Aydoğmuş, Nallıhan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Aydoğmuş
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Nallıhan
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 42
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06920

Aydoğmuş, Ankara ilinin Nallıhan ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Ancak köy 5 mahalleden oluşmaktadır. Her mahalle kendi içinde akrabalık ilişkileri olması mahallenin halkının farklı farklı yerlerden göç ettiğinin göstergesidir. Köy tarihi roma dönemlerinde ve osmanlı dönemlerindede yerleşim yeri olmuştur. Bunu eski mezarlardan ve daha önce bulunan bir kiliseden anlamaktayız.

Aydoğmuş Adı: Aydoğmuş, Halep bölgesindeki Köpekli Avşarı’nın en önemli obalarından biri. Adı, 15. Yy başlarında Kuzey Suriye’de yaşayan Köpekli Avşarları’nın beylerinden Ay-Doğmuş’tan gelmektedir. Aydoğmuşlular, daha sonra Sis (Kozan) Avşarlarının obalarından birini meydana getirmişlerdir. Sis bölgesi Aydoğmuşluları şu obalara ayrılmıştı: Alp-Ağıl-Oğlu, Bahşayışlı, Canbaz, Çandık, Kara Mehmet. Diğer Sis Avşarı obaları gibi Aydoğmuşlular da 17. yüzyıldan itibaren bulundukları yerden göç edip Anadolu'nun çeşitli yerlerine dağılmışlardır. Günümüzde Anadolu'nun muhtelif yerlerinde görülen Aydoğmuş adlı köyler onlardan hatıradır.

(Kaynak: Adnan Menderes KAYA - Avşar Türkmenleri Kitabı)

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara il merkezine 187 km, Nallıhan ilçesine 26 km uzaklıktadır. İç anadolu bölgesi ile karadeniz bölgesi arasında yer almaktadır. bu nedenle geçiş iklimi özelliği gösterir. daha çok karadeniz iklimi hakimdir. Yayla turizmi açısından oldukça elverişli bir alana sahiptir. Nallıhanın köyleri içinde en güzel köy olarak nitelendirilebilir. Doğayla başbaşa bir tatil yapmak isteyenler için ideal bir mekandır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 42
1997 43

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu yoktur. Mahallenin içme suyu şebekesive kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]