Epçeler, Nallıhan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Epçeler
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Nallıhan
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 104
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06920

Epçeler, eski ismi Mürgüp[1], Ankara ilinin Nallıhan ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında kesin bir yazılı kaynak bulunmamakla birlikte, "epçel" kelimesinin Osmanlıca'da "iri, büyük adam" anlamına geldiği sanilmaktadir. Epçeller yani iri, yapılı adamların olduğu köy anlamındadır. Zamanla epçeler şeklinde yerleşmiş olması yüksek bir ihtimaldir (Gemici). Mahallenin oldukça tarihi bir dokusu vardır. Evler ahşap kağir, kerpiçtendir.Köy halkının ilk yerleşim tarihleri tam olarak bilinmemektedir. Yaşlı nene ve dedelerin hatıralarına göre; Kurtuluş Savaşı yıllarında mahallenin dağlık konumundan istifade etmek isteyen bir kısım çeteciler ile eşkıyadan bazıları halkı korkutarak mahallede barınmışlar, yemek için hayvanlarını, mahsüllerini gasp etmişlerdir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Soğuk su kaynakları ve bol oksijenli çam ormanları ile teknolojinin ve insanın yıpratmayı henüz başaramadığı tarihi, küçük, sessiz bir Nallıhan mahallesi olan Epçeler mahallesinin yemekleri genellikle hamur işleri tirit, mantı, makarna ile süt ve süt mamülleri ağırlıklıdır. Bitki örtüsü ve temiz orman havası dolayısıyla keçinin yoğurt, peynir, tereyağı, kaymak ve lorları oldukça lezzetlidir. kırmızı et olarak keçi eti tüketimi yaygındır. Ekmek olarak bazlama, kara buğday-arpa ekmeği, kül çöreği meşhurdur. üzüm Pekmezi ile yapılan un helvası ve höşmerim tatlılardan bazılarıdır. Çilek, kiraz, vişne, armut, ahlat, alıç meyveleri bol miktarda yetişir ve yoğun aromaları vardır. Dilburan, Meşe, Karakız, Yarımkulak ve Kanlıca ormanında bulunan mantar çeşitlerindendir.

Yaz aylarında (genelde Haziran) ilçe halkının katılımı ile Hacet Bayramı adı altında pilav günü düzenlenir. Dualar ve yaşlıların nasihatleri eşliğinde, yufka-etli pilav dürümü yenilir.Köy halkının, klasik anadolu misafirperverliğinin yanı sıra; şakacı,hazır cevap, hoş sohbet ve bilge insanları girdikleri her ortamda neşe kaynağı olurlar. Müziğe ve oyuna olan ilgi ve yetenekleri kendisini düğünlerinde gösterir. F.G

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara il merkezine 204 km, Nallıhan ilçesine 43 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim yanı sıra Batı Karadeniz sınırlarına dahil olması hasebiyle Karadeniz ikliminin ve bitki örtüsünün de etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 104
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu yoktur. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]