Çulhalar, Nallıhan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çulhalar
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Nallıhan
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 26
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06920

Çulhalar, Ankara ilinin Nallıhan ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy sakinlerinin anlatımlarına göre, 18. yüzyılda şimdiki köy alanının yaklaşım 200 metre güney-doğusuna Sakarya, Bursa dan gelerek yerleşen dokumacı ustaları ve onların aileleriymiş. Dokumacılık yapabilmek için her her ailenin kendine ait "Çulhalık" denen dokuma tezgâhına sahipmiş. Çulhalar ismi bundan kaynaklandığı anlaşılıyor. Bu yerleşimcilerin 4-5 aile olduğu tahmin edilmektedir. Bilinen aile adları Nesimler, Çiveliler ve Sarıalioğulları dır. 19.yüzyıl sonlarında mahallede büyük bir yangın meydana gelmiş ve köy bugünkü yerine taşınmıştır. Genelde köy evleri 2 katlı olarak ahşaptan yapılmadır. Giriş katı büyükbaş hayvan ahırı ile bitişikdir. Taş zeminli bir avluyla girilen evde giriş katında un ve tahıl ambarının yanında işevi-mutfak ve bir oturma odası yer alır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy 1980 li yıllara kadar pek dışarıya göç vermemiş iken özellikle verimli bir tarım arazisine sahip olmayışı ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin de ekonomik olmayışı nedneyle özellikle ilçe merkezine pek çok göç vermiştir. Nallıhan da genelde Hacıbey Mahallesindeki Tilki Deresi (şimdiki adı ile Cemal Gürsel Caddesi) yerleşen köy halkı birbirlerinde kopmamaya çalışmıştır. İlk kuşakta anne ve babasını mahallede bırakarak ilçeye gelenlerin bir kısmı Belediye memur-işçicisi olarak çalışırken bir kısmı da TKİ Çayırhan Linyit İşletmesinde işçi olarak çalışmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara il merkezine 186 km, Nallıhan ilçesine 25 km uzaklıktadır. Karacasu, Aydoğmuş ve Kadıköy ile komuş olan Çulhalar Köyü Sarıçalı dağının güneyinde yer almakta çevresi yaşlı sarıçam ağaçlarından oluşan ormanlarla kaplıdır. Köy razisi nüfusa göre oldukça büyük olmasına rağmen sadece buğday yetiştirilebilmektedir. Haşhaş yasağı uygulanmadan önce bölgede haşhaş ekimide yapılamıştır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 26
1997 23

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu yoktur. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]