Ericek, Nallıhan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ericek
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Nallıhan
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 188
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06920

Ericek, Ankara ilinin Nallıhan ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuruluşa dair rivayet[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir rivayete göre 1071 yılından sonra Anadolu'nun Türkleşme döneminde Oğuzların Kayı boyundan Fakıh ve Ercep adında iki kardeş Sakarya Nehri boyunca gelip bu nehrin kollarından olan Kızıldere Çayı'na dönerler. Kızıldere'de bir süre ilerledikten sonra bu çaya doğu ve batı yönünden tam karşılıklı akan iki dere önünde iki kardeş ayrılır. Adı Fakıh olan, batı yönünden gelen dere yönünde gider. Ercep ise doğudan gelen dere yönünde ilerler. Ercep 6–7 km sonra önüne çıkan düzlükleri yurt tutar ve oraya yerleşir. Ercep ailesi zamanla büyür, gelişir ve günümüzün Erice mahallesi oluşur. Fakıh Ericek mahallesinin tam karşısındaki dağın zirvesine yerleşir ve bugün Bolu Göynük sınırları içerisindeki Gürpınar mahallesi (eski adı Fakılar) kurulur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Her yıl mayıs ayının son haftası geleneksel olarak hıdırellez şenlikleriyle birlikte pilav günü düzenlenmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara il merkezine 210 km, Nallıhan ilçesine 50 km uzaklıktadır. Eskişehir ve Bolu sınırında olan köye her üç ilden yol mevcuttur. İpek yolu üzerindeki köy Anadolu'nun tipik orman mahallesidir. Kara çam ve sarı çam ormanları içerisinde bir mahalledir. Eski mahallenin heyelan nedeniyle kaymasıyla Arapçık bölgesindeki yeni yerleşim yerine devlet tarafından yaptırılan ikişer katlı 86 adet yeni betonarme evden oluşmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisinde olmasına karşın Bolu sınırında olması, ormanlık olması nedeniyle Karadeniz iklimi özelliklerini de taşır. Fındık fidanı dikildiğinde dahi yetişmesi buna örnek teşkil eder.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 156
2000 188
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi öncelikle tarıma dayalıdır. Mahallenin güneyinden geçen Arapçık Çayı'ndan tarım arazilerine sulama kanalı yapılarak sulu tarıma geçilmiştir. Yetiştirilebilen en önemli tarım ürünü domatestir. Ayrıca erik, kiraz, ayva, fasulye, biber, elma, armut vb. meyve ve sebzeler yetişmektedir. Ericek'te küçükbaş (keçi) ve büyükbaş hayvan yetiştirilmekle birlikte tavukçuluk da yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır ancak faal olmadığı için eğitim taşımalı olarak yapılmaktadır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]