallenin iki mahallesi sırtını tepeye yaslamış üç mahalle ise düzlükte kurulmuştur: Aşağı Mahalle, Orta Mahalle, Yukarı Mahalle, Annaç ve Kaş.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Köy sınırları içinde bulunan bağman ve yanışlar mevkileri iki dağ arasında bir vadidirler. Su kenarlarıdır ve iklimi ılıman iklimdir. Karadeniz iklimine yakın olduğu için sık meşe, ardıç ve karaçam ağaçları ile çevrili ormanlara sahiptir. Dört iklim tüm yıl boyunca mevsimine göre yaşanmaktadır. İklimi hayvancılığa ve tarıma uygundur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 30
2000 77
1997 53

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. 1985'e kadar mahallede el tezgâhlarında halı dokumacılığı, kilim dokumacılığı ve çarşaf dokumacılığı yapılmaktaydı. O tarihe kadar çeltikçilik (pirinç ekimi), 1990'lı yıllara kadar ise ipekböcekçiliği yapılmaktaydı. Mahallede bu yıllardan sonra şehirlere büyük göçler olmuştur. Mahallede daha çok esmer buğday, arpa, fiğ, nohut ekimi yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır fakat mahallede öğrenci olmadığı için faal değildir. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. 2007 yılının ağustos ayında inşaatına başlanmış ve bitirilmiştir. Kullanılmaktadır. Temmuz 2008'de sondaj için ihale açılmıştır. 160 metreye sondaj vurulmuş ancak su çıkmamıştır. Yeniden başka bir alandan sondaj yapılarak su çıkartılması düşünülmüştür. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]