Tekirler, Nallıhan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tekirler
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Nallıhan
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 343
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06920

Tekirler, Ankara ilinin Nallıhan ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tekirler mahallesi, başkent Ankara'nın Nallıhan ilçesine bağlı yaklaşık 150 hanesi bulunan, şirin ve doğal halini korumuş,özellikle sıcak kanlı ve misafirperver insanları olan güzel bir mahalledir.

Mahallenin adı 1487, 1521 ve 1573 tarihli Osmanlı belgelerinde Tekfurlar olarak kayıtlıdır. Tekfur kelimesi "Bizans'a bağlı yarı-bağımsız kumandan, bey, kral" anlamına geldiği için bu yerin Türk fethinden önceki devirde bir tür beylik veya hisar olduğu düşünülmektedir. Ancak halk arasında anlatılan efsane daha başkadır. Anlatılanlara göre köy şu an bulunduğu üç tepenin arasına değil de yüksekçe yerde olsun diye tepelerin üzerine kurulmak istenir ve bu niyetle ise başlanır, o zamanın imkânlarına göre de alet olarak kazma, kürek ve benzeri inşaat araç-gereçlerini hava kararmadan önce kurmak istedikleri yere taşırlar fakat ne kerametse akşamdan taşıyıp hazırlamış oldukları aletleri sabah olunca koydukları yerde değil de şu an kurulu olduğu üç tepenin arasında bulurlar. Bu olay ayni şekilde üç-dört gün sürer ve bu işte bir hayır olduğunu düşünüp mahallenin önde gelenleri mahallesi şu an bulunduğu yere tekbirler getirerek inşa etmeye karar verirler. Bu nedenle mahallenin esas adinin Tekirler değil de Tekbirler olduğu söylenmekte ise de buna dair yazılı bir belge bulunmamaktadır.

Tekirler mahallesinde insanlar geçimini genel olarak sebze, meyve ve tarım üretiminden gerçekleştirmektedir. Diğer köylerde de olduğu gibi genç nesil ilçeye ya da kentlere göç etmektedir, bu nedenle mahallede yaşlı nüfusu daha fazladır.

Köy toprağı ve iklimi kavun, karpuz, elma, armut, erik ve her türlü meyve çeşitleri yetiştirmeye müsaittir. Sebze olarak da salatalık, domates, biber,patlıcan gibi benzeri sebzeler üretilebilir.

Tahıl ürünlerinden; arpa, buğday, pamuk üretilmektedir.

Mahallede yapılan hayvancılık faaliyetlerine bakıldığında sayısı öncelere nazaran az da olsa ipek böceği üretimi,küçük ve büyükbaş hayvancılıkla da uğrasan komşularımız bulunmaktadır.

Tekirler mahallesindeki hayat akımı yukarıda anlatmış olduğum gibi, yazın sıcaklarda geçimlerini kazanmak için verilen uğras ile kışın ise hem yaza hazırlık hem de son yazın yorgunluğunu atmak için yapılan hazırlıklarla geçmektedir. İnsanlarımız Türkiye'nin genelinde olduğu gibi elde ettiklerine şükür etmesini bildikleri için hayatlarından mennundurlar ve durumlarından şikayetçi değildirler. mahallede iki tane köy kahvehanesi, üç tane bakkal dükkanı, sebze ve meyve alim-satım hali, bir muhtar binası bir tane de cami bulunmaktadır .

köye ulaşımı iki yoldan yapılabilmektedir. Bunlar Eskişehir üzerinden Sarıcakaya istikametine dönüp sırasıyla Dağküplü, Mayıslar, Laçin, Kuzucular köylerinden geçip Tekirler mahallesine ulaşabilirsiniz. Eskişehir'den Tekirler mahallesine olan mesafe yaklaşık olarak 70 kilometrelik bir mesafedir. Nallıhan üzerinden yine Sarıcakaya istikametine dönerek yine sırasıyla Osman Köyü ve Kuzucular mahallesini geçerek yine Tekirler mahallesine ulaşabilirsiniz. Nallıhan'dan Tekirler mahallesinin arasındaki mesafeyse yaklaşık olarak 60 kilometredir. Köy yolları oldukça virajlıdır ve yöreyi tanımayan şoförlerin özellikle çok dikkatli olmaları gerekir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara il merkezine 221 kilometre, Nallıhan ilçesine 60 kilometre uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 227
2000 343
1997 276

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi meyvecilik ve kaz çobanlığına dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu yoktur. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak içme suyu ve kullanma suyu yoktur.kanalizasyon şebekesi vardır ancak gelişigüzel yapılmış kullanma suyu olmadığı içinde çalışmaz atıl bir vaziyette kullanılmamaktadır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]