Tvistan

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Tvistan (IUPAC adı: trisiklo [4.4.0.0 3,8] dekan), bir bir organik bileşiktir ve C10H16 formülü ile gösterilir. Bir sikloalkandır ve en basit diamondoid olan adamantanın izomeridir ve aynı adamantan gibi çok uçucu değildir. Tvistan, halkalarının "büküm teknesi" olarak bilinen sikloheksan konformasyonuna kalıcı olarak zorlanması sebebiyle (twist: bükmek) adlandırıldı. Bileşik ilk olarak 1962'de Whitlock tarafından rapor edilmiştir.

Sentezi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tvistane çeşitli şekillerde sentezlenmiştir. Orijinal 1962 yöntemi bir bisiklo [2.2.2] oktan çerçevesine dayanıyordu. 1967 tarihli bir yayın, bir cis - dekalin diketonun molekül içi aldol yoğunlaşması ile ilgilidir. Basketan hidrojenlendiğinde oluşur.  

Simetrisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tvistan'daki tek simetri işlemi döndürmedir ve sol resimde gösterildiği gibi üç adet 2 katlı eksen vardır. Bu nedenle, tvistan nokta grubu D2'dir. Tvistan'da dört stereo merkez olmasına rağmen, sadece iki enantiyomer olarak bulunur. Bunun nedeni C2-ekseni boyunca simetrik olmasıdır.

Politvistan[değiştir | kaynağı değiştir]

Polytvistan, gerçek sentezi bekleyen tvistan birimlerinin birleştiği varsayımsal bir polimeridir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynak hatası: <references> üzerinde "asp" ismiyle tanımlanan <ref> etiketinin önceki metinde olmayan "" grup özniteliği var. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde "bw" ismiyle tanımlanan <ref> etiketinin önceki metinde olmayan "" grup özniteliği var. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde "sym" ismiyle tanımlanan <ref> etiketinin önceki metinde olmayan "" grup özniteliği var. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde "ste" ismiyle tanımlanan <ref> etiketinin önceki metinde olmayan "" grup özniteliği var. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde "whitlock" ismiyle tanımlanan <ref> etiketinin önceki metinde olmayan "" grup özniteliği var. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde "Deslongchamps" ismiyle tanımlanan <ref> etiketinin önceki metinde olmayan "" grup özniteliği var. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde "hopf" ismiyle tanımlanan <ref> etiketinin önceki metinde olmayan "" grup özniteliği var. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde "Barua" ismiyle tanımlanan <ref> etiketinin önceki metinde olmayan "" grup özniteliği var. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde "Mayer" ismiyle tanımlanan <ref> etiketinin önceki metinde olmayan "" grup özniteliği var. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde "olbrich" ismiyle tanımlanan <ref> etiketinin önceki metinde olmayan "" grup özniteliği var. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde "olbrich" ismiyle tanımlanan <ref> etiketinin önceki metinde olmayan "" grup özniteliği var. (Bkz: Kaynak gösterme)

Kaynak hatası: <references> üzerinde "Maryasin" ismiyle tanımlanan <ref> etiketinin önceki metinde olmayan "" grup özniteliği var. (Bkz: Kaynak gösterme)