Sobran, Nallıhan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sobran
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Nallıhan
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 495
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06920

Sobran, Ankara ilinin Nallıhan ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Sobran mahallesinin etimolojik geçmişi, İran ve Türkmenistan yakınlarındaki Horasan adı verilen bölgeden Anadolu'da çeşitli yerlere göç eden Kayı oymakları ile beraber Selçuklular döneminde uç beylik olarak Ankara'nın Batısına göç eden Kayı boyunun, Karakeçili Aşireti-Oymağı mensubu ailelerden gelmektedir. Çevre köyler ve Sobran mahallesi Yavuz Sultan Selim dönemine kadar bugünkü Sarıyar beldesi yakınlarındaki Emremsultan adındaki kasabada yaşamışlardır. Yavuz Sultan Selim dönemindeki zerde eşkıyaları denilen Şah İsmail'e bağlı olduğu düşünülen ve katliamlar yaptığı bilinen bu eşkıyaların tehlikesine karşı Sobran ve çevre köyler dağların arasına, Sobran mahallesi ise bugünkü eski köy denilen yere göç etmiştir. Bugün Sobran'ın aşağı mahalle denilen kısmında Kurtuluş savaşı ve öncesi döneme kadar Ermeniler yaşamaktaydı. Ermeniler Camiyi ateşe verme cemaate suikast düzenlemeye çalışma gibi girişimlerinden dolayı silahlanan köylüler tarafından kovulmuştur. Bu olaydan sonra "eski köy" denilen yerden bugünkü Sobran mahallesinin olduğu yere göç edilmeye başlanmıştır.

Not: Mahalledeki yaşlıların söylediğine göre onlar çocukken anneleri yaramazlık yaptıklarında "seni zerde eşkıyalarına veririm" diye korkuturlarmış. Bu zerde eşkıyaları ise Şah İsmail'in Anadolu'da karışıklık çıkardığı dönemde ortaya çıkan tehlikeli guruplar olduğunu söylemektedirler. Zerde, Zerdüşt kelimelerinin yakın olması da bu yargıyı kanıtlamaktadır. Aynı zamanda bu dönemde Emremsultan kasabasından göç edilmesinin sebebi zerde eşkıyaları olduğunu belirtmektedirler. "Yavuz Sultan Selim zamanında Emremsultan'dan gidip dağların arasına saklanmışlar" diyerek dağların arası diye bahsedilen yerin, yüz yıl kadar önce göç edilen "eski köy" olduğu belirtilmiştir. Günümüzde halen eski köy denilen yerde yerleşim yerlerinin temelleri durmakta ve çeşmesinden az da olsa su akmaktadır. Yukarıda özetlenen Ermeni olaylarının 2. kaynak şahitleri halen bulunmaktadır. Araştırma yapmak isteyenler daha ayrıntılı bilgiye mahallede günümüzde yaşayanlara danışarak ulaşabilirler.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur.

Yöresel yemekleri; yaprak sarma, kabak tatlısı, cevizli baklava, kapama pilavı, bulgur pilavı, üzüm pekmezidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara il merkezine 165 km., Nallıhan ilçesine 4 km. uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 330
2000 495
1997 449

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu yoktur. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve evlerde telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]