El Salvador bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
El Salvador resmi bayrağı

El Salvador bayrağı günümüzdeki hâli ile 1912 yılında kullanılmaya başlamış, geçirdiği birkaç küçük değişiklik neticesinde güncel hâlini 27 Kasım 1972 tarihinde almıştır.

Bayrak sırasıyla mavi- beyaz-mavi renklerden oluşmaktadır. Bayrağı yatay olarak üç eşit parçaya bölen bu sıralama gökyüzünü, barışı ve okyanusu sembolize etmektedir.

Devletin resmî kurumları tarafından kullanılan bayrağın tam ortasında ülkenin arması gözükmektedir.

Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

1824'ten önce El Salvador eyaleti veya cumhuriyeti yoktu. Sadece San Salvador ve tüm Orta Amerika’yı Meksika’ya karşı bir güç olarak birleştirmek için mücadele vardı.

11 Ocak 1822’de San Salvador ve San Vincente’nin yetkilileri Meksika ve İspanya’dan bağımsızlıklarını ilan ettiler. Santa Ana ve Sonsonate bu duruma katılmadılar ama kendilerini Meksika’nın bölgeleri olarak ilan ettiler. 20 Şubat 1822’de Salvador, Meksika’ya karşı bağımsızlık savaşı için askere yemin ettiğinde “celeste-blanco-celeste” bayrağını kabul etti. Güney Amerika’da başarılı olan Belgrano ve San Martin’in renklerini benimsediler.

1 Temmuz 1823’te Orta Amerika Federal Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı ilan edildi. 13 Kasım 1823’te “Alcadia mayor de Sonsonate” ve “Intendencia de San Salvador” 22 Aralık’ta yürürlüğe giren “bölünmez bir birim” için birleşti. 7 Şubat 1824'te Ahuachapán, eski Sonsonate eyaletinden ayrılarak San Salvador’a katıldı. 5 mart 1824'te Sonsonate ve San Salvador’dan delegeler bir araya geldiler, 12 haziranda “El Salvador”, “birlik içinde federal bir devlet” in anayasasını yayınladılar. Bu gerçekler El Salvador’un federasyonun kurucu üyesi olmadığını, ancak sadece ilk yıl boyunca birlikte büyüdüğünü gösteriyor.

Bölgede 1821’ten önce İspanyol bayrağı kullanıldığı düşünülüyor. Guatemala’nın bağımsızlık beyannamesi İspanyol mühürü ile mühürlendi. Salvador, ne Guatemala ne de Meksika’nın bir parçası olmak istemedikleri için kendi bağımsızlığını ilan etti. Meksika’ya karşı savaşa hazırlanırken, ilk bayraklarını, celeste-blanco-celeste’yi kabul ettikleri için bu tarihten önce herhangi bir bayrakları olmadıkları düşünülmekte.

Mevcut bayrak 1822’de kabul edildi, 1841 yılında küçük değişiklikler yapıldı ve 1865 iptal edildi. 1912’de küçük değişiklikler yapılarak tekrar tanıtıldı, 1916’da hafif bir değişiklik yapıldı ve son mevzuat ya da onay 1972’de verildi.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]