Kanada bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kanada bayrağı
Flag of Canada (Pantone).svg
Kanada bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar) Kanada
Kabul tarihi 15 Şubat 1965
Lakabı Maple Leaf (TürkçeAkçaağaç yaprağı) veya l'Unifolié (TürkçeTek yapraklı)
Oran 1:2

Kanada ulusal bayrağı, Maple Leaf (TürkçeAkçaağaç yaprağı) ve l'Unifolié (TürkçeTek yapraklı) olarak da bilinir. Kırmızı fonun ortasında beyaz bir kare ve bu karenin içinde de 11 uçlu stilize edilmiş kırmızı bir akçaağaç yaprağı bulunur. Bu bayraktan önce Kanada, Britanya Kızıl Sancağı'nın çeşitli varyasyonlarını kullanmıştı. Kanada 1940'lardan 1965'e kadar kendi bayrağını yaratmak için çeşitli yarışmalar düzenledi ancak Kızıl Sancak Kanada üzerinde dalgalanmaya devam etti. 1964'te Başbakan Lester B. Pearson yeni bayrak için bir komite oluşturuldu. Üç seçenek içerisinden George F.G. Stanley'in akaçaağaç yaprağı tasarımı birinci oldu. Bugünkü bayrak 1964'te kabul edildi. Bayrak ilk defa 15 Şubat 1965 günü gözler önüne çıktı ve her yıl 15 Şubat Ulusal Bayrak Günü olarak kutlanmaya başladı.

Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanada bayrağı aynı zamanda ülkenin sembolüdür. Geçmişten bugüne kadar Kanada tarihinde değişmeyen tek şey ülkenin semalarında dalgalanan bayraktır. Akçaağaç sembolünün Kanada için önemi büyüktür. Baptist Patriarch Birliği 1834 yılında akçaağaç yaprağını arma olarak seçti. 1860 yılında aynı akçaağaç sembolü Prens Wales Albert Edward için süsleme amaçlı kullanıldı. 1876 ve 1901 yılları arasında akçaağaç yaprağı Kanada paralarının üzerine basıldı.

1957 yılına gelindiğinde Kanada Kırmızı Bayrağı adıyla yeni bir bayrak ortaya çıktı. Bu bayrağın üst köşesinde Birleşik Krallık Bayrağı yer alıyordu. Sağ alt köşesinde ise Kanada Kraliyet Arması bulunuyordu. 1964 yılında Başkan Lester Bowles, Pearson Eyaletini temsil etmek amacı ile yeni bir bayrak tasarımı yapılması için yeni bir komisyon kurdu. George Stanley'nin akçaağaç yaprağından ilham alarak tasarladığı bayrak komisyon tarafından birinci seçildi. Bu tarihten sonra akçaağaç yaprağı sadece Kanada'nın bayrağında kullanılmakla kalmamış aynı zamanda ülkenin millî sembolü haline gelmiştir.[1]

Renkler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayraktaki kırmızı ve beyaz renkler Kanada'yı temsil eder. Beyaz renk Kanada'dan eksik olmayan karı temsil ederken, kırmızı renk ülkenin her yerini süsleyen ve aynı zamanda ülkenin milli sembolü olan akçaağaç yaprağıdır. Kanada'nın ayrıca Kraliyet Birliği'nde kullanılan bir bayrağı daha vardır. Bu bayrak Kanada'nın İngiliz Milletler Topluluğu'na ve İngiliz Krallığı'na olan adanmışlığını simgeler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2018. 
  1. Canada Flag Map and Meaning 9 Kasım 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Map Universal, October 29, 2018